Valkas novadpētniecības muzejā līdz sestdienai, 5. novembrim, interesentiem apskatāma somu mākslinieces un dokumentālistes Jānas Koko fotogrāfiju izstāde “24 mirkļi no arhīva”. Sākot ar šo sestdienu, 22. oktobri, un vēl turpmākajās divās sestdienās muzejā varēs noskatīties J. Koko veidoto dokumentālo filmu “Romu kalns” jeb Pustraskalns, kā šo vietu sauc Valkas pilsētas iedzīvotāji.
Valkas novadpētniecības muzeja muzejpedagoģe Viktorija Maļukova informē, ka izstādē eksponēti fotokadri no J. Koko veidotajām filmām “Romu kalns” (“Putraskalns”, 2017.–2022.) un “Mansikkapaikka” (“Meža zemenes”, 2019.–2022.). No katras filmas izstādē aplūkojami divpadsmit nekustīgi fotoattēli. Tie ir izgriezti no filmas laika līnijas.
J. Koko Valkā strādājusi vairākus īsus laika periodus no 2016. līdz 2020. gadam. Autore filmu “Romu kalns” (Putraskalns) pabeigusi 2022. gadā. Filmas izejas punkts ir pretrunīgi vērtētās somu – igauņu rakstnieces, uzņēmējas un politiķes Hellas Vuolijoki (1886–1954), dzimusi Ella Murika, atmiņas un darbi. Filmā pievērsta uzmanība mūsdienu robežā dzīvojošo cilvēku pieredzei, ikdienai un darbam, jautājot, kas saglabājies vietā, no kuras aizgājis dokumentālās filmas galvenais varonis.
Savukārt laikā, kad J. Koko montēja filmu par pierobežas pilsētām Valku un Valgu (2019), viņu ieinteresēja arī cita pierobežas vieta – Somijas – Krievijas robeža – ciemats, no kura cēlusies viņas ģimene un kur viņa pavadījusi savas bērnības vasaras. Filma “Mansikkapaikka” (“Meža zemenes”) šobrīd ir tapšanas stadijā un tā ir Valkā un Valgā uzņemtās filmas “Romu kalns”(“Putraskalns”) turpinājums.
Aizvadītajā piektdienā notikušajā J. Koko fotogrāfiju izstādes atklāšanā pabija un filmu “Romu kalns” noskatījās arī valcēniete, novada pašvaldības deputāte Unda Ozoliņa. Viņa stāsta: “Noskatoties filmu, sapratu, ka tās autorei ir neparasts skatījums uz šo konkrēto vietu Valkā. Vēstures liecības liecina, ka starp 1. un 2. Pasaules karu Putraskalnā un tā apkārtnē galvenokārt dzīvojušas romu tautības ģimenes, kuras tika deportētas. Turklāt neviens nezina šo ģimeņu tālākos likteņus. Filmas autore mēģinājusi sameklēt vistuvāko vietu Putraskalnā, kur kādreiz atradās somu rakstnieces, politiķes un uzņēmējas Hellas Vuolijoki māja un dārzs, kas tik ļoti iedvesmojušas šīs personības izaugsmi un daiļradi. Diemžēl šīs mājas tur vairs sen neatrodas. Autore Smilšu ielas galā ir nofilmējusi trīs seniores – latvieti, igaunieti un romu tautības pārstāvi, kuras pastāstījušas savas atmiņas par Putraskalnu un ap to saistītos notikumus. Pēc filmas noskatīšanās autorei jautāju, vai viņai personīgi šī vieta saistās ar pozitīvām noskaņām vai tomēr vairāk ar skumjām. Jana Koko man atzina, ka tikai un vienīgi ar pozitīvām sajūtām. Turklāt viņas pārliecība ir tāda, ka vēsturei ir jāsaglabā ne tikai arhīva materiāli, bet arī mutvārdu liecības un filmēts materiāls. Valcēniešiem šīs filmas noskatīšanās būs interesanta. Pasākumā piedalījās arī cilvēki no Tallinas un Tartu. Filmā ieraugot uzfilmēto Valkas pilsētas kultūras namu, jautāja, vai šī glītā ēka atrodas Somijā. Igauņi bija pārsteigti, ka šāda celtne ir Valkā.”
Jāpiebilst, ka pašlaik Putraskalnā notiek vērienīgi būvdarbi, kas šo vietu padarīs tīkamāku un pieejamāku tūristiem un dvīņu pilsētu Valkas un Valgas iedzīvotājiem.
Fotogrāfiju izstāde apskatāma pirmdienās – piektdienās no pulksten 10 līdz 17, sestdienās no pulksten 10 līdz 16.
UZZIŅAI
Dokumentālās filmas “Romu kalns” (Pustraskalns) demonstrēšana Valkas novadpētniecības muzejā:
- sestdien, 22. oktobrī, pulksten 14,
- sestdien, 29. oktobrī, pulksten 14,
- sestdien, 5. novembrī, pulksten 14.
Filmas ilgums – 38 minūtes.
Reklāma