Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā padomju laika pieminekļus nedemontēs

Padomju laika piemineklis, kas atrodas Varoņu ielas malā, kalna galā pie brīvdabas estrādes, netiks demontēts. Tā sprieda Valkas novada pašvaldības Saimniecisko lietu komitejas deputāti. Foto: No arhīva

Reaģējot uz biedrības “Latvijas Mākslinieku savienība” saņemto iesniegumu, pirmdien, 16. maijā, Valkas novada pašvaldības Saimniecisko lietu komitejas sēdē deputāti diskutēja par padomju okupācijas režīma pieminekļu demontāžu Valkas pilsētvidē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gadījumā, ja novada pašvaldība nolemtu par pieminekļu demontāžu, tad Latvijas Mākslinieku savienība (LMS) būtu gatava šos pieminekļus uzņemt LMS muzeja krājumā, lai nodrošinātu to saglabātību.   

Komitejas sēdē deputāti sprieda konkrēti par diviem pieminekļiem, kas atrodas tranzītielas (Varoņu ielas) malā. Proti, piemineklis 1905.‒1917.‒1919. gada krievu revolūcijai (autors Aivars Gulbis) un piemineklis fašisma upuriem (autors Harijs Bērziņš).

Novada pašvaldības izpilddirektors Ainārs Zābers skaidro, ka šie abi iepriekš minētie pieminekļi atrodas pilsētvidē, proti, pilsētas teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Diskusiju rezultātā deputāti nolēma atstāt šos pieminekļus, jo nav pamata tos demontēt. Deputāti diskusijās bija diezgan vienprātīgi,” atklāj A. Zābers. Viņš akcentē, ka diskusijas neskāra Brāļu kapu memoriālu (atrodas Gaujas ielas labajā pusē), kas veltīts Otrā pasaules kara padomju armijas kritušajiem karavīriem (1941–1944). Pavisam memoriāla granīta plāksnēs ierakstīti 414 kritušo cīnītāju vārdi. Kapu atjaunotā ansambļa autori ir arhitekti Jānis Dripe un Arno Henriksons, kā arī tēlniece, Valkas pilsētas Goda pilsoņa titula ieguvēja Arta Dumpe.

Saistībā ar šo informāciju par iespējamo padomju laika pieminekļu demontāžu Valkas pilsētas teritorijā sociālajos tīklos izlasāms viedoklis: “Pilsētā var izveidot parku (ar šiem pieminekļiem un citu atribūtiku). Cilvēki, pastaigājoties varētu iepazīt Valkas un Valgas vēsturi. Šajā parkā varētu uzstādīt norādes uz citiem kultūrvēstures objektiem, piemēram, novadpētniecības muzeju, bijušo armijas daļu, Brāļu kapiem un citām vietām. Tā varētu būt sakopts vēl viens pilsētas stūrītis. Parkā varētu uzstādīt arī informatīvos stendus par katru objektu – autora vārdu, īsu aprakstu, atrašanās vietu, vēsturisko foto un tā tālāk.” 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.