Piektdien, 23. septembrī pulksten 04.04 ir iestājies astronomiskais rudens. Dabas un laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs iesaka šajā laikā vērot norises dabā, tas vislabāk varot pateikt priekšā, kādi būs turpmākie laikapstākļi un gaidāmā ziema.
Pēc V. Bukša paustā, tieši nedēļā pirms Miķeļdienas esot īstais brīdis, kad pievērst uzmanību norisēm dabā. “Šonedēļ 21. septembrī sākās rudenāji, ar tiem aizsākas Miķeļu nedēļa un līdz ar to atveras vārti ziemas laikam. Tas ir arī dabas žāvu laiks un tā garlaikojoties sāk iemigt. Apliecinājums tam ir bišu, lapseņu, kameņu, ziedu mušu un citu kukainīšu samiegojusies darbošanās uz rudens ziediem un augļiem,” iesāk V. Bukšs, kurš prognozē, ka mēneša beigās saule mīsies ar mākoņiem un vietām gaidāmi periodiski nokrišņi, kas var būt stipri kopā ar brāzmainu vēju. Bet skaidrajās bezvēja naktīs dažviet iespējamas nelielas rudens salnas, temperatūrai pazeminoties zem 0 grādiem.
Tomēr laika vērotājs norāda, ka šogad tādu ilgstošu atvasaru mēs netikām piedzīvojuši un arī turpmāk uz tādu vairs nevajadzētu cerēt. “Ir bijušas dienas, kad saulīte mūs palutināja, vēl kādas līdzīgas dienas gan sagaidīsim, bet tāds izteikts atvasaras periods, visdrīzāk, šogad izpaliks. Kopumā 21. septembrī diena bija laba, ar minimāliem nokrišņiem, vismaz mūspusē, Balvu novadā. Tas liecina, ka arī viss rudens būs labs, bez kādiem īpašiem pārsteigumiem. Oktobra pirmajā pusē vēl salīdzinoši jauks un pārsvarā sauss. Temperatūra robežās no plus 9 līdz 14 grādiem. Bet oktobra otrajā pusē dienas būs rudenīgi vēsas un parādīsies vairāk nokrišņu. Oktobra pēdējā nedēļā temperatūra dienas laikā ne augstāka par plus 8 grādiem un naktīs jau daudzviet neliels sals. Nokrišņi īslaicīgi, bet lietum jau pievienosies sniega graudi un slapjš sniegs. Tātad jau oktobra izskaņā varam sagaidīt pirmo sniegu,” viņš saka.
V. Bušs norāda, ka šobrīd jāpievērš uzmanība tam, vai mežos pīlādžiem ir daudz ogu. “Ja ir daudz ogu, tad ziema sliecas sagādāt lielāku aukstumu. Ja visai maz ogu, tad ziema būs ne tik barga. Šīs ir arī pēdējās dienas, kad ieteicams novākt sīpolus no lauka, un tad ir jāvēro, ja sīpols savā čaulā ir biezi ieritinājies, tad būs barga ziema, ja ne pārāk, tad ziema visai maiga. Cik esmu novērojis pēc sīpoliem savā dārzā, tiem nav īpaši bieza miza. Tātad būtu jābūt mērenai ziemai. Ja rudenī ilgi vēl novērojami mirgojam jāņtārpiņi, tad ziema būs silta. Šonedēļ tos manīju. Pērn tie pazuda ap 10. oktobri. Šogad vēl jānogaida. Siltākajās ziemās, ko esam piedzīvojuši, pēdējos jāņtārpiņus manīju vēl pat 28. oktobrī. Un šajās dienās esmu novērojis, ka jasmīnam, ievai ir izspraukušies kādi jauni ziedi. Ja tas notiek rudenī, tas liecina par labu, varam cerēt uz maigāku ziemu. Arī dzērves lido prom, ne visai augstu paceļoties spārnos. Tas liecina par labu siltam rudenim, mērenai ziemai,” viņš saka un apgalvo, ka arī citas pazīmes dabā liecinot, ka varam rēķināties ar vidējiem ziemai raksturīgiem laikapstākļiem. Proti, arī ozoli šobrīd neesot pārbagāti ar zīlēm. Arī tas liecinot par tādu mīkstāku ziemu. Nesagaidīsim ne tik ļoti siltu, kāda tā bija 2019./2020. kalendārajā ziemā, ne tik aukstu kā. 2020./2021. gada kalendārajā ziemā.
Reklāma