Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes novadā lielu pārsvaru neiegūst neviens saraksts

Šajās pašvaldību vēlēšanās Smiltenes novadā vēlētāju aktivitāte bija par 10 procentiem lielāka nekā 2021. gadā. “Ziemeļlatvija” Smiltenē novēroja, ka daudzi vecāki līdzi paņēma savus bērnus, lai viņi jau no mazotnes saprastu, cik svarīga ir sabiedriskā aktivitāte. “Tā ir mana pilsoņa atbildība iet vēlēt un līdz ar to arī paraugs bērniem,” teic Kriša un Martina mamma smilteniete Solvita Posse (attēlā). FOTO: SANDRA PĒTERSONE

Pašvaldību vēlēšanās 2025. gada jūnijā Smiltenes novadā vislielāko vēlētāju atbalstu (27,01% balsu) un četrus deputāta mandātus no 15 vietām domē ir ieguvusi Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar četriem mandātiem ir daudz par maz, lai Nacionālās apvienības (NA) saraksta deputātiem lēmumu pieņemšanā būtu balsu vairākums. Tāpēc starp ievēlētajiem sarakstiem jau ir sākušās sarunas par iespējamās koalīcijas veidošanu un to, kurš varētu būt Smiltenes novada domes priekšsēdētājs nākamajos četros gados.

Novada mēru vēlēs jau šomēnes

Smiltenes novada domē ir iekļuvuši pieci no sešiem kandidējušajiem politiskajiem spēkiem, un to spēka samēri ir diezgan līdzīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Otrajā vietā aiz NA ar 23,22 % balsu ir “Jaunā Vienotība”, kas ieguvusi trīs deputātu mandātus. Pa trijiem mandātiem katrai ir arī Latvijas Zaļajai partijai (19,07 % balsu) un “Progresīvajiem” (17,04 % balsu). Divas vietas pašvaldības domē ieguvusi Vidzemes partija (10,6 % balsu).

Piecu procentu barjeru nepārvarēja “Suverēnā varas” un “Apvienības Jaunlatvieši” apvienotais saraksts, par kuru nobalsoja 2,106 % balsstiesīgo.

Pavisam šajās pašvaldību vēlēšanās Smiltenes novadā piedalījās 6558 vēlētāji jeb 45,51 % no 14 410 balsstiesīgajiem. Tas ir vairāk nekā 2021. gadā, kad uz pašvaldību vēlēšanām aizgāja 35,82 % balsstiesīgo Smiltenes novada iedzīvotāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākā vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās bijusi novada administratīvajā centrā Smiltenē, kur divos iecirkņos kopā nobalsojis 2561 balsstiesīgais novada iedzīvotājs. Vismazāk nobalsojušo ir vēlēšanu iecirkņos Launkalnes tautas namā (141) un Trapenes kultūras namā (142).

Lielākā vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās bija novada administratīvajā centrā Smiltenē, kur divos iecirkņos kopā nobalsojis 2561 balsstiesīgais novada iedzīvotājs.

Vēlēšanu rezultātus ir apstiprinājusi Smiltenes novada Vēlēšanu komisija. Šīs nedēļas laikā tiks izlemts, kad notiks pašvaldības jaunā sasaukuma pirmā domes sēde, ko sasauc Vēlēšanu komisija un kurā būs tikai viens darba kārtības jautājums – domes priekšsēdētāja vēlēšanas, informē Smiltenes novada Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Aurika Zīvere. Katrā ziņā sēdei jānotiek šomēnes, bet pēc tagadējā sasaukuma pēdējās domes sēdes, kas plānota 19. jūnijā.

“Ja pirmajā reizē neizdodas ievēlēt domes priekšsēdētāju, tad deputāti paši izlemj, ko tālāk darīt – vai tūlīt organizēt jaunas vēlēšanas, vai izsludināt pārtraukumu, vai sasaukt jaunu sēdi. Savukārt domes priekšsēdētāja vietnieku un pašvaldības komitejas vēl nākamajā sēdē pēc domes priekšsēdētāja ievēlēšanas,” skaidro Aurika Zīvere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Scenāriji tiek modelēti dažādi

Bez iepriekš pieteiktās Smiltenes novada domes priekšsēdētājas kandidātes ir palicis “Jaunās Vienotības” (JV) saraksts, kas šim amatam virzīja Signi Boku, bet kura savā sarakstā palika sestā ar 1590 balsīm un deputāta mandātu neieguva.

