Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes vidusskolniece sevi apliecina pasaulē

Smiltenes vidusskolas 12.b klases skolniece Santa Vintere sagādājusi sev labu dāvanu Ziemassvētkos, kas ir vieni no viņas mīļākajiem svētkiem, – augsto 148. vietu pasaulē starptautiskā angļu valodas olimpiādē “The Best in English”. Foto: Sandra Pētersone

Santai Vinterei ir 18 gadi, šajā mācību gadā viņa absolvēs Smiltenes vidusskolas 12.b klasi un pieteiksies studijām Orhūsas Universitātē Dānijā, kur noskatījusi ļoti perspektīvu studiju programmu –  kognitīvās zinātnes, kas, vienkāršoti sakot, ir daudznozaru skatījums uz cilvēka prātu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar izaicinājumu studēt sarežģītas lietas angļu valodā Santa var tikt galā, – nesen viņa lieliski apliecinājusi šīs svešvalodas pārzināšanu, sasniedzot nozīmīgu panākumu starptautiskajā olimpiādē “The Best in English”.

Bērnībā iemācījās, braucot mašīnā

Olimpiādē  piedalījās pavisam 17 332 skolēni no 32 valstīm un 525 skolām. Lielā konkurencē Santa ir ieguvusi 148. vietu pasaulē un 6. vietu Latvijā. Līdz iekļūšanai pasaules TOP 20 pietrūkuši tikai divi punkti, taču paveiktais tik un tā ir liels sasniegums un līdz šim augstākais Smiltenes vidusskolas skolēnu novērtējums minētajā konkursā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Santa šajā olimpiādē, kas notiek ik mācību gadu, piedalās kopš 9. klases. Tik augstu vietu kā tagad jauniete ieguvusi pirmo reizi un priecājas par sasniegto, savā ziņā viņa pati sev pasniegusi dāvanu Ziemassvētkos, kas viņai ir vieni no mīļākajiem svētkiem.

Lai izpildītu konkursa “The Best in English” uzdevumus, kas pārsvarā doti testa veidā, datorā ir jāielogojas norādītajā saitē ar skolas kodu, iziet no tās ārā, kamēr nav izpildīti uzdevumi, nevar, citādi dalība konkursā tiks pārtraukta, stāsta Santa. Viņasprāt, uzdevumu formāts testa veidā nav pārāk grūts. Ir gramatikas sadaļa, lasīšanas un klausīšanās uzdevumi, uz kuriem dotas vairākas atbildes, un no tām jāizvēlas pareizā. Santa ar uzdoto  tikusi galā 45 minūtēs.

Taujāta, kā tik labi iemācījusies angļu valodu, Santa domā, ka labi pamati tika ielikti jau viņas bērnībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kad biju maziņa, vecāki nopirka latviešu – angļu valodas disku, lai es apgūtu angļu valodu, un  to atskaņoja, braucot mašīnā. Man bija trīs vai četri gadi, mašīnā nebija, ko darīt, un, atceros, iegaumēju visu disku no galvas, varēju tajā dzirdēto noskaitīt. Nedaudz vēlāk skatījos multfilmas angļu valodā, pēc tam internetā video angļu valodā, un tā arī valoda aizgāja. Pašlaik man ir daudz interneta draugu, kas dzīvo Amerikā un Anglijā, es ar viņiem bieži runāju, līdz ar to man zināšanas neapsīkst. Katru dienu lietoju angļu valodu, ne tik daudz kā latviešu valodu, bet gandrīz vienādā daudzumā,” pieredzē dalās Santa.

Ieinteresē psiholoģijas un  datorikas salikums

Smiltenes vidusskola lepojas ar Santas panākumiem starptautiskajā olimpiādē un teic paldies arī viņas angļu valodas skolotājai Gundegai Upeniecei par Santas izaugsmē ieguldīto darbu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gundega Upeniece gan atzīst, ka skolotājs Santai ir tikai padomdevējs, viņa pati redz, ko var sasniegt, un to arī pati dara, bet skolotāji var tikai priecāties par tik labu skolnieci un virzīt viņu tālāk. “Santa mācās angļu valodu pēc individuālas programmas, vienkāršoti sakot, no citas mācību grāmatas, kas ir līmeni augstāks mācību materiāls nekā tas, no kā mācās klasesbiedri. Santu interesē angļu valoda, viņa brīvi tajā jūtas, diendienā runā  angliski, sazinoties ar draugiem ārzemēs. Santai ir talants, darbaspējas, pareizā attieksme un pienākuma apziņa,” savu audzēkni uzteic Gundega Upeniece.

