Aizvadītajā piektdienā Valkas pilsētas kultūras namā norisinājās novada “Lauku balle”. Tradicionāli tā pulcē kopā novada lauksaimniekus pasākumā, kas sniedz iespēju satikt citam citu, apspriest gada laikā paveikto un atpūsties. Pasākuma neiztrūkstoša vērtība – veiksmīgāko vietējo lauku uzņēmēju un īpašumu saimnieku godināšana par ikdienā ieguldīto darbu.
Pie galdiņiem ar līdzpaņemtiem “groziņiem” bija pulcējušies ļaudis no visiem Valkas novada pagastiem. Pasākumu ieskandināja Valkas kultūras nama vīru vokālais ansamblis “Lai skan”.
Klātesošos sveica Valkas novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. “Patiess prieks būt šeit un redzēt jūs kuplā pulkā. Šis datums “Lauku ballei” tika aizrunāts ar grupas “Lauku muzikanti” mūziķiem jau 2021. gadā. Kā mēs zinām, pandēmijas dēļ pasākums kādu laiku izpalika. Pa šiem gadiem ļoti daudz ir izdarīts un tad, kad mēs spriedām par nominantiem, pretendentu apbalvojamu saņemšanai bija krietni daudz,” izteicās V. A. Krauklis.
Šajā gadā apbalvojumu saņemšanai izraudzīti dažādu jomu pārstāvji. “Valkas novadā netrūkts tādu cilvēku, kuri iet līdzi laikam, ir gatavi radīt kādu jaunu produktu, attīstīt jaunu pakalpojumu, uzlabot to, kas ir, un saglabāt tās vērtības, kas mums ir. Protams, tajā pašā laikā nedrīkst skriet pa galvu, pa kaklu, modei līdzi un pazaudēt savu. Jūs jau esat tas pamats, uz kā turas Valkas novads un citos novados – mūsu Latvija. No tā, kas tiek izaudzēts laukos, pārtiekam visi. No pašvaldības puses ir ļoti svarīgi, lai jūs justu, ka novada attīstība ir vērsta uz vietējās kopienas vajadzību nodrošināšanu. Lai tā sajūta un arī praktiskas lietas, kas katram ir svarīgas, tiktu sasniegtas. Varbūt ar grūtībām un ne tik ātri kā katrs vēlētos, bet mēs ejam tajā virzienā, kādā gribam redzēt mūsu mīļo Latviju. Tikai stipra valsts ar stipriem cilvēkiem var šajā pasaulē pastāvēt un radīt vidi, kurā mūsu bērni, bērnu bērni jūtas droši un grib dzīvot, attīstīt savas prasmes un talantus, jā, arī pelnīt naudu, jo kurš strādā, tas grib arī nopelnīt. Liels paldies par to, ka jūs esat daudz darījuši, lai šis pasākums varētu notikt. Tādēļ, lai šī pasākuma tradīcija ir kā neliels pamudinājums darīt daudz vairāk, lai tiktos jau nākamajā lauku ballē vēl kuplāka skaitā,” viņš uzsvēra.
“Lauku ballē” viesojās arī Attīstības finanšu institūcijas “ALTUM” pārstāve Dace Kīna-Lūse, Vidzemes reģiona vecākā kredītprojektu vadītāja, kura atgādināja par ALTUM atbalsta iespējām lauku uzņēmējdarbības attīstībai, kā arī pateicās par sadarbību ar LLKC un lauku uzņēmējiem.
“Lauku balles” apmeklētāju vidū bija redzētas un ne tik redzētas sejas, bet visi kā viens atzina, ka pasākums izdevies lieliski. Izskanēja, ka tā ir tāda skaista tradīcija un jauka lauku uzņēmēju kopā sanākšana un satikšanās vienam ar otru, viennozīmīgi arī atpūtas mirklis no ikdienas darbiem.
Pasākumu vadīja galantais moderators Valdis Šaicāns. “Lauku ballē” izskanēja zināmi meldiņi mūziķu grupas “Lauku muzikanti” izpildījumā. Līdz ar to, kā jau “Lauku ballei” pienākas, netrūka ne jestru danču, ne kopīgas sadziedāšanās.
GALERIJA: ”Lauku balle” Valkā – novadnieku sumināšana un lustīgi danči
UZZIŅAI
Piesakot Valkas novada pašvaldības Atzinību saņēmējus, katram tika veltīti īpaši vārdi.
No Ērģemes pagasta godināti:
Krišjānis Putniņš (SIA ‘’Mūrbūdu sidrs) par ieguldījumu Ērģemes pagasta popularizēšanā.