Taču no 15. vietas JV sarakstā uz pirmo vietu vēlētāji pacēla tagadējo Smiltenes novada domes priekšsēdētāju Astrīdu Harju, kura iepriekš “Ziemeļlatvijai” atzina, ka 2025. gada pašvaldību vēlēšanās uz novada mēra amatu nekandidēs, jo vēlas domes vadībā redzēt jaunus, enerģiskus cilvēkus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču visvairāk balsu 2025. gada jūnija vēlēšanās Smiltenes novadā kopumā ieguva NA saraksta 2. numurs, bijušais Smiltenes novada domes priekšsēdētājs, tagadējā sasaukuma deputāts Edgars Avotiņš (2478 balsis) un NA saraksta 1. numurs un kandidāts Smiltenes novada domes priekšsēdētāja amatam Mikus Dubickis (2260 balsis). Mikus Dubickis joprojām ir NA saraksta virzītais Smiltenes novada mēra kandidāts, to “Ziemeļlatvijai” apliecina arī Edgars Avotiņš. Kaut arī Edgaram Avotiņam ir uzticējušies visvairāk vēlētāju, viņš paliek pie sava solījuma vairs nekandidēt uz pašvaldības vadītāja amatu.

Kaut arī starp Smiltenes novada domē ievēlētajiem politiskajiem spēkiem nav tādu pretrunu, lai tie visi pieci nevarētu strādāt koalīcijā, jautājumā par to, kurš varētu būt nākamais Smiltenes novada domes priekšsēdētājs, viedokļi atšķiras (domes priekšsēdētāja kandidātus izvirza paši deputāti un paši arī balso par kāda no viņiem apstiprināšanu amatā).

Aktīvi priekšvēlēšanu procesam Smiltenes novadā līdzi sekojis un to publiski komentējis novada iedzīvotājs Andris Pauls Pāvuls. Par to, kā process varētu virzīties tālāk, viņš izteica savas prognozes arī “Ziemeļlatvijai”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Vēlēšanu iznākums ir teicams, jo ievēlēti spēcīgi kandidāti un labpatiktos, lai visi deputāti draudzīgi strādātu vēlēšanu uzvarētājas Nacionālās apvienības (NA) mēra amata kandidāta Mikus Dubicka vadībā. Šādā lielā novadā būtu lietderīgi, līdzīgi kā Valmierā, veidot vienu novada partiju, kurā būtu visi, kam rūp novada nākotne. Ja ievēlētie deputāti nedalītos pozīcijā – opozīcijā, tas varētu būt pamats novada partijas izveidošanai un pēc diviem gadiem startam Saeimas vēlēšanās. Bet visdrīzāk tā nenotiks. Lai to saprastu, ir jāatkāpjas, lai ieraudzītu valsts “bildi” kopumā. Saeimā koalīciju vada un Ministru kabinetu veido “Jaunā Vienotība” (JV) kopā ar “Progresīvajiem” (PRO) un Zaļo un Zemnieku Savienību (ZZS). PRO ir uzņēmušies iniciatīvu Rīgas domē veidot koalīciju ar NA, JV un Apvienoto sarakstu (AS). Tas varētu būt par ieganstu pat valdības koalīcijas maiņai, no tās izmetot ZZS, kam Rīgā ir nulle balsu un valdības koalīcijā paņemot NA ar AS. Smiltenes novada turpmāko likteni izšķirs, cik paklausīgi partiju vadībām būs mūsu vietējie deputāti. Ir indikācijas, ka uz Astrīdu Harju no Rīgas tiek izdarīts spiediens, lai Smiltenes novadā atstātu opozīcijā NA un Vidzemes partiju (VP) un mēra amats tiktu PRO kandidātam Ervinam Labanovskim. Ja saglabājas esošā valdības koalīcija ar ZZS, tad papildu spiediens varētu tikt izdarīts arī uz Aināru Mežuli, lai viņš piekrīt šādam scenārijam.

Tā nu sanācis, ka Smiltenes novadā JV ar trijām balsīm ir “zelta akcija”, un viņi izšķirs, vai visi strādās draudzīgi kopā, vai būs 9:6 divās iespējamās kombinācijās. Tās ir: JV+NA+VP=9 ar NA mēru Miku Dubicki vai JV+PRO+Zaļā partija=9 ar PRO mēru Ervinu Labanovski,” pieļauj Andris Pauls Pāvuls.

