Pavasaris jau sāk jaukt cilvēku sirdis un prātus, un šis ir īstais laiks, lai parunātu par seksuālo veselību. Šķiet seksa pozitīvo ietekmi uz fizisko veselību un emocionālo pašsajūtu neviens vairs neapšauba, un tie paši faktori, kas ietekmē mūsu veselību kopumā, ietekmē arī mūsu libido jeb seksuālo dziņu – sabalansēts uzturs, aktīvs dzīvesveids, vitamīnu un minerālvielu daudzums organismā. Kādi ir galvenie vitamīni un minerālvielas vīriešiem un sievietēm, kas palīdz uzlabot seksuālo veselību, labsajūtu un libido, skaidro farmaceite Zane Melberga.
Libido – bieži dzirdēts vārds, bet vai izprotam?
Seksuālajai veselībai ļoti būtisks ir libido, bet, vai zinām, kas tas ir un kura organisma daļa par to atbild? Libido būtībā ir dzimumdziņa jeb tieksme pēc seksuālās aktivitātes, tā ir universālā parādība, kuras līmenis katram cilvēkam var atšķirties. Organismā par libido atbild hormoni, kas regulē dažādus ķermeņa procesus un kurus kontrolē endokrīnā jeb iekšējās sekrēcijas sistēma. No hormoniem būtiskākie seksuālajai veselībai ir reproduktīvie hormoni estrogēns, testosterons, progesterons un androgēns. Tie spēj ietekmēt ne tikai mūsu libido, bet arī garastāvokli, nereti piedzīvojot pilnu emociju spektru. Libido svarīgas ir arī smadzenes, jo dzimumhormonus regulē smadzeņu hipofīze, kura sūta ķermenim signālus, sākot vai pārtraucot hormonu ražošanu. Tas nozīmē, ka libido izmaiņas var izraisīt gan smadzenēs, gan ķermenī notiekošais.
Libido neesamība var ietekmēt ne tikai mūsu pašu labsajūtu, bet arī attiecības ar partneri, kā arī var liecināt par kādām veselības problēmām, piemēram, hormonu izmaiņām, mentālām vai hroniskām saslimšanām. Libido trūkums var radīt personiskus pārdzīvojumus un var radīt zināmu spriedzi intīmajām attiecībām, var tikt ietekmēta pašcieņa un labklājības sajūta, kas var likt justies nelaimīgam.
Kas ietekmē mūsu libido?
Libido mēdz svārstīties cilvēka dzīves laikā, un tas ir normāli – dzimumdziņu ietekmē bioloģiskie, psiholoģiskie un sociālie faktori, tāpēc var būt neskaitāmi iemesli, kad libido ir izteikts vai tieši pretēji – pazemināts. Vecums ir viens no būtiskākajiem bioloģiskajiem faktoriem, kas ietekmē libido. Sasniedzot 40 gadu robežu, daļai cilvēku var parādīties interese par speciālajiem līdzekļiem, kas uzlabo libido, tas var būt saistīts gan ar pārmaiņām organismā, gan saistīts ar dzīvesstilu, piemēram, pavadot ilgākas stundas darbā un samazinot fiziskās aktivitātes. Ap 40 gadu vecumu arī var būt izmaiņas organismā, kas ietekmē libido. Sievietēm tās ir hormonu izmaiņas, jo olnīcas ražo mazāk libido ietekmējošos hormonus. Vīriešiem šajā vecumā lēnām sāk samazināties testosterona līmenis, tāpēc parādās vēlme pēc pārmaiņām dzīvē, vēlme sajusties jaunam un enerģiskam. No psiholoģiskajiem faktoriem libido ietekmē katra personība, kā arī nemiers, uztraukums un pat stress. Kad izjūtam stresu, ķermenis izdala hormonus (kortizolu un adrenalīns jeb epinefrīnu) kas samazina libido. Savukārt no sociālajiem faktoriem libido ietekmē, piemēram, attiecības ar apkārtējiem, ģimeni, draugiem, partneri, kā arī darbs.
Kuri ir vērtīgie vitamīni libido “pacelšanai”?
Nereti pazeminātais libido ir saistīts ar vitamīnu vai minerālvielu trūkumu organismā, taču tie var noderēt arī reizēs, kad vēlamies parūpēties par savu seksuālo veselību. Viens no tādiem vitamīniem ir C vitamīns. Tas nepieciešams kolagēna sintēzei, kas palīdz normālai ādas darbībai, palīdz samazināt nogurumu, kā arī var atbalstīt asinsvadus, kas ir būtiski seksuālajai veselībai. A vitamīns palīdz uzturēt ādas un gļotādas veselību. Ādas un gļotādas veselība ietekmē reproduktīvo sistēmu un tās orgānus, lai tie būtu veseli, mitrināti un neradītos kādas veselības problēmas, kas pazemina libido. Vēl pie vitamīniem libido veicināšanai vērtīgi ir pieminēt B vitamīnu, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku, bet jo īpaši nepieciešams ir B6 vitamīns, tas veicina hormonu darbības regulāciju.
No minerālvielām vienas no būtiskākajām vielām ir cinks un selēns. Cinks ne tikai palīdz nodrošināt normālu A vitamīna vielmaiņu, bet arī palīdz uzturēt normālu testosterona līmeni asinīs un uztur normālu ādas veselību. Savukārt selēns veicina normālu vairogdziedzera darbību un veicina normālu spermatoģenēzi (process, kurā veidojas vīrišķās dzimumšūnas), kas var uzlabot libido īpaši vīriešiem.
Ko darīt ja seksuālā enerģija pazudusi pavisam?
Libido pazušanai ir dažādi faktori – bioloģiskie, psiholoģiskie un sociālie. Lai uzlabotu dzimumdziņu, ļoti svarīgi ir par to runāt, piemēram, ar savu partneri vai ārstu. Ir jāatceras, ka seksuālās veselības problēmas un pazemināts libido nav nekas slēpjams, par ko būtu jākaunas, bet tā ir problēma, ar ko cilvēki biežāk mēdz saskarties, kļūstot vecāki. Kā arī, protams, svarīgi ir socializēties, satikt cilvēkus un būt komunikablam, jo enerģijai ir nepieciešama komunikācija ar citiem cilvēkiem.
Papildu tam svarīga ir arī fiziskā aktivitāte. Tam nav jābūt nopietnām, fiziski grūtām sporta aktivitātēm, bet tā var būt arī pavasarīga pastaiga, piemēram, kopā ar draugiem. Ja pastāv bažas par libido samazināšanos, risinājums var būt meklējams arī uzturā. Pavasarī ir dažādi zaļumi, piemēram, dilles, loki, pētersīļi, skābenes, redīsi, ko var iekļaut uzturā vai smūtiju sastāvā, uzņemot ne tikai sezonai aktuālo pārtiku, bet arī vērtīgu vitamīnu devu. Pastāv mīts, ka eksistē tādi afrodiziaki ēdieni kā austeres vai zemenes, kas paaugstina libido, bet nav pētījumu, kas to varētu apstiprināt. Protams, jāpiedomā arī par pietiekamu miegu un atpūtu, lai organisms paspēj atjaunot spēkus un enerģiju.
Informāciju sagatavoja: Dēzija Liza Pāvelsone
Reklāma