
FOTO: IVO LEITIS
Godinot izcilo novadnieku, latviešu brīvības cīnītāju un ģenerāli Pēteri Radziņu 145. jubilejā, aizvadītajā sestdienā, 10. maijā, notika piemiņas pasākums Valkas pagasta “Jaunvīndedzēs”. Tā laikā Valkas J. Cimzes ģimnāzija ar godu nodeva 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karogu Smiltenes vidusskolai. Turpmāko gadu šis jauniešu patriotisma, cieņas un mīlestības simbols pret savu dzimteni Latviju glabāsies un tiks turēts godā kaimiņnovada vispārizglītojošajā izglītības iestādē.
Valkas J. Cimzes ģimnāzijas direktores vietniece Sintija Stūre stāsta, ka jau no paša sestdienas rīta pulksten 8.30 7., 8., 10. un 11. klašu Valkas J. Cimzes ģimnāzijas skolēni devās pārgājienā ar vairākām pieturām, kurās bija jāveic dažādi uzdevumi. Pirms pārgājiena jau bija jāatbild uz jautājumiem par 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga vēsturi. Nākamais uzdevums bija pie pieminekļa Valmieras Kājnieku pulka 1919. gadā kaujās kritušajiem karavīriem par Latviju, kas atrodas Valkā, Varoņu ielā, blakus Meža kapiem. Šajā pieturā jautājumus bija sagatavojusi skolas bibliotekāre Ira Silāja. Tālāk pārgājiena maršruts sekoja līdz Lauktehnikas rajonam un Zāģezeram, bet pagriezienā uz “Jaunvīdedžu” mājām skolnieku zināšanas pārbaudīja Jaunsardzes pārstāvji.
Ierodoties P. Radziņa piemiņas vietā, svinīgā pasākuma dalībnieki iepazinās ar Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona sarūpēto kaujas ieroču un militārās tehnikas izstādi. Visi varēja nobaudīt arī lauku virtuvē gatavotu garšīgu un karstu zupu.
Pasākumā piedalījās arī 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karoga dalībskolu pārstāvji no Smiltenes, Gaujienas, Rūjienas, Alūksnes, Mazsalacas un Cēsīm. Svinīgajā pasākumā piedalījās arī ģenerāļa P. Radziņa dzimtas pārstāves, viņa piemiņas glabātājas Dzintra Celmiņa un Teiksma Slaidiņa, kā arī Valsts izglītības attīstības aģentūras Sadarbības projektu departamenta direktore Agra Bērziņa un Zemessardzes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona komandieris pulkvežleitnants Zigmārs Krilovs.
Katru gadu karogs glabājas vienā no deviņām Ziemeļlatvijas ģimnāzijām, kas 1929. gadā piedalījās tā izveidē. Karoga maiņas tradīcija pastāvēja no 1929. līdz 1940. gadam. To atjaunoja 1998. gadā.
S. Stūre atzīst, ka gada laikā, kopš 2. Cēsu pulka brīvprātīgo skolnieku rotas karogs glabājās Valkā, skolēni iepazinuši un veidojuši izpratni par šo karogu un kādi Latvijas vēsturē nozīmīgi notikumi ar to saistās.
“Ceram, ka mūsdienu jaunieši šajos sarežģītajos laikos izprot, ka arī tolaik pusaudži devās aizstāvēt savu Latviju. Šo apziņu esam veidojuši ar daudzu patriotiski izglītojošu pasākumu rīkošanu, kurā vienkāršā, bērniem saprotamā valodā esam stāstījuši par Latvijas Brīvības cīņām. Skolā, pateicoties Irai Silājai, esam izveidojuši pat digitālu grāmatu par šo vēsturisko karogu,” lepojas S. Stūre.
Arī “Ziemeļlatvija” vairākkārt rakstīja par patriotiska rakstura pasākumiem, kurus rīkoja Valkas J. Cimzes ģimnāzijas pedagogi un paši skolēni. Saistībā ar tiem Valkā vairākkārt ieradās arī viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots un sabiedriskais darbinieks, kultūras pieminekļu atjaunotājs, bijušais Cēsu rajona padomes priekšsēdētājs Māris Niklass.
Reklāma