Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valgas centrā notiek veco māju restaurācijas darbi

Sākušies Valgas pilsētas centra vecākās koka mājas restaurācijas darbi. Šajā procesā līdz februārim būtu jāsakārto ēkas izskats un pirmais stāvs, informē “Louna-Eesti Postimees” reportieris Tīts Loims.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ēka, kas atrodas Kesk ielā 19, ir vecākā koka māja Valgā, celta 18. gadsimta vidū. Restaurācijas projekts paredzēja tās pirmajā stāvā izbūvēt divas atsevišķas īres telpas, bet jumta stāvu – sanāksmju vai semināru rīkošanai. Ēkai, kad tā iegūs jaunu elpu, līdz ar to būtu jārada dzīvība pilsētas centrā.

Vairāk nekā pusmiljons eiro

Kad pašvaldība pērn oktobrī organizēja būvniecības konkursu, būvnieki prasīja pārāk lielu cenu. Kopējām mājas atjaunošanas izmaksām aptuveni 200 kvadrātmetru platībā bija paredzēti 448 762 eiro, no kuriem Valgas novada pašvaldības līdzdalība bija gandrīz 90 000 eiro. Taču lētākais piedāvājums šo summu pārsniedza par simtiem tūkstošu eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpēc pašvaldībai nācās samazināt būvniecības apjomu un remontēts tiks tikai pirmais stāvs. Lielākās daļas darbu veikšanai nauda ir no programmas, ko finansē Eiropas Ekonomikas zona un Norvēģijas finanšu mehānismi. Pašvaldība prasīja papildu naudu, kas, ļoti iespējams, tiks saņemta. Būvdarbu jaunās kopējās izmaksas plānotas 553 813 eiro.

Darbs sākās šomēnes. “Līdz šim bija izņemtas tikai vecās detaļas, kas ļauj izprast koka konstrukcijas stāvokli. Šis posms tagad ir beidzies. Nekas jauns vēl nav pievienots,” apskatu par būvniecības stāvokli sniedza Valgas pašvaldības arhitekts Jirži Tintera.

Savukārt no ārpuses ēka iegūs pilnīgi jaunu izskatu. “Tiks veikta pirmā stāva ārējā apdare, iekšējā apdare, atjaunots jumts. Mēs vienkārši nebūvējam telpas otrajā stāvā. Pirmā stāva griestiem liksim siltinājumu,” sacīja Tintera.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Liels bojājums

Kā norādīja pašvaldības Būvniecības un plānošanas dienesta vadītājs Urmass Meldre, ēkai ir ļoti lieli bojājumi. Rezultātā tā būs jāpārbūvē gandrīz no nulles, lai gan plāns ir saglabāt pēc iespējas vairāk oriģināla.

“Tiek izstrādāts rīcības plāns, kā nomainīt sienas garākajā pusē,” skaidroja Meldre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Gala sienas ir labākā stāvoklī. Taču griestu sijas ir iegrimušas un gandrīz salūzušas. Sienu baļķi sapuvuši, pamats iegrimis. Nomainīsim griestu sijas, sienas jābūvē no jauna. Jumta konstrukcija nav īpaši sliktā stāvoklī, to var saglabāt. Ēka ir aizsargājamā mantojuma teritorija, šobrīd tiek lemts, kā šīs lietas uzbūvēt.”

Pēc Meldres teiktā, māja vairāku simtu gadu laikā ir vairākkārt pārbūvēta un cietusi lielus postījumus. “Noplūde jumtā, arī cauri pamatiem. Ēka kādu laiku ir bijusi neapsildīta. Bojājumi ir visaptveroši, iespējams, visi apstākļi kopā ir noveduši pie tā, ka ēka ir sliktā stāvoklī. Pēdējos 15 vai vairāk gadus tā būtībā ir bijusi neizmantota.”

Restaurācijas darbus veic OÜ “Silindia Ehitus”. Kā stāsta uzņēmuma valdes loceklis Tomass Perve, uzņēmumam ir 20 gadu pieredze gan veco ēku restaurācijā, gan jaunu celtniecībā. Darbu izpildes termiņš ir janvāra beigas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ēkas restaurācijas rezultātā pilsētas centram vajadzētu atdzīvoties, pašvaldība organizēja konkursu, lai atrastu pakalpojumu sniedzējus. Pašvaldība ļauj viņiem izmantot telpas deviņus gadus bez nomas maksas. Uzņēmumiem šajā laikā jārūpējas par ēku. Konkursā piedalījās divi uzņēmumi, viens no tiem ir ēdinātājs, bet otrs ir neliels veikals.

Pēc Urmasa Meldres teiktā, nav nekādu šķēršļu, lai uzņēmumi varētu pārcelties uz atjaunoto ēku tūlīt pēc darbu pabeigšanas. “Kad janvāra beigās darbi beigsies, mēģināsim telpas izīrēt.”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.