
FOTO: MADARA OZOLIŅA
Valkas pilsētas iedzīvotāji rosinājuši laikrakstā uzrakstīt par jau gadiem sasāpējušu tēmu – daudzu suņu īpašnieku nevēlēšanos (lasi – ignorēšanu) savākt ekskrementus aiz sava ģimenes mīluļa. Pilsētas dzīvojamo rajonu apkārtne, kā spriež paši iedzīvotāji, pārvērtusies par bīstamu “mīnu” lauku. Proti, lai neiekāptu suņu mēslos, rūpīgi jāskatās, kur kāju spert. Īpaši šī problēma – neiekāpšana suņu mēslos – ir gada siltākajos mēnešos, kad zeme nav sasalusi.
Pagājušajā nedēļā šo problēmu sociālajos tīklos aktualizējusi valcēniete Madara Ozoliņa. Viņa raksta: “Savi “varoņi” jāzina. Mikrorajons (Rūjienas ielas mikrorajons – redakcijas piebilde). Kārtējais suņu nemīlētājs. Pat labu gabalu no sava sunīša aizgājusi, lai it kā neredzētu, ko dara?
Atceries – aiz sava dzīvnieka ir jāsavāc! Ja redzēšu vēl šādus momentus, turpināšu tos publicēt. Ir apnicis, ka visur ir kakas. Jā, sunim ir jānokārtojas. Tas ir dabiski, bet saimniekam ir jāsavāc, un punkts! Esmu redzējusi arī pozitīvus piemērus, kad saimnieki savāc, tiem liels paldies.”
Novada pašvaldība apstiprinājusi īpašus noteikumus
Sazinoties ar ieraksta autori M. Ozoliņu, viņa atzīst, ka šī problēma ir samilzusi, tāpēc par to ir skaļi jārunā.
“Tas ir pat kā spļāviens sejā tiem cilvēkiem, kuri savāc aiz saviem suņiem. Nav jau iebildumu, ka cilvēki tur mājdzīvniekus. Viņi nokārtojas, tas ir dabīgi. Taču likums nosaka, ka aiz sava mājdzīvnieka ir jāsavāc. Vēl gan būtu jāaktualizē tēma, ka pilsētā vajadzētu speciālos konteinerus, kur izmest maisiņu,” uzskata M. Ozoliņa.
To, ka aiz sava mājdzīvnieka tik tiešām ir jāsavāc ekskrementi, nosaka arī Valkas novada domes 2024. gada 25. aprīlī apstiprinātie Saistošie noteikumi “Par mājas (istabas) dzīvnieku uzturēšanu Valkas novadā”. Noteikumi paredz, ka Valkas pilsētas, Valkas novada pagastu centru un ciematu teritorijā, vedot suni pastaigā ārpus norobežotās teritorijas, mājdzīvnieka īpašniekam jāņem līdzi inventārs ekskrementu savākšanai un pēc Pašvaldības policijas darbinieku pieprasījuma šis inventārs ir jāuzrāda.
Novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Leitis informē: “Valkā, līdzīgi kā citās Latvijas pilsētās, suņu ekskrementu nesavākšana aizvien ir aktuāla problēma. Tomēr suņu saimnieku, kuri savāc aiz sava mājdzīvnieka, kļūst aizvien vairāk. Saņemto sūdzību skaits par šādiem pārkāpumiem ar gadiem ir samazinājies. Taču pašvaldības policijas darbinieki patruļu laikā kontrolē Saistošo noteikumu ievērošanu. Visbiežāk ar suņu īpašniekiem tiek veiktas pārrunas un izteikti brīdinājumi. Ja suņa īpašnieks atkārtoti neievēros Saistošajos noteikumos noteiktos pienākumus, tiks uzsākts administratīvā pārkāpuma process.”
