Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Zvārtavas pagasta kultūras dzīve pamazām uzņem apgriezienus

Mierkalna tautas nama vadītāja Vita Bērziņa uzskata, ka salīdzināt novada tautas namus nevajag, jo katrai vietai ir sava specifika un sarežģījumi. Foto: No personīgā arhīva

“Mani iedvesmo skaistā Zvārtavas pagasta daba un sirsnīgie cilvēki,” atklāj Vita Bērziņa, kurai aprit gads Mierkalna tautas nama vadītājas amatā. Jāpiebilst, ka viņa rosās ne tikai Zvārtavas pagastā, bet ir arī vietējās kultūras dzīves organizētāja Vijciema pagastā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nav nekāds noslēpums, ka Mierkalna tautas nams atrodas tālu no novada centra Valkas. Nereti cilvēki sūkstās arī par slikto ceļu stāvokli, lai no pagasta nokļūtu Valkā un atpakaļ uz mājām. Diemžēl šie šķēršļi ietekmē ne tikai pagasta ekonomisko, bet arī kultūras dzīvi. Taču sarunā ar V. Bērziņu atklājās, ka tas velns nav nemaz tik melns, kā paši to mālējam.

Atskatoties uz pirmo darba gadu Zvārtavas pagastā, V. Bērziņa atzīst: “Pašā sākumā pieķēros saviem kaimiņiem – pirmsskolas izglītības grupai “Pipariņi”, kas kopā ar mani apdzīvo Mierkalna tautas namu. Pirmie pasākumi, kas bija veltīti bērniem un viņu vecākiem, tapa kopā ar pieredzējušām bērnu audzinātājām.

Pamazām pieradu un iepazinos ar visiem vajadzīgajiem cilvēkiem vietējā veikalā, pastā un biedrībā “Atrodi laiku sev!”, kā arī bibliotēkā un pagasta pārvaldē. Visi ir pretimnākoši un atsaucīgi cilvēki. Man tiešām ir prieks darboties. Pamazām sāku organizēt arī pasākumus pieaugušajiem.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mierklana tautas namā pirmie pasākumi bijuši vairāk izklaidējoši, bet V. Bērziņa sajutusi, ka vietējā publika ir gatava arī kaut kam nopietnākam.

“Sākotnēji mums bija doma, ka pasākumus rīkosim tikai uz lielākiem svētkiem. Taču sapratām, ka noteikti vismaz mēnesī reizi jābūt kādam lielākam pasākumam. Zvārtavieši labprāt apmeklē pasākumus savā tautas namā,” ir gandarīta vietējā tautas nama vadītāja.

Viņa stāsta, ka vietējo publiku 22. aprīlī sagaida Grundzāles amatierteātra “Cik jaudas” nopietna izrāde “Cerību ēnā”. Savukārt maijā Mierkalna tautas namā viesosies dziedošā Tihovsku ģimene no Ludzas, bet Līgo svētkus zvārtavieši ielīgos kopā ar Valkas pilsētas kultūras nama dziesmu draugu kopu “Nāburgi”. Gada centrālā notikuma – kapusvētku – noslēgumā viesosies mūziķu grupa, kas spēlēs pagājušā gadsimta 20. un 30. gadu ziņģes. “Tā būs izklaidējoša pro­gramma, kas cilvēkiem patiks. Ballē spēlēs mūziķis Rikardions,” atklāj V. Bērziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sarunā ar “Ziemeļlatviju” viņa noliedz apgalvojumu, ka Zvārtavas pagasts būtu Dieva aizmirsts nostūris. Kā pozitīvu piemēru viņa min to, ka uz iepriekšējo pasākumu, kas notika 12. martā, kurā skatītājus priecēja mūziķi Inga Lazdiņa un Jānis Žagariņš, tautas nama zāle bija skatītāju pārpildīta.

“Tā bija sniegota diena ar puteni. Ceļi bija izjukuši, jo svētdienās tos neviens netīra. Taču šo koncertu apmeklēja ne tikai vietējā publika, bet arī valcēnieši un smiltenieši. Tas mūs priecēja. Vēl jo vairāk tāpēc, ka no Smiltenes puses, sākot no Bilskas līdz Zvārtavas pagastam, ceļu uzturēšana “klibo”,” atzīst V. Bērziņa.

Kā otru problēmu viņa min, ka Mierkalna tautas nama skatuve ir salīdzinoši maza.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Tas neļauj, piemēram, organizēt tautas deju kolektīvu uzstāšanos, jo astoņiem pāriem uz skatuves nepietiek vietas. Tālab tā ir atbilde, ka vijciemieši bieži skatās, ko es aicinu uz Mierkalna tautas namu. Savukārt zvārtavieši skatās, ko es aicinu uz Vijciema tautas namu,” novērojusi V. Bērziņa. Viņa iesaka nesalīdzināt, jo katrai vietai ir sava specifika, kā arī abos tautas namos pilnīgi atšķirīgas telpas.

“Vijciema pagasta Vijas dienas pasākumā varam uzņemt desmit kolektīvus, bet Mierkalna tautas namā nav šādu iespēju. Varam rīkot akustiskos koncertus ar nelielu mūziķu sastāvu. Tas nenozīmē, ka pasākumam būs sliktāka kvalitāte,” skaidro Mierkalna tautas nama vadītāja. Viņa iesaka tiem, kuri mēdz salīdzināt, apmeklēt pasākumus gan Vijciema, gan Mierkalna tautas namā. Tad arī radīsies patiesais priekšstats un varēs izdarīt secinājumus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.