“Mūrbūdu sidrs” jau otro gadu tiek atzīts par vienu no labākajiem pasaulē. Pagājušajā gadā Norvēģijā Sidru festivāla konkursā (14 valstis, 246 sidri) superfinālā tas izcīnīja trīs medaļas, “2019. gada VINTAGE ozolā izturētais pussausais” sidram iegūstot ne tikai zeltu, bet arī absolūto rezultātu (SUPER FINAL WINNER) savā klasē.
Kā saka pats uzņēmējs: “Nenormālam sidram vajag labus ābolus, un tie mums Vidzemē aug!”
Kristīne Vaļģe (‘’Saulainā ieleja’’) par radošu darbu lokālā tūrisma veicināšanā
Amerikā ir Silīcija ieleja, ērģemiešiem – Saulainā ieleja. Silīcija ielejā viss notiek, attīstība mutuļo, Saulainā ieleja, runājot līdzībās, arī vieta, kurā viss notiek. Viss izveidots, varētu teikt, ne no kā – iesākumā bija kalns, sēklas, ideja un čaklas rokas. Gala rezultātā ainaviska vieta, kur var baudīt lauku burvību, fotografēties un iegādāties pašus populārākos ziedus 2023 – tās ir saulespuķes. Jāpiebilst, lai sezona būtu garāka, izveidota arī peoniju kolekcija.
Ģirts Sula (z/s ‘’Jaunciņi’’) par daudznozaru uzņēmējdarbības paplašināšanu.
Zemnieku saimniecība “Jaunciņi” nodarbojas ar mežsaimniecību un tehnisko pakalpojumu sniegšanu. Saimniecība pagājušajā gadā LEADER projektu programmas ietvaros realizēja projektu “Uzņēmējdarbības attīstīšana z/s Jaunciņi”, kurā iegādājās rekultivācijas frēzi “TMC Cancela MPS 250 Forest”, lai piedāvātu pakalpojumu – aizaugušo lauksaimniecības zemju un grāvju atbrīvošana no apauguma.
Vilnis Vehi (z/s ‘’Purmaļi’’) par izcilību dārzeņu audzēšanā.
Ir tāds Pētera Brūvera dzejolis: Kur koki aug visstaltākie? Kur mākoņi visbaltākie? Mēs varētu vaicāt: Kur kāposti visgardākie? Kur burkāni visbrangākie? Atbilde būtu viennozīmīga – tas ir Valkas novadā lielākās dārzeņu audzētājas z/s “Purmaļi” saimnieks Vilnis Vehi no Ērģemes pagasta. Viņu var uzteikt ne tikai kā ļoti labu dārzeņu audzētāju, bet arī kā darba devēju diezgan lielam skaitam ērģemiešu, kā arī aktīvu pašdarbnieku.
No Kārķu pagasta godināti:
Juškevicu dzimta (z/s ‘’Jasmīni’’) par daudznozaru uzņēmējdarbības paplašināšanu.
Nebaidīties uzņemties jaunas lietas un visā mesties iekšā no sirds – tā var raksturot z/s “Jasmīni” Juškevicu dzimtas saimniekošanas pieredzi. Edmunds Juškevics bija viens no pirmajiem valstī, kurš uzdrošinājās īstenot savu sapni – izveidot briežu dārzu, pirmais, kurš uzsāka Salēras šķirņu liellopu audzēšanu Latvijā, pagājušajā gadā Edmunds piepildīja vēl vienu savu sapni – 2. aprīlī ar starptautiskām sacensībām tika atklāta sportinga sacensību šautuve briežu dārza “Jasmīni” teritorijā. Nozīmīgs gads bijis arī dēlam Varim – ar pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta projekta ietvaros uzbūvētajā angārā uzstādīta bioloģisko graudu pirmapstrādes līnija. Visos darbos klātesošs ir arī dēls Jānis.
Staļu dzimta (z/s ‘’Ķiršlejas’’) par daudznozaru uzņēmējdarbības paplašināšanu
Zemnieku saimniecības “Ķiršlejas” darbības veids nav tradicionāls – tā ir dažādu lauksaimniecības, dārzkopības, komunālās saimniecības tehniku tirgošana, kā arī
malkas gatavošana, būvtehnikas noma. Saimē ir uzņēmēja gēns mantots, un Guntara Staļa dēls Māris attīstījis arī autoservisu, rezerves daļu tirdzniecību, transporta pakalpojumus. Tam pievienojusies arī atpūtas laivu (kajaku), bērnu atrakciju, pārvietojamās pirts, kubla noma – viss, kas nepieciešams kārtīgai atpūtai pēc smagi padarīta darba.
Artūrs Bērziņš un Anna Tropa (mini zoo ‘’Rudzīši’’) par radošu darbu lokālā tūrisma veicināšanā.
