Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Sniegs rada ne tikai prieku, bet arī raizes

Ja valcēnieši uz ielām ierauga sniega tīrīšanas tehniku, atviegloti nopūšas. Biežā snigšana rada kārtīgas galvas sāpes Valkas novada pašvaldības Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļai, jo tā nespēj uzvarēt cīņā ar sniega kalniem. Foto: Alita Plūksna

Daudzi priecājas par skaisto ziemu, bet diemžēl lielais sniega daudzums sabiedrību sašķēlis pretējās nometnēs. Proti, vieni uzskata, ka Valkas novada Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļai ir jāspēj no sniega iztīrīt ne tikai ielas un ietves, bet arī daudzdzīvokļu māju pagalmi, bet otri uzskata, ka, ņemot vērā ilgo un biežo snigšanu, arī pašiem iedzīvotājiem jānāk talkā un jāpieliek roka sniega tīrīšanā māju pagalmos. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatzīst, pašlaik pilsētā vissarežģītākā situācija ir tieši ar māju pagalmiem, kuros sniega tīrīšanas tehnika nav manīta.

Iesaka izveidot sniega tīrīšanas grafiku

Par to, ka iedzīvotāji ir neapmierināti ar neiztīrīto sniegu, apliecina arī Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Gints Stālmeisters. Arī redakcijai cilvēki sūkstās par situāciju, kad nevar izbraukt no pagalmiem. Nemierā ir arī par to, ka izbraucamajiem ceļiem sniega tīrīšanas tehnika priekšā sašķūrējusi augstus sniega vaļņus, bet tos neviens neatrok.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valcēniete Vineta Skutāne stāsta, ka pēdējās dienās, lai no rīta aizbrauktu uz darbu, tā bijusi gandrīz kā neiespējamā misija.

“Es ļoti labi saprotu, ka ir ziema. Saprotu arī, ka trūkst kapacitātes. Taču, ja no rīta redzu, ka vairāki sētnieki pucē Rīgas ielas 25. ēkas priekšu, tad trūkst vārdu. Dzīvoju Dārza ielā, kas praktiski no rīta pirms darba nav izbraucama. Pati ar sniega lāpstu tīru pagalmu un izbraucamo ceļu. Atbraucu no darba, priekšā sniega valnis. Mājās netieku. Es kā cilvēks, kurš dzīvo pilsētas nomalē, nesaprotu loģistiku. Iesaku Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļai izveidot grafiku un to ievietot pašvaldības mājaslapā un sociālajos tīklos. Iedzīvotāji būs informēti un zinās, kad un kur tiek tīrīts sniegs,” pārdomās dalās valcēniete.

“Izstaigājiet Valgas centru un tad Valkas. Īpaši gar Valkas ģimnāziju. Kājām nereāli šķērsot Beverīnas ielu un pāriet pāri Raiņa ielai krustojumā ar Ausekļa ielu. Kalnu āžu takas vien. Toties nevienam nevajadzīgo promenādi Putraskalnā būvē pat ziemā, sniegā liekot bruģi. Kupenas pretī “Maksimai” arī laikam nevedīs prom. Nav skaidrs, ko dara Stālmeistera kunga padotie. Viss ķeksim, nevis sabiedrībai. Sniegs nesnieg jau divas dienas. Drīz sola jaunus 20 centimetrus, bet vēl vecais sniegs nav iztīrīts. Valgā gan viss smuki,” redakcijai e-pastā raksta “Voldemārs 1984”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Situāciju atrisina paši ar sniega lāpstām

Lai varētu iebraukt savas daudzdzīvokļu mājas Ausekļa ielā 26 līdz šim gandrīz neiebraucamā pagalmā, aizvadītajā piektdienā mājas iedzīvotāja Una Ķieģelmane noorganizēja sniega tīrīšanas akciju. Viņa stāsta, ka, saņemot Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas solījumu, ka labākajā gadījumā pagalmu varēs iztīrīt tikai pēc divām nedēļām, nolēmusi šo situāciju risināt pašu spēkiem.

“Ja mēs piektdien sniegu nebūtu iztīrījuši, nedēļas sākumā ar automašīnām netiktu laukā no pagalma. Mājas pagalma pusē izliku paziņojumu par sniega tīrīšanas akciju. Atsaucās vismaz piecpadsmit mājas iedzīvotāji – gan pieaugušie, gan bērni. Darba dunā aizmirsās iemūžināt šo notikumu. Darba bija daudz, jo sniega kārta bija sasnigusi tik bieza, ka mašīnas jau buksēja,” stāsta sniega tīrīšanas akcijas rīkotāja. U. Ķieģelmane atzīst, ka šādos laika apstākļos, kad intensīvi snieg un putina, cīņa ar sniegu ir smaga, bet viņa silti iesaka notīrīt milzīgos sniega vaļņus, kas izveidojušies pie gājēju pārejām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Braucot krēslā uz darbu un no tā, pie ģimnāzijas ēkas Ausekļa ielā gandrīz neiespējami ir ieraudzīt mazos bērnus. Situācija ir neapskaužama,” uztraucas autovadītāja.

