Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Tā slimot nenovēl pat ienaidniekam

Atēlam ilustratīva nozīme.

Pat savam ienaidniekam to nenovēlētu, – par nesen izslimoto “Covid-19” “Ziemeļlatvijai” teic Smiltenes novada Variņu pagasta iedzīvotāja seniore Mārīte Rozīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī šis rudens atnācis ne tikai ar ierasto sezonālo saaukstēšanos, bet arī ar kovidu. Nekur šī infekcijas slimība nav pazudusi, varbūt tagad vienīgi vieglāk izplatās, – sākoties aukstajam laikam, cilvēki biežāk pulcējas telpās, maskas nenēsā un piemirst par distancēšanos un roku biežu mazgāšanu.

Sākās pēkšņi, pirmā nedēļa bija ārprāts

Mārītei Rozītei un viņas vīram Jānim saslimšana sākās pēkšņi vakarā –  ar neatlecošu klepu,  drebuļiem, stiprām galvas sāpēm, nespēku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Izmērīju temperatūru, nebija. 38 grādi parādījās tikai trešajā dienā. Abi ar vīru jau slimības sākumā mājās uztaisījām testu, jā, kovids. Sazvanījām katrs savu ģimenes ārstu, viņi nozīmēja antibiotiku kursu. Pirmā nedēļa tāpat bija ārprāts. Jau ap pulksten sešiem no rīta bija nelaba dūša. Divas dienas riktīgi vēmu. Apetītes no rītiem nebija, varēju apēst knapi pusmaizīti. Dzīvojām faktiski uz tējām.  Tad vēl bija smacējoša sajūta. Vīrs pēc kovida dabūja komplikācijas – plaušu karsoni, ko ārstē vēl tagad. Kopš saslimām, pagājušas divas nedēļas, bet man spēka joprojām nav, arī klepus joprojām moka,” stāsta Mārīte Rozīte.

Mājas karantīnu palīdzējuši izturēt abu bērni, atvedot un aiz durvīm atstājot pārtiku un citu vajadzīgo. Farmaceite Kristīne Daņiļēviča no SIA “Līvena aptieka” Palsmanes filiāles regulāri atvedusi un pie ārdurvīm nolikusi zāles, par ko Mārīte viņai teic lielu paldies. Taču ar ikdienas darbiem, tai skaitā krāsns kurināšanu, abiem senioriem nācās tikt galā pašiem, arī slimiem esot.

Tagad Mārīte domā, ka balstvakcīnu pret “Covid-19” nepotēs, jo saslimusi pēc divām potēm, un, kad paklausoties apkārt, tad dzirdot, ka slimo arī citi, kuri špricējušies pret kovidu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ārste infektoloģe Vidzemes slimnīcas Terapijas 2 nodaļas (“Covid-19” pacientu nodaļas) virsārste Anna Mironovska sarunā ar “Ziemeļlatviju” gan uzsver, ka balstvakcīna šoruden ir vajadzīga, it īpaši senioriem, jo saslimšanas gadījumā slimības gaitu padarīs vieglāku, vieglāk panesamu, proti, veciem cilvēkiem ir arī citas slimības, kas saasinājuma gadījumā padara viņus nespējīgākus.

“Saasinās, piemēram, kardiovaskulāras slimības vai demence. Cilvēks no pusguloša kļūst par gulošu, no drusku staigājoša par galīgi nestaigājošu. Vecajiem cilvēkiem pat rekomendējam tagad pie viena uzreiz vienā rokā laist vakcīnu pret kovidu, otrā rokā pret gripu. Tad var dzīvot mierīgi līdz pavasarim,” iesaka Anna Mironovska.

Dienā, kad runājam (14. oktobrī), Vidzemes slimnīcā Valmierā ārstējās 22 pacienti ar diagnozi “Covid-19”.  Ik dienu tiek stacionēts vidēji viens vai divi šādi slimnieki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāta, kādi šoruden ir “Covid-19” raksturīgākie simptomi, ārste infektoloģe nosauc sausu klepu, augstu temperatūru (tā var arī nebūt), balss piesmakumu (tas ir diezgan izteikts), iesnas, kas var būt un var arī nebūt, vemšanu, caureju, ļoti lielu nespēku, sliktu ēstgribu, ģīboni un apjukumu. 

Ja pēkšņi veselība sašķobās, piemēram, uzlec asinsspiediens vai sirds izlec no ritma, Anna Mironovska iesaka veikt “Covid-19” testu. Tas ir svarīgi arī tāpēc, lai nedotos sabiedrībā un ar šo infekcijas slimību neaplipinātu citus.

