Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Valkā apskatāma unikāla izstāde par Latvijas Bankas vēsturi

Latvijas Bankas simtgades jubilejas ceļojošās izstādes “No Ventspils līdz Valkai” autore Sandra Vīgante atstāj savu autogrāfu uz īpašas pastkartes izstādes apmeklētājam Andrejam Pebo. Foto: Inga Karpova

Valkas pilsētas kultūras namā līdz 31. decembrim ir apskatāma unikāla un vēsturiska noslēdzošā ceļojošā izstāde “No Ventspils līdz Valkai” par Latvijas Banku novados no 1922. līdz 1940. gadam. Interesanti, ka izstāde ir nozīmīgā vietā, jo no 1927. gada tautas namā Valkā Emīla Dārziņa ielā 8 atradās Latvijas Bankas Valkas nodaļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī ceļojošā izstāde ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesojas pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Valka.

Ikvienam apmeklētājam ir dota iespēja izvēlēties kādu no vēsturiskajām pastkartēm un to apzīmogot ar īpašu zīmogu. Izstādes autore Sandra Vīgante aicina: “Ienāciet un citu pēc citas atveriet atvilktnes, kurās noglabāta šīs izstādes informācija – kopumā uz 32 planšetēm. Ir arī planšetes, kas veltītas Latvijas Bankas Valkas nodaļai. Iedomājieties, ka pāršķirat lapu pēc lapas senā ģimenes albumā. Tajā starp fotogrāfijām glabājas avīžu izgriezumi, senu dokumentu fragmenti, šur tur kāds pierakstījis komentāru. Tas viss laika gaitā sajaucies un nepretendē uz hronoloģisku precizitāti.  Savienojiet šos fragmentus kā mozaīkas gabaliņus. Tā jums veidosies priekšstati, sajūtas un atmiņas un iztēlē raisīsies stāsts par Latvijas Bankas dibināšanu, nodaļām un personībām valsts centrālās bankas pastāvēšanas pirmajos divos gadu desmitos – no 1922. gada 1. novembra līdz 1940. gada 10. oktobrim.”

S. Vīgante norāda, ka Valka ir īpaša pilsēta, jo ar Latvijas Bankas Valkas nodaļas darbību saistītas divas adreses Valkas pilsētā – Vidzemes rajona tiesas ēka Rīgas ielā 2 un Valkas pilsētas kultūras nams Emīla Dārziņa ielā 8. Valkas nodaļas priekšnieks no 1922. līdz 1940. gadam bija Jānis Jūlijs Ķimins – viena no izcilākajām personībām starp Latvijas Bankas nodaļu vadītājiem. Viņš kopš 1923. gada ilglaicīgi darbojies arī kā Valkas pilsētas domnieks, domes priekšsēdētājs, valdes loceklis un pilsētas galva. Strādājot šajā amatā, viņš atteicies no atalgojuma. Izpētot J. J. Ķimina dzīves stāstu, izstādes autore aicina Valkas novada pašvaldību atcerēties šo Valkai nozīmīgo cilvēku un, ja vien iespējams, uzstādīt viņa piemiņai goda plāksni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkā uz izstādes atklāšanu bija ieradusies arī vēstures zinātņu doktore, viena no Latvijā labākajiem profesionāļiem, 2021. gada labākās vēsturnieces titula ieguvēja Ineta Lipša. Viņa veikusi apjomīgu pētījumu “Latvijas Bankas vēsture 1922-1940”.

“Mans pētījums ir izdots grāmatā – elektroniskā formātā. Izstādē ir pieejama īpaša pastkarte, kuru noskenējot, šī grāmata ir pieejama jebkurā viedierīcē Latvijā un pasaulē, tā uzzinot detalizēti par Latvijas Bankas vēsturi. Iespējams, daudziem rodas jautājums, kā tas ir gadījies, ka Latvijas valsts ir dibināta 1918. gadā, bet Latvijas Banka – četrus gadus vēlāk. Šajā pētījumā uz šo jautājumu var rast atbildi,” norāda vēsturniece, atgādinot, ka Latvijas vēsture šajā laika periodā ir gana sarežģīta.

Jāpiebilst, ka Latvijas Banka, kas tapusi līdz ar brīvās Latvijas dzimšanu, turpina veikt iesākto misiju, kas tai uzticēta pirms 100 gadiem – rūpējas, lai Latvijā būtu droša un vērtīga nauda un valdītu ilgtermiņa stabilitāte tautsaimniecībā. No skaidrās naudas līdz tehnoloģiski moderniem finanšu instrumentiem, piemēram, zibenīgiem maksājumiem, – Latvijas Banka nodrošina naudas apriti valstī un ir finanšu sistēmas mugurkauls.

GALERIJA: Valkā atklāj Latvijas Bankas simtgades ceļojošo izstādi “No Ventspils līdz Valkai”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.