Smiltenes novada domē ievēlētie deputāti

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

Edgars Avotiņš, tagadējā sasaukuma Smiltenes novada deputāts, SIA “Softwood” valdes priekšsēdētājs – 2478 balsis (par 877,

pret 169)

Mikus Dubickis, Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks – 2260 balsis (par 629, pret 139)

Baiba Šķērīte, VAS “Latvijas pasts” pasta tīkla attīstības nodaļas vadītāja – 1984 balsis (par 350, pret 136)

Vairis Tralla, biedrības “Tehniskais sporta klubs “Smiltene”” valdes priekšsēdētājs – 1958 balsis (par 401, pret 213)

Jaunā Vienotība”

Astrīda Harju, tagadējā sasaukuma Smiltenes novada domes priekšsēdētāja – 1932 balsis (par 573, pret 163)

Edgars Plētiens, Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietnieks, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolotājs – 1874 balsis (par 526, pret 174)

Andris Abrāmovs, tagadējā sasaukuma Smiltenes novada deputāts, Raunas pamatskolas skolotājs, Smiltenes novada Sporta pārvaldes Raunas sporta kompleksa administrators – 1805 balsis (par 442, pret 159)

Latvijas Zaļā partija

Ainārs Mežulis – 1670 balsis (par 599, pret 179)

Dainis Aļeksējevs, tagadējā sasaukuma Smiltenes novada deputāts, SIA “Vaidens” un SIA “BioMix Balticum” valdes priekšsēdētājs, SIA “Saukas kūdra” valdes loceklis – 1434 balsis (par 341, pret 157)

Aigars Veldre, AS “SEB Banka” finanšu konsultants – 1378 balsis (par 279, pret 151)

Progresīvie”

Otārs Putrālis, tagadējā sasaukuma Smiltenes novada deputāts, SIA “TCA” veikala “Elektro Nams” vadītājs – 1406 balsis (par 430, pret 141)

Ervins Labanovskis, Aizsardzības ministrijas ārštata padomnieks militārās industrijas un uzņēmējdarbības jautājumos – 1375 balsis (par 381, pret 123)

Ilze Palma, Ilzes Palmas fizioterapeita prakses fizioterapeite, īpašniece, ZS “Pļavnas” vadītāja – 1197 balsis

(par 173, pret 93)

Vidzemes partija

Ģirts Freibergs, SIA “Smiltenes ikdiena” valdes loceklis

952 balsis (par 306, pret 49)

Andris Vilkasts, SIA “Agrotehnika Smiltene” valdes priekšsēdētājs – 749 balsis (par 114, pret 60)

Kā vērtējat vēlēšanu rezultātus un kādu prognozējat iespējamo koalīciju Smiltenes novada domē?

Mikus Dubickis (Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”):

– Esam ārkārtīgi pateicīgi par diezgan iespaidīgo atbalstu. Procentu īpatsvari varbūt nedaudz ir neveiksmīgi, mums varēja iekrist arī piektais mandāts, bet esam priecīgi arī par šo rezultātu. Tagad no savas puses vadām sarunas par iespējamo sadarbību ar citiem ievēlētajiem politiskajiem spēkiem. Zinām, ka to dara arī citi. Kombinācijas ir iespējamas diezgan raibas, jo vēlēšanu rezultāti ir sadrumstaloti. Šobrīd ir grūti prognozēt, kā tas varētu beigties. Ejam ar mani kā ar domes priekšsēdētāja kandidātu. Esam sevi tā pozicionējuši, esam tā solījuši, un tāds ir mūsu uzstādījums. Galu galā arī no mēra kandidātiem esam ieguvuši vislielāko atbalstu individuālo atzīmju ziņā.