“Brīnumzāļu nav nevienai kaitei, arī kovidam nav. Jālieto C un D vitamīns, daudz jādzer ūdens un tēja,” rekomendē ārste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja ir simptomi, jāpaliek mājās

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem – 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītāja – Smiltenes novadā aizvadītās nedēļas nogalē bijuši 159  saslimstības gadījumi ar “Covid-19”, Valkas novadā – 47.

Arī mūsu novados, tāpat kā citviet Latvijā, saslimstība ar kovidu ir mazinājusies, salīdzinot ar situāciju pirms dažām nedēļām, taču tas nenozīmē, ka var dzīvot mierīgi, aizmirstot par piesardzību, jo rudens ir tikai sācies. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC  Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja informē “Ziemeļlatviju”, ka joprojām vadošie ir “Covid-19” omikrona paveida BA 4 un BA 5 varianti. Jebkurā gadījumā nav iespējams paredzēt, kā “Covid-19” slimību izraisošais vīruss attīstīsies.

“Pielāgotās vakcīnas pret “Covid-19” jau no 12. septembra ir pieejamas ģimenes ārstu praksēs un vakcinācijas kabinetos. Tā ir balstvakcinācija, uz ko aicināts ikviens iedzīvotājs. Hroniskiem pacientiem un īpašu riska grupu pacientiem tā tika rekomendēta jau vasarā,” piebilst Ilze Arāja.

Pēc SPKC datiem uz 14. oktobri Smiltenes novadā veiktas 197 vakcinācijas ar pielāgotajām vakcīnām, Valkas novadā – 238.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC vērš uzmanību arī uz to, ka, līdzīgi kā katru rudeni, turpmākajās nedēļās palielināsies saslimstība ar augšējo elpceļu infekcijas slimībām, tādēļ būtiski vecākiem būt atbildīgiem un slimības simptomu gadījumā – ja ir klepus, iesnas, kakla sāpes, paaugstināta temperatūra un tamlīdzīgi – nevest bērnu uz izglītības iestādi, bet atstāt mājās un sazināties ar ģimenes ārstu.

“Covid-19” slimnieka kontaktpersonai septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ieteicams palikt mājās un nekontaktēties ar citiem cilvēkiem, bet, ja tas nav iespējams, tad sabiedriskās vietās lietot ne zemākas klases kā FFP2 respiratoru, tai skaitā veicot darba pienākumus un esot telpā, kur atrodas vairāk par vienu cilvēku.

SPKC arī atgādina, ka “Covid-19” inficēta persona kļūst infekcioza divas dienas pirms simptomu parādīšanās un respirators šādos gadījumos ievērojami samazina inficēšanās risku citiem cilvēkiem.

UZZIŅAI

Vakcinācija pret “Covid-19” stingri rekomendējama:

  • senioriem vecumā no 65 gadiem;
  • veselības aprūpes personālam;
  • cilvēkiem ar hroniskām slimībām;
  • imūnsupresētiem cilvēkiem un viņu ciešām kontaktpersonām;
  • ilgstošiem sociālās aprūpes centru iemītniekiem un viņu aprūpes personālam;
  • grūtniecēm.

Avots – Slimību profilakses un kontroles centrs

UZZIŅAI

“Covid-19” profilakses pasākumi:

  • izvairīties no kontakta ar citiem cilvēkiem un nedoties uz sabiedriskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru) vai citām “Covid-19” pazīmēm;
  • censties ievērot 2 metru distanci, atrodoties publiskajās vietās;
  • izvairīties no pārpildītām vietām, kur nevar atrasties 2 metru
  • attālumā no citiem;
  • izvērtēt nepieciešamību ceļot, riskus ceļojuma laikā un iespējas tos mazināt;
  • ievērot roku higiēnu (regulāri mazgāt un/vai dezinficēt rokas),
  • nepieskarties ar netīrām rokām sejai;    
  • bieži vēdināt telpas (vairākas reizes dienā, plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā); 
  • vietās, kur nav iespējams ievērot drošu distanci, sejas masku vai respiratoru FFP2 lietošana ir svarīgs piesardzības pasākums, kas īpaši ieteicams cilvēkiem ar hroniskām slimībām un pazeminātu imunitāti.
  • Lietojot sejas masku, ir svarīgi to darīt pareizi – cieši nosedzot degunu un muti.

Avots – Slimību profilakses un kontroles centrs

UZZIŅAI

Valsts apmaksātu gripas vakcīnu var saņemt:

  • bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot);
  • bērni un pieaugušie ar hroniskām slimībām un imūnsupresiju;
  • grūtnieces;
  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba
  • pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti.
  • personas vecumā no 65 gadiem;
  • cilvēki ar psihiskām slimībām.

#SIF_MAF2022

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.