Aizvadītā mācību gada vidējā atzīme Santas Vinteres atestātā bija 9,2 balles. Deviņu ballu līmeni Santa cer noturēt arī šajā mācību gadā, jo viens no kritērijiem iestājpārbaudījumos Orhūsas Universitātē būs noskaidrot reflektanta iepriekš iegūto zināšanu atbilstību viņa izvēlētajai studiju programmai, ņemot vērā vidusskolas sekmju izrakstu.

Santa nolēmusi studēt ārzemēs, jo, interesējoties, vai arī Latvijā var studēt kognitīvās zinātnes, sākot jau no bakalaura līmeņa, apstiprinājumu tam nav guvusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kognitīvās zinātnes ir starpdisciplinārs pētniecības virziens, kas pēta psihes, valodas, izziņas, apziņas un uztveres procesus un to savstarpējo mijiedarbību. Tas ietver, piemēram, prāta, lingvistikas, neirozinātnes, kognitīvās psiholoģijas un mākslīgā intelekta studiju filozofiju, kā arī dažas antropoloģijas nozares. Latvijā ar to nodarbojas LU Datorikas fakultātes Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorija.

Santa teic, ka sākumā apsvērusi iespēju studēt programmēšanu, bet, ņemot vērā to, ka nav vēlējusies visu laiku sēdēt pie datora, meklējusi vēl citas studiju jomas un sev atklājusi kognitīvās zinātnes.

“Šķiet, ka tas ir kas tāds, kas man varētu patikt. Man patīk psiholoģija, patīk domāt, kāpēc cilvēki  uzvedas vai reaģē tieši tā. Kognitīvās zinātnes ir arī saistītas ar datoriem, ar datu apstrādi, arī tas man ļoti patīk,” piebilst Santa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai iestātos Orhūsas Universitātē, viņai būs jākārto gan centralizētais eksāmens angļu valodā, gan starptautiski atzīts pārbaudījums IELTS, kas apliecina mācībām nepieciešamo angļu valodas zināšanu līmeni.

Kuras vēl? Igauņu un japāņu

Santa sev izvirzījusi izaicinājumu iemācīties arī igauņu un japāņu valodu. Igauņu tāpēc, ka vērtē šo valodu kā otru labskanīgāko aiz latviešu valodas un arī tāpēc, ka patīk apceļot Igauniju un būtu tikai labi, ja varētu sazināties ar igauņiem viņu valodā. Japāņu tāpēc, ka šīs valodas mācīšanās, ieskaitot  rakstības jeb hieroglifu apguvi, būtu labs prāta treniņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Stāstot par Santu, noteikti jāpiemin, ka viņa sevi mērķtiecīgi pilnveidojusi visu līdzšinējo skolas laiku – absolvējusi savas pilsētas mākslas skolu un mūzikas skolu, kurā apguvusi klavierspēli un sitamo instrumentu spēli. Mūzika un māksla joprojām ir viņas hobiji. Jāņa Celmiņa vadītajā ģitāras pulciņā Santa spēlē basģitāru, bet Smiltenes pūtēju orķestrī – sitamos instrumentus. Santai arī patīk mājās zīmēt savā nodabā, izmantojot grafisko planšeti.

Līdz Smiltenes vidusskolas absolvēšanai jaunietei palikuši vairs tikai daži mēneši. Taujāta, ar ko paliks atmiņā skolas laiks, viņa atteic – ar skolotājiem. “Manā pieredzē viņi ir atsaucīgi, vienmēr ar viņiem var parunāties un, manuprāt, viņi pilnvērtīgi iemāca priekšmetus. Ir prieks, ka vēl paguvu pamācīties skolā, kopš uzcelts tās jaunais korpuss. Ir tik plaši un jauki! Kad trešajā stāvā starpbrīdī gaidi stundu un no balkona skaties pāri jaunā korpusa zālei, ir labas sajūtas,” priecājas Santa.

Tuvojas Ziemassvētki, kas ir vieni no Santas Vinteres mīļākajiem svētkiem. “Esmu ziemas bērns, piedzimusi janvārī, un pat mans uzvārds – Vintere – angļu valodā nozīmē ziema (winter),” smaida Santa. Gaidot Ziemassvētkus, viņai patīk vakaros pastaigāties pa  Smilteni un priecāties par skaisti izrotāto pilsētas centru un Veco parku.  “Smiltene Ziemassvētku laikā ir tik skaista!” priecājas Santa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.