Šonedēļ Latvijas pilsētu un novadu izglītības iestādēs norisinājās ikgadējā Karjeras nedēļa. Tās ietvaros Smiltenes novada speciālās pamatskolas audzēkņi kopā ar skolotājiem devās ciemos pie vietējiem uzņēmējiem, lai vairāk uzzinātu par dažādām profesijām.
Viena no pieturas vietām, kuru apmeklēja Smiltenes novada speciālās pamatskolas kolektīvs, bija Palsmanes saimniecība “Straumēni”, kur Smiltenes bibliotēkas vecākā bibliotekāre Zane Indriksone kopā ar vīru pievērsusies biškopībai.
Redzēt bites īstā saimniecībā ir citādāk, nekā par tām uzzināt tikai no grāmatām vai mutiskiem stāstījumiem. “Bērnu apkalpošanas nodaļā ar bērniem jau daudz esam runājuši par bitēm. Šis temats ir ļoti iecienīts jau kopš pavasara, – esmu par bitēm stāstījusi gan Smiltenes bibliotēkā, gan Palsmanes bibliotēkā. Bet šī bija tā reize, kad Smiltenes novada speciālās pamatskolas audzēkņi redzēja gan pašas bites, gan mājiņas – stropus –, kurās tās dzīvo, kā arī visu pārējo, kas saistās ar bitēm un medus ievākšanas procesu. Bija arī medus un bišu maizes degustācija. Cienājām ne tikai ar medu, bet arī medus maisījumiem, kur, piemēram, medus ir apvienots ar čili un aprikozēm. Bija jauks pasākums, bērni bija visnotaļ priecīgi,” stāsta Z. Indriksone un uzsver, ka biškopība ģimenei ir ļoti mīļš hobijs. Šobrīd saimniecībā ir vairāk nekā divdesmit bišu saimes, tas ir rādītājs, ka ir ko darboties.
Smiltenes novada speciālās pamatskolas skolotāja Arita Tirne stāsta, ka Karjeras nedēļa skolā izvērtusies interesanta. “Par to, vai kāds no bērniem nākotnē pievērsīsies bitenieka profesijai, šobrīd vēl grūti spriest. Redzēt no malas, kā viss notiek, vienmēr ir vienkāršāk, nekā pašiem darboties konkrētā nozarē. Katrā ziņā, šis bija viens no piemēriem, ko varējām parādīt saviem bērniem. Viņiem lielākais pārsteigums bija par to, cik kilogramus medus viena bite var sanest sezonas laikā. Pārsteiguma moments bija arī tas, ka saimniece izstāstīja, cik ilgs ir bites mūžs, un parādīja arī, kā izskatās beigtas bites,” pēc viesošanās “Straumēnos” atklāj A. Tirne.
Tika apmeklēta arī zemnieku saimniecība “Veccepļi”, kur našķējušies ar sulīgiem āboliem, dzēruši ābolu sulu un bijuši klāt pašā sulas spiešanas procesā. “Karjeras nedēļas aktivitātēs iesaistāmies katru gadu. Šajā reizē redzējām visu ražošanas procesu, kā no ābola tiek līdz sulai. Lielai daļai bērnu tas viss bija jaunums, – kamēr paši nav redzējuši, grūti saprast, kā noris darbs ražotnē, kā tiek safasēta izspiestā sula, kādos iepakojumos tā nonāk līdz veikalu plauktiem un tamlīdzīgi,” stāsta skolotāja Ilva Pētersone.
Viņa min, ka 4. klases bērni piedalās arī konkursā, tāpēc viņiem nācās piedomāt un izteikt idejas, kas ir nepieciešams, lai kļūtu par uzņēmēju, kādi mācību priekšmeti skolā jāmācās. “Katram, protams, ir sava izpratne, ko nozīmē būt uzņēmējam. Došanās ciemos pie vietējiem uzņēmējiem deva tādu praktisku pieredzi. Darbojāmies arī uz vietas skolā. Visas nedēļas garumā klasēs tika pievērsta uzmanība dažādām profesijām, tika izspēlētas profesiju spēles un skatītas filmiņas par profesijām,” papildina I. Pētersone un min, ka “Labo darbu nedēļas” ietvaros jau daļa bērnu paviesojās “Veccepļos”, kur piedalījās ābolu ražas novākšanā.
Jāmin, ka Karjeras nedēļa visā Latvijā notiek no 17. līdz 21. oktobrim. Šogad Karjeras nedēļa atzīmē savu desmitgadi un ar saukli “Uzņēmējspējas – tavas superspējas!” aicinās ikvienu, īpaši skolēnus, izzināt un attīstīt savas uzņēmējspējas. Šogad Karjeras nedēļas īstenoto aktivitāšu mērķis ir sekmēt skolēnu, vecāku, pedagogu izpratni par uzņēmējspējām kā zināšanu, prasmju un rakstura īpašību kopumu, kas nepieciešams veiksmīgas karjeras veidošanā. Arī Sadarbības un ekonomiskās attīstības organizācija norāda uz nepieciešamību attīstīt tādas prasmes kā sadarbība, komunikācija, kritiskā un radošā domāšana, mācīšanās un citas, kas palīdzēs skolēniem un studentiem vislabāk sagatavoties darba tirgū izvirzītajām prasībām nākotnē.
Reklāma