Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Vai ksenona lukturi ir likumīgi?

Kāpēc mani apžilbina mašīna, kas brauc no priekšas?

Mēs bieži saskaramies ar žilbinošo problēmu, kad automašīna brauc no priekšas ar zilām mirgojošām gaismām. Tam var būt daudz iemeslu: nodilis vai netīrs automašīnas priekšējo lukturu stikls, nedarbojas augstuma regulēšanas funkcija, atstarojošas lampas lēcu vietā utt. Oriģinālās „Xenon“ sistēmas tiek uzstādītas jaunās automašīnās pat vienkāršos priekšējos lukturos. Taču ļoti bieži, bet aplami, apžilbinošās mašīnas gaismas tiek vainotas „ķīniešu ksenonos“.

Tomēr tā nav taisnība, jo pat tirgū nopērkamos lētos Xenon komplektus var pareizi uzstādīt automašīnā. Dažām mašīnām nepietiek ar pašām ksenona komplektiem esošajām detaļām.

Vai Xenon sistēmas tiešām ir uzstādītas oriģinālajās priekšējo lukturu sistēmās?

Jā, tie ir uzstādīti ksenona sistēmās bez lēcas. Piemēram, oriģinālās Xenon sistēmu D2S spuldzes ir priekšējo lukturu spuldzes, bet D2R spuldzes ir atstarojošas spuldzes. Tās atšķiras ar to, ka D2R ir speciāls krāsojuma stienis, kas neļauj spuldzei izstarot gaismu noteiktā virzienā, tāpēc šādas spuldzes tiek izmantotas ksenona reflektoros.

Kādi ir Xenon uzstādīšanas ieteikumi?

Uzstādot Xenon tuvās gaismas, obligāti jāuzstāda papildus lukturu mazgātājs un automātiskās augstuma regulēšanas sistēmas, jānomaina vai jāpārveido pats lukturis, neaizmirstot par lukturu regulēšanu, jo tā ir lielākā problēma. Iekšpusē var ievietot arī lēcas, jo dažās automašīnās tikai tās spēj pareizi fokusēt gaismas staru.

Teorētiski visām automašīnām ar ksenona lukturiem vajadzētu būt ar lukturu mazgāšanas sistēmu, kas ir viegli pamanāma automašīnas ārpusē, un autovadītāji, kuri izmanto ksenona transportlīdzekļus bez šīs sistēmas, būtu jāsoda. Proti, saskaņā ar Eiropas Savienības un Lietuvas oficiālajām tehniskajām prasībām šādu automašīnu ekspluatācija ir aizliegta. Bet vai esat dzirdējuši par vismaz vienu vīrieti, kura automašīnu ir apturējusi ceļu patruļa, lai pārbaudītu tās gaismas? Kā var noteikt, vai automašīnā ir ksenona lukturi, nevis vienkārša zilie  lukturi? Neļaujieties provokācijām un pajautājiet sev, vai sen neesat redzējuši policijas mašīnu ar zilām gaismām?

Xenon priekšējie lukturi tagad ir aprīkoti gandrīz visās automašīnās: daži ir standarta, bet daži ir papildaprīkojumā. Xenon rūpnīcas lukturiem vienmēr ir šādas sastāvdaļas: aktīvais staru kūļa augstuma regulēšanas mehānisms un gaismas ar speciāliem reflektoriem, speciāli Xenon spuldzēm paredzēta optika (lēcu gaismas sadales sistēma, dzidrs lukturu stikls u.c.), pašas ksenona spuldzes un to balasti, auto slīpuma sensori un, protams, priekšējo lukturu mazgāšanas sistēma. Bi-Xenon sistēmās dažreiz var atrast elektromagnētisko spuldžu pacelšanas mehānismu.

Kad sāka izmantot Xenon sistēmas?

Vācieši bija pirmie, kas uzstādīja Xenon automašīnas – septītās klases BMW 1991. gadā sāka iekarot tirgu. Patiesībā, tiem vēl tika uzstādīta D1 spuldze, kuras gadījumā jānomaina visa lampa. Tomēr pats Xenon darbības princips ir palicis nemainīgs līdz mūsdienām.

Lukturu marķēšana

Transportlīdzekļa priekšējo lukturu marķēšana:

 • B – miglas lukturis
 • C – tuvās gaismas lukturis, ar volframa kvēlspuldzi
 • R – tālās gaismas lukturis ar volframa kvēlspuldzi
 • CR — tuvās/tālās gaismas galvenais lukturis ar volframa kvēlspuldzi
 • HC – tuvās / tālās gaismas, halogēns
 • HR – tālās gaismas, halogēns
 • HCR – tuvās / tālās gaismas, halogēns
 • DC – tuvās gaismas, xenon
 • DR – tālās gaismas, xenon
 • DCR – tuvās / tālās gaismas galvenais lukturis, xenon
 • A – priekšējais gabarītgaismas lukturis (“pilsētas zona” vai sānu gaismas).
 • RL – dienas gaitas lukturis (“DRL”).
 • PL – Plastmasas lēca-stikls (var būt bez iepriekš minētajiem marķējumiem).

Šie marķieri var būt dažādi. Piemēram, HCR var būt ietverts rāmī vai marķēts ar HC / R. Lukturus ar dažādām spuldzēm un atstarotājiem īsiem/gariem “halogēna” lukturiem var marķēt ar HCHR. Tikmēr lukturi ar tuvās gaismas ksenona un tālās gaismas halogēna lampu var marķēt ar DCHR.

Fakts, ka ksenona spuldzes sākotnēji ir uzstādītas tikai uz priekšējiem lukturiem, var teikt, pamatojoties uz dokumentiem šajā tekstā, ka tā nav taisnība. Uzsveram arī faktu, ka daļa Mercedes-Benz, Renault, Citroen, Honda un citu ražotāju zīmolu automašīnas joprojām attālinās no rūpnīcā uzstādītām ksenona lukturiem bez lēcām.

Vairāk informācijas: ksenona lukturi un daudz kas cits

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.