
Foto: pexels.com
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa informē, ka aizvadītās sestdienas, 1. marta, rītā ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Valmieras novada Strenčiem, kur upes ledū bija ielūzis cilvēks. Ierodoties notikuma vietā ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka līdzcilvēks ledū ielūzušo bija nogādājis krastā pirms VUGD ierašanās. Ugunsdzēsēji glābēji izglābto cilvēku nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem.
Laikam kļūstot siltākam, arī ledus kļūst vēl neizturīgāks. VUGD atgādina, ka atrasties uz ledus šobrīd ir bīstami. Jāatceras, ka ledus kārta uz ūdenstilpēm nav vienmērīga. Tā var būt biezāka pie krastiem, bet tālāk tā var būt plāna un cilvēkiem nereti veidojas maldīgs priekšstats, ka ledus ir izturīgs.
VUGD aicina iedzīvotājus būt līdzatbildīgiem, neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzams, ka bērni vai jaunieši slidinās pa nedrošo ledu – viņi ir jābrīdina par bīstamību. S. Vējiņa aicina vecākus ar bērniem pārrunāt, ka šobrīd kāpt uz ledus ir bīstami.
Savukārt, ja atklājas, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta, vai arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 112. Uz šo tālruni ir iespējams piezvanīt bez maksas no jebkura fiksētā vai mobilā telefona numura.
Ja tomēr cilvēks ielūst ledū, tad jācenšas saglabāt mieru, jāelpo pēc iespējas lēnāk un dziļāk, bet galva jātur virs ūdens. Nelaimē iekļuvušajam ir jāmēģina nolikt rokas uz ledus, uzgulties uz ledus malām ar krūtīm un izstumt sevi no ūdens. Izkļūstot no ūdens, nevajag uzreiz celties kājās, bet labāk ritināties prom no bīstamās vietas vai rāpot uz krastu pa to pašu ceļu, pa kuru atnācis.
Reklāma