Nenogurstoši izdomāt kaut ko jaunu – iegādāties vēl nebijušus putnus un dzīvniekus, izveidot vēl nebijušus svētkus, sniegt arvien jaunus pakalpojumus. Tas ir stāsts par Artūru Bērziņu un Annu Tropu un viņu ceļu, izveidojot Valkas novadā vienīgo mini zoo. Zvēru apskate, iespēja barot un samīļot dzīvniekus, iespēja pārnakšņot, nopērties pirtiņā, cienāties ar īstiem, seniem latviešu ēdieniem, salabot auto vai velosipēdu – tas viss ir iespējams “Rudzīšos”, pateicoties saimnieku izdomai un vēlmei radīt kaut ko jaunu. Viņu radītie tūrisma produkti veicina arī visa novada lokālā tūrisma attīstību.
Raitis Baltvilks un Anita Burkēvica (saimniecība ‘’Saulgoži’’) par jaunas saimniecības izveidošanu un izcilu produktu radīšanu.
No Anglijas uz Latviju, no Kurzemes uz Vidzemi, no tulces par īstu latvju saimnieci – tā var saukt un vēl saukt uzdrošināšanos un pārvērtības, ko nedaudzu gadu laikā ir piedzīvojusi kuplā Raita Baltvilka un Anitas Burkēvicas ģimene, iegādājoties Kārķu pagastā īpašumu “Saulgoži”. Šajā sētā viss tiek ne tikai kūtī un dārzā izaudzēts, bet arī izcili pārstrādāts.
No Valkas pagasta godināti:
Andris un Mārīte Līdumi (z/s “Liepaines”) par bioloģisko saimniecību “Piens un medus”.
Šoreiz mēs varētu runāt par piena upēm. Neskatoties uz dažādiem šķēršļiem un pārbaudījumiem, Andris un Mārīte ir spējuši godam saglabāt nosaukumu bioloģiskā saimniecība. Galvenie virzieni pienkopība un biškopība.
Jānis Vaļģis un Jānis Gudēns (z/s “Kalnpierbes”) par lauksaimniecības zemju atgūšanu un straujo izaugsmi kā jaunie lauksaimnieki.
Jānis Vaļģis un Jānis Gudēns nodarbojas ar aizaugušu lauksaimniecības zemju apstrādi, graudkopību, mežsaimniecību. Jānis Vaļģis ir arī Valkas pagasta liels atbalsts – gan ar padomu, gan ar darbiem.
Valdis Pīrs (z/s “Vētras”) par straujo izaugsmi un daudznozaru saimniecību.
Zemnieku saimniecība “Vētras” ir strauji augoša zemnieku saimniecība, kuras nodarbošanās virziens ir graudkopība, putnkopība, gaļas lopu audzēšana un transporta pakalpojumi. Valdis Pīrs bieži atbalsta Valkas pagasta pasākumus ar savu saražoto produkciju.
Inese Anže-Baleviča, Jānis Anže (z/s “Kalnieši”) par ģimenisku saimniecību un pārdomātu attīstību.
Šī zemnieku saimniecība ir viena no Valkas pagasta lepnumiem. Ģimeniska, atsaucīga, izpalīdzīga. “Kalniešu” mājas pagalms un apkārtne ir sakopta un uz katriem svētkiem izrotāta. Nodarbošanās – graudkopība, transporta pakalpojumi, 2022. gadā uzcelta moderna graudu kalte.
Viesturs Lārmanis (z/s “Bekas”) par Ziemeļgaujas ainavas apvidus uzturēšanu un dalību dabas projektos.
Viestura vārds ir izskanējis visā Latvijā. Īpaši aizsargājamā ainavu apvidū Ziemeļgauja atrodas dabas saimniecība “Bekas”, kur darbojas dabas eksperts Viesturs. Izkopti meži, Gaujas pļavas, Gaujmalas krasti un govis – tur ir ko redzēt. Viesturs ir apguvis arī gaļas pārstrādi un veiksmīgi tirgo savu produkciju, kā piemērs “Walk Cafe” ēdienkartē ir atrodama z/s “Bekas” produkcija.
Ainārs Sildars (z/s “Kalniņi”) par izaugsmi un saimniecības modernizāciju.
Ainārs Sildars ir cilvēks, kurš cīnās un ar savu neatlaidību arī izcīna saimniecības izaugsmi, nodarbojas ar aizaugušu lauksaimniecības zemju apstrādi un graudkopību. Ir iegādājies modernu tehniku, lai atvieglotu lauku darbus.
No Vijciema pagasta godināti:
Mārcis Pakalns (SIA “Piekalnes”) par inovatīvu pieeju kartupeļu tirdzniecībā, kuras rezultātā ir izveidots interneta zīmols “Potato dealer”.
Mārcis Pakalns ir jaunais saimnieks, kurš mēģina saimniekot netradicionāli. Viņš ir pierādījis, ka tirgot kartupeļus var dažādi. Mārča pieeja ir atraktīva, jo viņš kartupeļu pircējiem palīdz ar idejām, ko ar nopirkto preci darīt, kā to garšīgi pagatavot.