Ar darbiem netiek galā

Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļas vadītājs G. Stālmeisters informē, ka vakar no pilsētas teritorijas ir uzsākta sniega izvešana. To izgāž pie Varžupītes Kūru ielā. Viņš atzīst, ka pašlaik lielākās galvas sāpes sagādā māju iekšpagalmu tīrīšana, jo prioritāte ir tranzītceļa A3 uzturēšana. Šis tranzītceļš virzās caur pilsētu. Arī ceļš P22 Valka–Smiltene un P24 Valka–Rūjiena līdz pilsētas robežai jāuztur pienācīgā kārtībā, lai sniegs netraucētu intensīvajai ceļu satiksmei. Tam seko pilsētas centra, Rīgas ielas un arī pārējo ielu atbrīvošana no sniega.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Diemžēl māju iekšpagalmus un garāžu kooperatīvu piebraucamos ceļus no sniega atbrīvojam iespēju robežās,” atzīst nodaļas vadītājs. G. Stālmeisters informē, ka zeme, kas ir mājām piegulošā teritorija, pieder pašvaldībai. Līdz ar to tā arī pašvaldībai ir jāuztur kārtībā gan ziemas, gan vasaras sezonā.

“Šādos laika apstākļos reizēm sniega tehnika darbu uzsāk jau divos naktī. Dienā saņemu vismaz piecdesmit sešdesmit telefona zvanus. Zvana arī Ināram Šalderam un Alitai Plūksnai. Zvanītāji sūdzas par sniega vaļņiem, kas piestumti priekšā izbraucamajiem ceļiem. Mājas pārvaldnieki, lūdzu, uzrunājiet savus mājas iedzīvotājus un noorganizējiet sniega tīrīšanas talku. Izpalīdziet mums, mēs netiekam ar darbiem galā. Pats esmu aicinājis cilvēkus paņemt rokās sniega lāpstas. Vienīgais, ko dzirdu sakām, – mēs maksājam nodokļus, mums tas nav jādara,” atzīst G. Stālmeisters.

Pašlaik kopumā pilsētas teritorijā cīņā ar sniegu izgājuši divi nelielie MTZ-32 traktori, kas no sniega atbrīvo galvenokārt ietves, un trīs lielie MTZ-80 traktori.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cīņā ar sniegu un ne tikai izgājuši arī sētnieki. Darbu vadītāja Alita Plūksna stāsta: “Sētnieki strādā jebkuros laika apstākļos. Arī tad, kad snieg un putina. Sētniekiem māju piegulošajās teritorijās no katru kāpņu telpu durvīm jāiztīra celiņš līdz mājas trotuāram. Traktors nobrauc ietvi un aizšķūrē ar valni gājēju pāreju. Sētniekiem tā ir jānotīra. Vai mums pilsētā ir kāda neiztīrīta gājēju pāreja? Jānotīra veikalu durvju priekšas. Sētniekiem jātīra un jānokaisa visas kāpnes. Viņiem ir ne tikai jātīra sniegs, bet jāvāc sadzīves atkritumi, kā arī jāsakārto ZAAO šķirošanas laukumi. Visu laiku viņiem ir ko darīt,” skaidro A. Plūksna. Viņa norāda, ka šādos laika apstākļos teritorija jātīra vairākas reizes, jo snieg un putina.   

Novada pašvaldības priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis stāsta, ka vakar notikušajā ražošanas sapulcē nolemts publicēt visa novada karti un informāciju, lai cilvēki zinātu, kur viņiem jāvēršas, lai iztīrītu māju piebraucamos ceļus. Tas gan būs pašvaldības sniegtais maksas pakalpojums. 

“Teikšu, ka kopumā labi tiekam galā ar sniegu. Esot citās pilsētās, neviena pilsēta, kā tas ir Valkā, nav tik labi iztīrīta. Visa sniega tehnika strādā maksimāli – četrpadsmit stundas dienā. Protams,visur nav iespējams sniegu iztīrīt perfekti šādom laika apstākļos. Jāsaprot, ka prioritāte ir maģistrālo ielu un ceļu, kurus izmanto skolēnu autobusi, tīrīšana. Kas attiecas uz māju iekšpagalmiem, pakāpeniski tos tīrīs. Saistībā ar to ir arī vairākas problēmas – galvenokārt ar automašīnu novietošanu. Tās reizēm nedēļām stāv un netiek kustinātas, tāpēc sniega tehnikai nav iespējams iztīrīt konkrēto teritoriju. Turklāt daļa pagalmu nav nemaz pašvaldības īpašumā esošā zeme, līdz ar to par šo pagalmu iztīrīšanu jārūpējas pašiem iedzīvotājiem. Ja pašvaldība to dara, tam jābūt maksas pakalpojumam. Jā, pagalmu tīrīšana ir beidzamā, bet arī es no rīta ceļos stundu ātrāk, lai iztīrītu ceļu un tiktu uz darbu,” norāda V. A. Krauklis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.