Maisiņus var izmest sadzīves atkritumu urnās
Diskusijā iedzīvotāji spriež ne tikai par nesavāktajām suņu kakām, bet arī par to, kur tad īsti ir jāizmet maisiņš ar savāktajiem ģimenes mīluļa ekskrementiem. Valcēniete neliela sunīša Viļa saimniece Līga Orleana atzīst, ka viņa maisiņus izmet pilsētas teritorijā uzstādītajās sadzīves atkritumu urnās. To esot pietiekami daudz, lai suņu saimniekiem neradītu problēmas. Līga ar ģimeni dzīvo Merķeļa ielā, kur arī pastāv šī problēma ar nesavāktajiem suņu mēsliem. Īpaši pavasaros un vasarā, kad ar trimmeriem strādnieki pļauj zāli, mēsli šķīst uz visām pusēm. Par to vairākkārt “Ziemeļlatvijai” ir stāstījuši arī Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas strādnieki.
Arī suņa īpašniece Vineta stāsta, ka vienmēr kabatā ir maisiņš, lai savāktu pēc sava ģimenes mīluļa. Viņa pastaigu laikā ievērojusi, ka Lugažu laukums, kur no rītiem pastaigājas cilvēki ar suņiem, ir sakopts un nepiemēslots. Tas liek domāt, ka arvien vairāk ir to cilvēku, kas nekaunas un godprātīgi savāc aiz saviem mīluļiem. Tāpat vairāki valcēnieši atzīst, ka labprāt dodas pastaigā uz Pedeles dabas takas teritoriju, kur ir pieejamas speciālas atkritumu urnas ar norādi, ka tur var izmest maisiņus ar suņu ekskrementiem. Šo varētu minēt kā novada pašvaldības labas pārvaldības principu, jo pašvaldība, plānojot dabas takas rekonstrukciju, ir ņēmusi vērā iedzīvotāju ieteikumus par šādu speciālu urnu uzstādīšanu.
“Ziemeļlatvija” interesējās novada pašvaldībā, kur suņu īpašnieki īsti var izmest šos kaku maisiņus.
I. Leitis skaidro: “Suņu īpašnieki pastaigas laikā savāktos mājdzīvnieka ekskrementus drīkst izmest sabiedriskās vietās pieejamajās sadzīves atkritumu urnās.”
Sociālo tīklu lietotāju komentāri par suņu īpašniekiem, kuri nesavāc sava mājdzīvnieka atstātos ekskrementus
Kristiāna Baranova:
– Mikrorajons! Pagalmā nevar iziet, visur “mīnas” vien! Un tādu ir tik daudz! Nevienu neesmu pieķērusi gan, bet nu aiz sava suņa būtu jāsavāc!
Agnese Pētersone:
– Cik šī tēma ir sāpīga! Šī pļava un sēta gar bērnudārzu visa ir suņu kakās. No meitas zābaciņiem bieži kakas jāmazgā nost, bet reiz bija arī no kombinezona. Kāpēc man jākrāmējas ar bezatbildīgu saimnieku suņu kakām?
Elvijs Guoģis:
– Kādreiz nebija kakas jāvāc obligāti. Visiem tad bija labi, futbolu spēlējām pa “mīnām”. Tur vēl arī pļavā bija govis, oj, no tām vispār labas “mīnas” bija.
Inga Klempere:
– Nav jau kur to maisiņu pastaigas laikā izmest.
Elizabete Karlīne:
– Pie visām daudzdzīvokļu mājām ir miskastes. Kur tad mest bērnu pamperus ar kakām? Labāk tas kaku maisiņš pie jebkura veikala miskastē vai daudzdzīvokļu miskastē, nevis uz gājēju celiņa vai laukumā, kur bērni spēlējas. Neviens netaisīs misenes pa visu pilsētu dzīvnieku kakām. Un vēl – ja saimniekiem tagad smadzenes nevelk savākt sava suņa kakas, ne jau tajā, ka nav miskastes, ir problēma.
Avots: www.facebook.com
APTAUJA: https://poll.app.do/vai-saredzat-problemu-ka-neapzinigi-sunu-saimnieki-nesavac
#SIF_MAF2024
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.
Reklāma