Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vidzemē pērn veikta 921 ugunsdrošības uzraudzības pārbaude

Foto: vugd.gov.lv

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdrošības inspektori, kā arī daļu un posteņu komandieri ik dienu veic plānotās un neplānotās ugunsdrošības pārbaudes dažādos objektos. 2021.gadā VUGD  Vidzemes reģiona brigāde (VRB) Vidzemē veica 921 ugunsdrošības pārbaudi objektos, kuros kopumā konstatēja 3905 pārkāpumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No veiktajām pārbaudēm 647 bija plānotas, bet 258 neplānotas ugunsdrošības pārbaudes. Vidzemē veikta arī  41 plānota pārbaude dzīvojamās mājās. Izsniegti 238 atzinumi par atbilstību ugunsdrošības prasībām, kā arī 53 atzinumi par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām.

Lai nodrošinātu ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošanu, regulāras pārbaudes notiek dažādās objektu grupās, piemēram – publiskajās ēkās, ražošanas un lauksaimniecības  objektos, tirdzniecības un pakalpojumu objektos, dzīvojamā sektorā u.c. 2021.gadā kopumā ir samazinājies vienā objektā konstatēto pārkāpumu skaits gandrīz visās pārbaudīto objektu grupās, ja salīdzina ar 2020.gada pārkāpumu skaitu. VUGD VRB komandiera vietnieks Andrejs Rjabkovs to skaidro ar mērķtiecīgu darbu un faktu, ka pēdējos gados ugunsdrošības pārbaudes tiek veiktas arī objektos, kuri  neietilpst VUGD noteiktajos obligātajos kritērijos, taču tie veic savu saimniecisko darbību nozarē, kurā pastāv lielāks ugunsgrēka izcelšanās risks:  “Ik gadu inspektori veic ugunsdrošības pārbaudes lielākajos tirdzniecības, kokapstrādes, ražošanas un lauksaimniecības objektos. Analizējot gan konstatētos ugunsdrošības pārkāpumus tajos, gan ugunsgrēku statistiku, secinājām, ka šajās nozarēs joprojām saglabājas pietiekoši augsts ugunsgrēka izcelšanas risks, tādējādi izlēmām veikt ugunsdrošības pārbaudes arī mazākos šo nozaru objektos, kuros ugunsdrošības pārbaudes bija veiktas pirms gadiem pieciem. Rezultāti rāda, ka šādas preventīvas darbības ļauj novērst ugunsgrēku izcelšanos objektos. Tāpat inspektori turpina veikt pārbaudes arī dzīvojamā sektorā – daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, pārbaudot ugunsdrošību prasību ievērošanu koplietošanas telpās. Dzīvojamā sektora pārbaudes ir ļoti apjomīgs un laikietilpīgs process, jo ugunsdrošības jautājumu izpratne apsaimniekotāju un īpašnieku vidū mēdz būt ļoti dažāda, tādējādi tiek ieguldīts mērķtiecīgs darbs izglītojošā un skaidrojošā procesā. “

Veicot ugunsdrošības pārbaudes, visvairāk ugunsdrošības noteikumu pārkāpumi Vidzemē vienā objektā  2021.gadā tika konstatēti izglītības iestādēs un sociālās aprūpes iestādēs (6,2 pārkāpumi), tad seko  lauksaimniecības objekti ar 5,9 pārkāpumiem un kultūras iestādes ar vidēji 5,5 pārkāpumiem objektā. Taču pozitīvi vērtējams, ka šo pārkāpumu skaits, salīdzinot ar 2020.gadu ir samazinājies. Nedaudz samazinājies ir arī konstatēto pārkāpumu skaits dzīvojamajā sektorā. Biežākie pārkāpumi – nav uzstādīts dūmu detektors, tiek ekspluatētas bojātas apkures iekārtas vai arī iekārtas, kurām nav veikta tehniskā stāvokļa pārbaude, kā arī ļoti bieži mājokļos nav tīrīti dūmvadi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būtiskākie pārkāpumi pārbaudāmajos objektos (izņemot dzīvojamo sektoru): automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes iekārta nav darba kārtībā, nav veikti elektroinstalācijas izolācijas pretestības mērījumi un zibensaizsardzības ierīču pārbaude. Tāpat tiek ekspluatētas apkures iekārtas, kurām nav veiktas tehniskā stāvokļa pārbaudes. Vēl pie biežākajiem pārkāpumiem minami netīrīti dabīgās un piespiedu ventilācijas kanāli.

2021.gadā Alūksnes daļas amatpersonas pārbaudīja 95 objektus, Cēsu daļa – 167 pārbaudīti objekti, Gulbenē – 93 pārbaudīti objekti, Limbažos 109 pārbaudīti objekti, Madonā 188 pārbaudīti objekti, Valkas daļas amatpersonas veikušas 48 objektu pārbaudes, savukārt Valmieras daļā veiktas 194 objektu pārbaudes.

Lai uzlabotu un pilnveidotu situāciju ugunsdrošības jomā un pamatojoties uz ugunsdrošības stāvokļa ievērošanas analīzi, risku izvērtējumu, tostarp arī analizējot ugunsgrēku izcelšanās iemeslus, VUGD VRB katru gadu nosaka papildu pārbaudāmo objektu grupas, kurās tiek veiktas ugunsdrošības pārbaudes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2022.gadā vismaz 30%  ugunsdrošības pārbaudes plānotas tieši dzīvojamā sektorā, daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās. Liela uzmanība tiks pievērsta arī lopkopības un graudu uzglabāšanas objektiem. Turpināsim mērķtiecīgu darbu uzraudzībā, lai objektu un ēku īpašnieki izprastu, kādēļ ugunsdrošības noteikumos ir iekļautas noteiktas prasības un tās arī ieviestu.

Plašāku informāciju par pārbaudāmo objektu grupām iespējams apskatīt VUGD mājaslapā.

Skaidrojam, ka pirms plānveida ugunsdrošības pārbaudes veikšanas, VUGD amatpersonas sazinās ar pārbaudāmā objekta pārstāvi, lai vienotos par pārbaudes laiku. Ierodoties uz pārbaudi, amatpersonai ir jānosauc savs uzvārds, amats un jāuzrāda dienesta apliecība. Savukārt, pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informēs par ugunsdrošību objektā atbildīgo personu par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem. Līdztekus, valsts ugunsdrošības uzraudzības ietvaros, VUGD amatpersonas objektos veic arī neplānotās ugunsdrošības pārbaudes, kur objektu atbildīgās personas netiek informētas par šādu pārbaužu veikšanu. Konstatējot ugunsdrošības prasību pārkāpumus, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, VUGD amatpersona sastāda pārbaudes aktu, kurā tiek norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai. Ja pārbaudē tiek konstatēti būtiski ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī pieņemt lēmumu par objekta darbības apturēšanu.

Informāciju sagatavoja: Sandra Vējiņa, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.