
Ik gadu “Ziemeļlatvija” dod iespēju iziet praksi medijā Vidzemes Augstskolas studentiem. Mūsu praktikanti ir pašā profesionālā ceļa sākumā un tikko uzsākuši zināšanu apguvi izvēlētajā profesijā. Prakse reģionālā medijā ir iespēja labāk izprasts savu varēšanu un arī piemērotību profesijai. Šogad praksē laikrakstā “Ziemeļlatvija” ir Jana Sokolova. Viņa dzīvo Bilskā un studē Vidzemes Augstskolas studiju programmā “Komunikācija un sabiedriskās attiecības”. Kā publikācijas tēmu studente izvēlējās veidot aprakstu par Smiltenes bērnudārzu “Pīlādzītis”.
Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādei “Pīlādzītis” ir bagāta un nozīmīga vēsture, kas sākas 1938. gada 8. decembrī, kad Latvijas Bērnu palīdzības biedrības Smiltenes nodaļa atvēra bērnudārzu Dārza ielā 16, lai sniegtu atbalstu trūcīgo vecāku bērniem. Pirmajos gados iestādi apmeklēja aptuveni 20 bērni, un jau no pašiem pirmsākumiem bērnudārzā tika godā turētas latviešu tautas tradīcijas, vēsta “Pīlādzīša” vadītājas vietniece Santa Timermane.
1940. gadā bērnudārzs kļuva par valsts iestādi un tika pārcelts uz Raiņa ielu 14, kur tā bērnu skaits pieauga līdz 35. Laika gaitā bērnudārza grupu skaits pakāpeniski palielinājās, un līdz 2000. gadam tika izveidotas astoņas grupas. Tajā gadā iestāde ieguva nosaukumu Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Vālodzīte”, kas tika izvietota trīs ēkās. Pēc Otrā pasaules kara Smiltenē atvēra vēl vienu pirmsskolas izglītības iestādi – pašiem mazākajiem smilteniešiem. Ar laiku tā kļuva par Smiltenes pilsētas 2. pirmsskolas izglītības iestādi, kurā tika izveidotas četras grupas.
2008. gada 1. jūnijā, reorganizējot Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādi “Vālodzīte” un Smiltenes pilsētas 2. pirmsskolas izglītības iestādi, tika izveidota Smiltenes pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Pīlādzītis”. Jaunā iestāde pārņēma visu iepriekšējo iestāžu saistības un tiesības. Lai izvēlētos jauno nosaukumu, tika rīkots konkurss, kurā piedalījās bērni, vecāki un darbinieki. Par uzvarētāju atzina nosaukumu “Pīlādzītis”, kas simbolizē Latvijas stipro un aizsargājošo koku – pīlādzi. Tā ķekari attēlo grupiņas, bet ogas – bērnus, uzsverot iestādes sirsnību un kopību.
Misija, vīzija un vērtības
Santa Timermane uzsver, ka Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” misija ir radīt bērnam draudzīgu, attīstošu un latviskām vērtībām bagātu vidi, kas palīdz veidot viņa individualitāti, pozitīvu pašapziņu un veicina sadarbību, kas balstīta uz savstarpēju cieņu. Iestādes vīzija par izglītojamo ir veidot pirmsskolas vecuma bērnu kā domātāju un darītāju, kuram tiek sniegta iespēja attīstīt savu individualitāti un prasmes sadarboties ar citiem, ievērojot cieņu un sapratni. Izglītības iestādes vērtības ir cilvēkcentrētas, un tās ietver patriotismu kā lepnumu un rūpes par savu dzimto vietu un valsti, cieņu kā pamatu savstarpējām attiecībām, kā arī sadarbību kā prasmi īstenot kopīgas idejas, ņemot vērā katra cilvēka vajadzības un ieguldījumu.
Bērnudārza struktūra
Santa Timermane informē, ka šobrīd darbojas 17 grupas un pirmsskolas programmu apgūst kopumā 312 bērni. No šīm grupām 12 atrodas Rīgas ielā 8A, divas Mētras ielā 11 un trīs ir izvietotas Bilskas pagasta pārvaldes ēkā Bilskā. Iestādē šobrīd strādā 73 darbinieki, kas nodrošina kvalitatīvu izglītību un rūpes par bērniem.
Aktivitātes un konkursi
““Pīlādzītis” aktīvi piedalās daudzveidīgos projektos un konkursos, kas veicina bērnu izpratni par apkārtējo pasauli, vides aizsardzību un radošumu. Šie projekti ne tikai bagātina bērnu zināšanas un pieredzi, bet arī ļauj iestādei iegūt atzinību par ieguldījumu izglītībā un sabiedriskajās aktivitātēs. Viens no nozīmīgākajiem ir pārstrādājamo materiālu vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai!”, kurā 2024. gadā bērnudārzs ieguva 1. vietu bateriju vākšanā. Iestāde īpaši aktīvi iesaistās arī SIA “ZAAO” vides izglītības akcijās, kurās bērni un pedagogi regulāri saņem godalgotas vietas, apliecinot izpratni par videi draudzīgu rīcību un atbildīgu dzīvesveidu. Vēl viens nozīmīgs konkurss, kurā piedalās iestādes grupiņas, ir Latviešu valodas aģentūras rīkotie konkursi, kas ļauj bērniem radoši izpausties valodas jomā un attīstīt runas prasmes,” stāsta Santa Timermane.
