Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vasarsvētki kā tradīcija – sanākt kopā, baudīt mūziku un mākslu

Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes valdes priekšniece Gita Mūrniece Jānim Stībelim un mūziķiem nodeva īpašu velti – Smiltenes novadā audzētas zemenes. Foto: Ilze Fedotova

Atzīmējot Vasarsvētkus, svētdien Smiltenes evaņģēliski luteriskā baznīca bija ļaužu pilna. Uz svētku pasākumu kuplā pulkā bija pulcējušies smiltenieši, kā arī daudzi citi, kuriem nācās mērot tālāku ceļu. Vasarsvētkos izskanēja svētku dievkalpojums mācītāja Reiņa Kulberga vadībā. Atmosfēru paspilgtināja īpaši svētku reizei izrotātā baznīca.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vien pārkāpjot dievnama durvju slieksni, bija jūtams svaigi nestu meiju, ceriņu un lupīnu aromātu kokteilis.

Dievnama apmeklētājus Vasarsvētkos sveica arī Smiltenes evaņģēliski luteriskās draudzes valdes priekšniece Gita Mūrniece, uzsverot būtiskāko, ka šī ir tā reize, kad skaisti nosvinēt Vasarsvētkus, cilvēkiem dodoties uz baznīcu, neatkarīgi no reliģiskās piederības vai sociālā stāvokļa. Šie bija svētki visiem, izskanēja arī no pasākuma apmeklētājiem.

Viņa deva ieskatu par pēdējā laikā paveikto, kā vienu no nozīmīgākajiem darbiem minot ūdens un kanalizācijas sistēmas ierīkošanu. Tas nozīmē, ka baznīca kļūst arvien modernāka, labiekārtotāka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumā izskanēja daudzi paldies visiem ziedotājiem un atbalstītājiem. Tika atgādināts par pirms vairākiem gadiem dibināto Smiltenes evaņģēliski luteriskās baznīcas atbalsta fondu, kuru atbalstītāji ir uzņēmēji, pašvaldība un draudzes pārstāvji. Pērn ieviesta arī tradīcija pagodināt fonda atbalstītājus – tos, kuri devuši lielāko finansiālo artavu Smiltenes baznīcai.

“Šī pateicība ir tiem cilvēkiem, kuri no pērnā gada Vasarsvētkiem līdz šī gada Vasarsvētkiem ar savu artavu ir atbalstījuši rekonstruēšanas, attīstības pasākumus Smiltenes baznīcai kā kultūrvēsturiskam piemineklim pilsētā. Cilvēku atbalsts ir ļoti svarīgs, lai kopīgiem spēkiem mēs savu baznīcu varētu padarīt arvien labiekārtotāku, apmeklētājiem tīkamāku un skaistāku,” teic G. Mūrniece un dara zināmu, ka arī Vasarsvētku koncerts ir dāvana draudzei no atbalstītājiem, par to šajā reizē jāpateicas uzņēmumam “Smiltenes piens”.

Iedzīvotāji atzina, ka baznīcas apmeklējums Vasarsvētkos bijis emocionāliem mirkļiem piepildīts. Foto: Ilze Fedotova

Nedaudz vēlāk baznīca tika pieskandināta ar mūziku. Apmeklētājus priecēja dziedātājs Jānis Stībelis ar draugiem – mūziķiem Jāni Kalniņu un Gintu Smuko. Koncertā valdīja īpaša atmosfēra, apmeklētājiem dziedot līdzi zināmām melodijām. Kā atzina mūziķi, īpaši šim pasākumam viņi domājuši par attiecīga repertuāra izvēli, cenšoties ievīt dziesmas ar liturģisku noskaņu. Ar dziesmu “Karogs” simboliski tika sūtīti sveicieni Latvijas izlases hokeja spēlētājiem uz Somiju, kuri, kā jau zinām, tur uzrādīja fantastiskus rezultātus, sagādājot īpašus svētkus visai Latvijai. Pēc koncerta J. Stībelis atzina, ka Smiltenes baznīcā ir īpaša aura un noskaņa. Viņš labprāt atbrauktu uz Smilteni vēl, ja vien būs uzaicinājums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apmeklētājiem ne mazāk gaidīta bija tikšanās ar mākslinieku, gleznotāju Jāni Anmani, kura vārds mākslas cienītājiem ir ļoti zināms. Šogad decembrī mākslinieks atzīmēs 80 gadu jubileju, par godu tai veltīta mākslas darbu izstāde, kura kopš svētdienas ir apskatāma Smiltenes baznīcā.

Tikšanās ar mākslinieku aizritēja draudzīgā gaisotnē. No J. Anmaņa izskanēja arī pa kādam jokam, kas acumirklī lika uzaust smaidiem apmeklētāju sejās. Īpaši saviļņojoša satikšanās ar mākslinieku bija viņa talanta cienītājiem, kuriem bija iespēja paspiest roku un saņemt mākslinieka autogrāfu.

Mākslinieka gleznu pasaule un elēģiskie dabasskati, kuros līdz ar eņģeļa tēlu jūtama dievišķīgā klātbūtne, ikvienu skatītāju iesaista romantisku ilūziju pasaulē. Par darbu izstādi J. Anmanis teica: “Man pašam patīk izstādes, kur pie darbiem klāt nav plaši apraksti. Tveriet ar acīm, vērojiet un baudiet mākslu!”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš savos darbos cenšas rast jaunas filozofiskas nianses, strādājot kā ar eļļas krāsām, tā akvareli. “Galvenais, lai darbos nebūtu krāsa krāsas dēļ,” uzskata mākslinieks. Visticamāk, tādēļ viņa darbi organiski dzīvo ikvienā vidē, vēstot par kāda noslēpuma klātbūtni.

Slavenā mākslinieka izstāde Smiltenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā būs apskatāma vēl pāris nedēļas.

Vasarsvētku pasākuma programmas izskaņā ikvienam bija iespēja pievienoties svētku mielastam baznīcas dārzā un saticīgā, draudzīgā kompānijā nesteidzīgi aizvadīt maija  svētdienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāpiemin, ka arī aizvadītajā sestdienā Latvijas sakrālajam mantojumam veltītajos notikumos – “Atvērto baznīcu diena” un “Baznīcu nakts” – luterāņu baznīcā norisinājās īpaša rosība. Interesentiem bija iespēja doties ekskursijā mācītāja R. Kulberga pavadībā, apskatīt Kārļa Kundziņa un baznīcas muzeja priekšmetu ekspozīciju, pulcēties pie ugunskura un baudīt zupu baznīcas dārzā, kā arī vienoties kopīgā Tēvreizes lūgšanā.

GALERIJA: Vasarsvētku pasākums Smiltenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.