Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkas pusē Gauja vēl aizsalusi, situācija pagaidām mierīga

Lai gan aizvadītās nedēļas nogalē gaisa temperatūra sasniedza plus grādus un bieži lija, Valkas pagastā pie “Vekšu” mājām upi klāj vēl salīdzinoši bieza ledus kārta. Foto: No personīgā arhīva

“Pie mums “Vekšos” pagaidām salīdzinoši mierīgi. Pirms nedēļas bija applūdis piebraucamais ceļš, bet uznāca aukstums un ūdens nokritās. Tad, kad Toms Bricis paziņos, ka Latvijā plūdi beigušies, pie mums tikai sāksies,” prognozē “Vekšu” mājas saimniece Sanita Āboliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatzīst, Sanitu sazvanīt ir diezgan sarežģīti, jo vietā, kur dzīvo Āboliņu ģimene, ir slikta mobilo sakaru zona. Taču aizvadītās svētdienas pēcpusdienā mums izdodas sazināties. Pirms sarunas Sanita ir aizgājusi līdz Gaujai, lai novērtētu situāciju.

“Gaujā ūdens ir nokrities. Mūsu māja atrodas Gaujas ielokā. Tā celta ļoti sen, un tolaik Gauja tecējusi pavisam citur. Dzīvojot šādā vietā, saprotam, ka pret dabu neko nevar izdarīt. Sekojam līdzi arī notikumiem Jēkabpilī. Arī mums tā ir bijis, ka situācija mainās nepilnas pusstundas laikā, kad pēkšņi applūst viss pagalms un pat nevaram izdzīt automašīnas. Visādi ir bijis. Tad, kad Gaujā sāks iet ledus, tas būs tikai dažu minūšu jautājums, kuru laikā ir jāaptver situācija. Tad, kad sākas pavasara pali, varam daudzmaz kaut ko prognozēt, vērojot notiekošo. Pavasara palos dienā vidēji Gaujā ūdens līmenis ceļas pa divdesmit līdz trīsdesmit centimetriem. Taču tad, kad Gaujā iet ledus vai ledus vižņi, notikumi ir neprognozējami – pusstundas laikā uz ceļa jau ir metru dziļš ūdens. Gauja visu pati koriģē, kā vajag ‒ kur upe gribēs iet pa taisno, tur arī aizies. Lielos plūdos vietā, kur ir pie mājas piebraucamais ceļš, ir līdz divus metrus dziļš ūdens. Tad mēs dzīvojam uz salas, tāpēc mums ir arī laiva. Plūdu un palu laikā bez tās mēs neiztiktu, jo pašiem jātiek uz darbu, bet bērniem – uz skolu. Pēc šī salīdzinoši siltā laika gaidām aukstumu, kā ziemā pienākas. Domājam, martā vai aprīlī sagaidīsim pavasara palus. Tā parasti arī notiek. Latvijā ir mainījies klimats, un pali vai plūdi jāpiedzīvo trīs vai pat četras reizes gadā,” secina S. Āboliņa.

Aizvadītajā svētdienā, skaidrojot situāciju, kāda izveidojusies Latvijā, galvenokārt Jēkabpilī,  pazīstamais meteorologs Toms Bricis stāsta, ka šādus ziemas plūdus Latvijā nākas piedzīvot pirmo reizi. Proti, būtiskākais neesot ūdens līmenis un ledus sastrēgumu lielums un blīvums.

“Ir svarīgi zināt, kas plūdus izraisa. Šoreiz, atšķirībā no tradicionālajiem pavasara paliem, tos izraisa ne tikai kušana, bet arī sals. Arī ļoti mainīgais gaisa temperatūras režīms. Iepriekš ziemās Latvijā šī mainīgā gaisa temperatūra nav bijusi apvienojumā ar tik stipru nokrišņu daudzumu,” skaidro T. Bricis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.