Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ziemassvētku brīnumus gaida lieli un mazi

Foto: Dita Igale

Gada gaidītākie svētki daudzās ģimenēs noteikti ir Ziemassvētki. Tie ir ģimenes kopā būšanas svētki, kuros salavecis jebšu tas pats Ziemassvētku vecītis nes kārumus un dāvaniņas ne tikai skolās un bērnudārzos, bet arī noliek mājās zem eglītes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmās Ziemassvētku eglītes bērniem norisinājās jau pagājušajā nedēļā un turpinājās vēl šonedēļ līdz ziemas brīvlaikam, kas šogad ir no 22. decembra līdz 2022. gada 4. janvārim. Mazākie ir pārliecināti, ka Ziemassvētku vecītis ir tāda būtne, kas svētkos lien pa skursteni, klusi un nemanāmi apciemo mājas, kurās izrotātas eglītes. Zem tām atstāj dāvanas, ko katrs vēlējies saņemt, par to iepriekš paziņojot vēstulē, kuru čaklie rūķi ir nogādājuši Ziemassvētku vecītim tuvākās vai tālākās zemēs. Savukārt vecāki zina, ka visu vēlmju piepildījums ir katra paša ziņā.

Svētkus apvij tradīcijas

Krastiņu ģimene no Valkas Ziemassvētku vakaru parasti pavada mājās, ģimenes lokā. “Tā kā mana tēva dzimšanas diena ir 25. decembrī, tad parasti Pirmajos Ziemassvētkos apciemojam un sveicam viņu. Otrajos Ziemassvētkos cenšamies doties dabā vai apskatīt kādu tuvāko pilsētu, lai paraudzītos, kā tā izrotāta Ziemassvētkos,” stāsta Kristīne Krastiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģimenē aug divi bērni, Kārlis (4 gadi) rakstīja vēstulīti Ziemassvētku vecītim, proti, zīmēja savas vēlmes uz papīra lapas, ko pēcāk aizsūtīja Salavecim. Ģimenē izveidojušās svētku svinēšanas tradīcijas, bez kurām neiztikt arī šajā gadā. “Noteikti tās ir kopīgas vakariņas, došanās uz baznīcu, pēc tam apdāvināšanās. Lai saņemtu dāvanu, protams, katram jānoskaita dzejolis vai jānodzied kādas Ziemassvētku dziesmas pantiņš. Ziemassvētku vakarā pie mums parasti ciemos ierodas rūķis, kurš arī apmaiņā pret pantiņu vai dziesmu izdala zem eglītes esošās dāvanas,” atklāj Kristīne un dara zināmu, ka šogad būs pirmais gads, kad pieaugušajiem būs dāvanu izloze. “Izlēmām, ka no katras mājsaimniecības jāsarūpē maza dāvaniņa. Bērniem, kā ierasts, dāvanas būs sarūpējis Ziemassvētku vecītis. Priekš ģimenes locekļiem ir padomāts par kādu īpašu pārsteigumu video sveiciena veidā,” teic valcēniete.

Virešu pagasta novadpētniecības centrā “Mājvieta” darbojās Rūķu bode, tajā čakli rosījās dažādi rūķi, rādot priekšzīmi interesentiem, kā jāgatavojas gaidāmajiem svētkiem. Foto: Santa Sāre

Apmeklē pasākumu kopā ar bērniem

Virešu pagastā novadpētniecības centrā “Mājvieta” (kurā atrodas arī Kornēlijas Apškrūmas ekspozīcija un pūču kolekcija), norisinājās pasākums “Rūķu bode,” kurā bija iespēja satikties ar rūķiem no Kornēlijas Apškrūmas pasakas un uzzināt, kā notiek gatavošanās Ziemassvētkiem. Proti, “Rūķu bode” ir dzejnieces Kornēlijas Apškrūmas Ziemassvētku stāsts bērniem. Atsaucība šim pasākumam bija liela. Ģimenēm bija iespēja satikties ar rūķiem no grāmatas un kopā darboties – rotāt piparkūkas ar rūķeni Tikšķīti, draiskoties ar palaidni Stikubiku, pasūtīt un saņemt dāvanas centrālajā veikala noliktavā pie veikala vadītāja Čunčura un dāvanu rūķenes Lādītes. Pastniece Peija ar bērnu palīdzību mēģināja sarakstīt pareizi sajauktos Ziemassvētku apsveikumus. Visu to uzraudzīja veikala sargs Arro. Lai viss izdotos bez starpgadījumiem, Rūķu bodes apmeklētāju grāmatā visus piereģistēja veikala dežurante Tunture.

Interesantos tēlos iejutās Virešu pagasta darbinieki: Tikšķīte – pārvaldes vadītāja Līga Ozoliņa, Čunčurs – bijušais pārvaldes vadītājs Armands Būda, Lādīte – sociālā darbiniece Virešu pagastā Anita Bušmane, Peija – bibliotēkas vadītāja Aira Mūrniece, Arro – saimniecisko darbu veicējs Virešu pagastā Aldis Kalacis, Tunture un Stikabika no Virešu saieta nama – Ilze Solovjova, Santa Sāre.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.