Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vidzemes danči papildina “Danču krātuves” kolekciju

2021.gada nogalē biedrība “Danču krātuve” laida klajā lielāko Latvijā dejojamo danču burtnīcu kolekciju e-burtnīcu formātā, kas ir brīvi pieejama ikvienam danču kultūras lietotājam platformā dancukratuve.lv. Šogad, 2022. gada nogalē, kolekcija tiek papildināta ar četrām jaunām burtnīcām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc vairāk nekā sešu gadu pētniecības darba biedrība “Danču krātuve” publicē vēl četras danču e-burtnīcas: Vidzemes danči, Lībiešu danči un rotaļas, Sēlijas danči un rotaļas, Atašienes danči.

Vidzemes danči jau vēsturiski izcēlušies ar bagātīgu skaitu dejām. Burtnīcā iekļautas gan mazāk dejotas, gan jau tautā iemīļotās dejas kā Pērkonīts, Žīga.

Atašienes danču pamatā ir V.Mičules (1934-2015) vāktais krājums, darbojoties folkloras kopā Vīraksne. Starp dejām ir atrodamas daudz plašākai publikai nezināmas dejas, kā arī visiem jau iemīļotās dejas – Sila Jurs, Sila Ješka un Atašienes Suseklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lībiešu danči un rotaļas apkopo gan vecās, gan jaunās lībiešu horeogrāfiskās norises. Burtnīcā atspoguļoti danči, kas pierakstīti jau 1936. gadā, kā arī jaunākas mūsdienu laiku norises, kas radušās pēdējo 30 gadu laikā lībiešu kultūrtelpā.

Sēlijas danču un rotaļu burtnīcā atspoguļotas Sēlijas pusē dejotās dejas, tai skaitā arī no Lietuvas ienākušās dejas, kas ilgu laiku tikušas dejotas pierobežas zonās. Šī ir pirmā reize, kad Sēlijas puses danči apkopoti atsevišķā burtnīcā.

“Šīs kolekcijas pamatā ir vēlme apkopot latviešu deju tradīcijas, kas ir dzīvojušas gadsimtiem līdz pat mūsdienām. Danči, kā mēs tos saucam mūsdienās, tās ir dejas, ko var dejot ikviens savam priekam, kā to darījā mūsu senči,” tā par danču burtnīcu projektu stāsta Sandis Zučiks, viens no burtnīcu autoriem. “Man ir vairāk kā 15 gadu praktiskā pieredze danču dejošanā, un savā ziņā tas jau ir kļuvis par dzīves stilu.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Publicētās četras burtnīcas ir daļa no Danču krātuves burtnīcu kolekcijas, kas sevī ietver 10 burtnīcas tādejādi veidojot lielāko Latvijā dejoto deju kultūrvēsturisko atspoguļojumu. Vēl lielāki apkopojumi ir tikai danču melodiju publicētajos krājumos.

Desmit burtnīcu cikls sevī ietver sekojošas burtnīcas:

  • 2021. gadā – Latgales danči “Vysus darbus padareju”, Malienas danči “Zvirbuļi kad gulēt iet”, Kurzemes danči “Ak tu, tē’s!”, Zemgales  danči “Es mācēju bumbulēt”,
  • 2022. gadā – Bērnu  danči I “Nu, nu, nu, pa, pa, pa”,  Bērnu  danči II “Ruk, ruk, cūciņ’”, Atašienes danči “Moza beju, gonūs guoju”, Vidzemes danči “Lika drusku pagaidīt”, Lībiešu danči un rotaļas “Ma kil midāgid äb räuk.. Es ne nieku nebēdāj’”, Sēlijas danči un rotaļas “Bučot es tev’ gribu”.

Visi, kas vēlas iegūt danču burtnīcas savā krājumā, sākot ar 15.12.2022, var doties uz dancukratuve.lv sadaļu “Metodika” un bez maksas tās lejupielādēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekts saņēma atbalstu kultūras projektu konkursā „Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2022”.

Informāciju sagatavoja: Sandis Zučiks, biedrības “Danču krātuve” vadītājs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.