Ričards un Dzintars Ragžes (z/s “Vecbūdas”) par ziemas autotrases izveidošanu un uzturēšanu.
Iedvesmojoties no Vijciema autosportista Gata Ģērmaņa un vēloties tam līdzināties, tika izveidota un uzturēta ziemas autotrase Vijciemā. Nedēļas nogalēs trasē pulcējās autobraukšanas entuziasti no malu malām.
Sniedze Ragže (z/s “Ziediņi”) par ieguldījumu rožu audzēšanā un z/s “Ziediņi” starptautisku popularizēšanu kopā ar igauņiem projektā “Dārza pērles”.
Vijciema pagasta zemnieku saimniecībā “Ziediņi” iekoptā kolekciju dārza skaistums ir baudāms no agra pavasara līdz pat salam. Dārza īpašniece Sniedze Ragže ir diplomēta agronome, kura papildinājusi zināšanas daudzos dārzkopības kursos un tagad labprāt dalās tajās arī ar citiem. Saimniecības praktiskā darbība ir saistīta ar ogu un dārzeņu audzēšanu, bet Sniedzes sirdslieta ir daiļdārza – īpaši bagātīgās rožu kolekcijas – kopšana un papildināšana.
No Zvārtavas pagastas godināti:
Andars Kalniņš par degradēto teritoriju apgūšanu.
Ir saimnieki, kuri nevēlas ieguldīt darbu aizaugušu teritoriju sakopšanai un izveidošanai par lauksaimniecībai piemērotu zemi. Zvārtavas pagastā tādas teritorijas vēl ir un ir arī saimnieki, kuri piekrīt šo teritoriju sakopšanai. Viens no šiem zemniekiem ir Andars Kalniņš, kurš sakopis degradētas teritorijas blakus Stepu ciemam.
Svetlana Mihailova (SIA “Sarem”) par iedzīvotājiem nozīmīgiem nozīmīgas uzņēmējdarbības izveidošanu.
Tas, ka Zvārtavas pagasta Stepu ciemā veikals ir nepieciešams, nešaubījās neviens Stepu iedzīvotājs. Kur lai tādu tirgotāju ņem? Jābrauc uz Rīgu lūkoties? Tā jau arī gandrīz notika! Visi citi uzrunātie tirgotāji atmeta ar roku, tomēr Svetlana, kura pārcēlās dzīvot uz Zvārtavas pagastu no Rīgas, piekrita pamēģināt. Neskatoties uz dažādām grūtībām, veikals pastāv, nosvinēta viena gada jubileja un nav šaubu, ka veikals Stepos būs!
Pateicas par sadarbību
Vēl pasākumā izskanēja sveicieni un iedvesmas vārdi no Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC). Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante Valda Empele pateicās biroja klientiem par ilgstošu un veiksmīgu sadarbību. LLKC valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Cimermaņa parakstītu pateicību un piemiņas dāvanu saņēma zemnieku saimniecība “Kalnieši”. Saimniecība mūsu acu priekšā no nelielas daudznozaru saimniecības ir izaugusi par vienu no lielākajām graudkopības saimniecībā visa novadā.
Pateicību saņēma arī zemnieku saimniecība “Jaunpuņģi” (Mārtiņš Simsons) – saimniecība, kas vislielāko izaugsmi piedzīvojusi pēdējā desmitgadē, kas savā attīstībā paļaujas arī uz mūsu konsultantu atbalstu. LLKC vārdā pateicība izskanēja arī saimniecībai “Purmaļi”. Šoreiz lielais paldies par Viļņa pozitīvo attieksmi, neatsakot dalīties ar savām plašajām zināšanām un pieredzi ar tiem, kuri ir tikai ceļa sākumā.
No Valkas KB paldies arī Viesturam Lārmanim. “Ļoti ceram, ka daudzi novadā zina, ka mums ir unikāla saimniecība Valkas pagastā “Krastiņi”, bet kuru Latvijā labāk pazīst kā “Dabas saimniecība Bekas”, viņi ir ne tikai vadošie partneri dabas aizsardzības projektā par dabisko pļavu atjaunošanu, bet arī LLKC sadarbojas ar Viesturu mācību organizēšanā, par BVZ apsaimniekošanu,” pauda V. Empele.
Pateicība aizceļoja arī pie “Avotu” saimnieces Daigas Loginas. “Daiga nenogurstoši saimnieko savā slaucamo govju fermā Zvārtavas pagastā, bet ne par to paldies. Paldies Daigai par attieksmi, par to, ka viņa ir ar gaišu skatu uz dzīvi un šo pozitīvo gaisotni ienes arī pie mums birojā,” teica V. Empele.
Reklāma