Papildus vietējiem konkursiem bērnudārzs piedalās arī “VENDEN” zīmējumu konkursā par tēmu “Ūdens”, kurā bērni tiek rosināti pārdomāt ūdens nozīmi dabā un cilvēku dzīvē. Iestāde aktīvi iesaistās arī starptautiskos projektos – “Nordplus” projekts sniedz pedagogiem iespēju dalīties pieredzē ar citiem Eiropas izglītības speciālistiem, tādējādi veicinot profesionālo attīstību. Tāpat “eTwinning” projekts ļauj bērniem un pedagogiem sadarboties ar skolām visā Eiropā, bagātinot izglītības pieredzi. Īpašu vērtību sniedz sadarbība ar fondu “Krustceles”, īstenojot projektu “Tēvu tēvu laipas mestas, bērnu bērni laipotāji”, kas veicina bērnu un vecāku kopīgas aktivitātes, kā arī iepazīstina bērnus ar latviešu tautas tradīcijām un kultūru.
Tradīcijas un svētki
“Pīlādzītis” katru gadu sāk ar Zinību dienu, kam seko Tēva dienas pasākums un sporta aktivitātes vecāko grupu bērniem, kas notiek Eiropas sporta nedēļas ietvaros Smiltenes sporta hallē. “Rudenī tiek rīkots Miķeļdienas tirdziņš, kur bērni apgūst pirmās tirdzniecības prasmes – pārdod un pērk gardumus apmaiņā pret “Pīlādzīša naudiņu”, ko pēc tam nogulda “Pīlādzīša bankā”. Balvā katra grupa saņem recepti, produktu burku ar sauso maisījumu un ābolu maisiņu, no kā pēc tam tiek cepta ābolkūka.
Visa gada garumā saskaņā ar mācību gada galvenajiem uzdevumiem bērniem tiek piedāvāti papildu izzinoši koncerti un tematiskas aktivitātes. Notiek arī īpašas nodarbības, piemēram, “Rāpo ar savu mīļāko grāmatiņu”, kas apvieno fiziskās aktivitātes ar lasītprieku. Labo darbu nedēļā bērni tiek aicināti darīt labus darbus. Mārtiņdienā bērni ierodas maskās, pārģērbušies par ķekatniekiem, kopā ar simbolisko gaili dodas iepriecināt Smiltenes pansionāta iemītniekus.
Lāčplēša dienā grupiņās notiek sarunas par cieņpilnu uzvedību himnas laikā, tiek skatīts Latvijas himnas video, iepazītas valsts nozīmīgākās vietas, kā arī mācīti himnas vārdi un melodija. Nodarbības noslēgumā visi kopā pieceļas, uzliek roku uz sirds un dzied “Dievs, svētī Latviju!”. Vakarā kopā ar vecākiem tiek izveidota Latvijas karoga kontūra, noliekot svecītes. Valsts svētku laikā notiek svinīgs pasākums iestādē, un Ziemassvētku gaidīšanas laikā tiek īstenotas vairākas tradīcijas. Viena no tām – “Pasaulē mazākais rūķītis”, kurš katrai grupai atstāj vēstuli un uzdevumu. Bērni cep piparkūkas Smiltenes tehnikumā un apmeklē radošo darbnīcu Smiltenes stādaudzētavā. Tiek svinēti arī citi svētki – Šūpuļdziesmu svētki, Mazulīšu svētki, Meteņdiena, Sirsniņdiena, Lieldienas un Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena. Šajos svētkos bērni kopā ar audzinātājām pārrunā datumu nozīmi un svētku galds tiek klāts ar baltu galdautu.
Grupiņas tiekas ar Smiltenes pašvaldības policijas pārstāvjiem un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem, kā arī apmeklē teātra izrādes. Notiek labdarības aktivitātes un Olimpiskā diena. Ģimenes un Mātes dienai veltītais pasākums pulcē ģimenes kopīgās aktivitātēs, bet Pateicības diena darbiniekiem kļuvusi par stabilu tradīciju – izlaiduma grupu bērni saka paldies darbiniekiem ar sirsnīgiem priekšnesumiem. “Īpaši svinīgi tiek atzīmēta “Pīlādzīša” dzimšanas diena, kur notiek jautras aktivitātes: labirints, burbuļi, saldējums, Laimes lācis, āra kino, šķēršļu josla, pikniks, dziesmas un dejas.
Gads noslēdzas ar Līgo svētkiem, kuros bērni piedalās dziesmās, dejās, rotaļās un staciju aktivitātēs, baudot arī svētku uzkodas,” piebilst Santa Timermane.
Jana Sokolova
Reklāma