Astrīda Harju (“Jaunā Vienotība”):

– Aktivitāte šajās pašvaldību vēlēšanās bija krietni augstāka nekā iepriekšējās, ko vērtēju pozitīvi. Iedzīvotāji izprot lietu sakarību, to, ka var ietekmēt vēlēšanu rezultātus, un vēlas domes sastāvā ieraudzīt savus cilvēkus, kuri var darīt un kuri ir atbildīgi. Mūsu saraksts pirmdienas, 9. jūnija, vakarā sanāk kopā (šī saruna notika 9. jūnijā, dienā – redakcijas piezīme) pārrunāt, ko virzīt, ko atbalstīt. Es to arī pārrunāšu ar savu partiju (“Jauno Vienotību”), jo esmu ar to kopā no 2001. gada. Visi ievēlētie politiskie spēki sarunas jau ir ievirzījuši. Tas ir normāls process, tā dara, lai saprastu, kur varētu būt atbalsts un kas ar ko varētu sastrādāties. Mans pirmais redzējums ir, ka Smiltenes novadā dome nav politiska apvienība, bet tā ir saimnieciska, lietderīga, iedzīvotāju labā strādājoša komanda. Nākotnē nebūs ziedu laiki ne valstij, ne pašvaldībām ar finansējumu un ir jāprot sabalansēt visas lietas un vajadzības un noteikt prioritāri darāmos darbus.

Ainārs Mežulis (Latvijas Zaļā partija):

– Vēlētāji ir izdarījuši savu izvēli, katram bijis savs prioritārais saraksts. Liela pārsvara nav nevienam sarakstam. Strādāt nebūs viegli. Nebūs arī tik viegli sākumā izveidot koalīciju un sastrādāties, bet ir jāiet, jārunā, kāds kuram ir piedāvājums. Nacionāļi ir uzvarējuši vēlēšanās, tādēļ pēc politiskās ētikas viņiem būtu jānāk ar piedāvājumu pie pārējām partijām, kā viņi redz sadarbības modeli un ko viņi var piedāvāt. Skatīsimies. To, vai mēs, mūsu saraksts, virzīsim manu kandidatūru domes priekšsēdētāja amatam, šobrīd ir grūti pateikt. Pirmajā sēdē būtu jāvienojas un jābūt skaidrībai, jo nav jēgas virzīt katram savu kandidātu un beigās neiebalsot nevienu.

Ervins Labanovskis (“Progresīvie”):

– Vēlēšanas kopumā vērtējam pozitīvi, jo Smiltenes novadā ir nobalsojuši par 10 procentiem vairāk balsstiesīgo, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām. Tas ir labi, jo ievēlētajiem deputātiem ir lielāks mandāts pārstāvēt sabiedrību. Kopumā rezultāti ir ļoti līdzīgi. Mēs uzturam savu domes priekšsēdētāja kandidātu, respektīvi, mani. Esmu gatavs uzņemties šo darbu, piedāvāju savas zināšanas un savu laiku un, kā jau esmu teicis, ja tikšu ievēlēts, tad nostrādāšu visus četrus gadus, “nelēkšu” nost. Tagad sākam sarunas ar pārējiem ievēlētajiem sarakstiem. Esmu sazinājies ar visiem un apsveicis. Būs pirmās tikšanās, kurās katrs pateiksim, kādas lietas mums ir svarīgas un ko vajadzētu izdarīt nākamajos četros gados, vienoties par idejām, bet nākamā saruna būs par domes vadību.

Ģirts Freibergs (Vidzemes partija):

– No mūsu pozīcijām raugoties, rezultāti ir labi, bet sadrumstaloti, kā jau bija prognozēts. Cilvēki nobalsoja par Nacionālo apvienību kā partiju, nevis par cilvēkiem, kuri ir sarakstā. Viņiem šķiet, ka tā ir drošība šajos ģeopolitiskajos apstākļos. Par turpmāko, kā veidosies koalīcija, kā sagrupēsies spēki, priekšā ir grūtas sarunas.

Iveta Lauciņa (“Suverēnā vara”, “Apvienība Jaunlatvieši):

– Rezultātus valstī kopumā vērtēju kā ļoti labus. Par Smiltenes novadu es teiktu, ka tur tie arī ir ļoti labi, ņemot vērā, ka bijām tikai seši kandidāti un vēl piedevām jauna partija, kurai ir tikai divi gadi. Turpināsim strādāt.


APTAUJA:

Kā vērtējat pašvaldību vēlēšanu rezultātus Smiltenes novadā? #SIF_MAF2025

SIF_MAF2025

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta saturu atbild “Ziemeļlatvija”.


Novērtē šo rakstu “Smiltenes novadā lielu pārsvaru neiegūst neviens saraksts” #SIF_MAF2025

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.