Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Smiltenes novadā ielas nepārdēvēs

Smiltenes novadā viss paliks pa vecam – gan Oktobra iela Variņos, gan Oškalna iela Apē. Pašvaldība nemainīs to nosaukumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau rakstījām par Publiskās atmiņas centra  aicinājumu Smiltenes  novada deputātiem pārdēvēt abas ielas, jo to nosaukumiem izvēlētie vietvārdi ir komunistisko totalitāro režīmu vai rusifikāciju godinoši.

Neredz lietderību

Līdzīgu aicinājumu Publiskās atmiņas centra valdes priekšsēdētājs, vēsturnieks, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Kārlis Kangeris izteica arī Valkas novada deputātiem, lai tie pārdēvētu  Friča Roziņa ielu, Puškina ielu un Oškalna ielu Valkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valkas novada deputātu nesen pieņemtais vienbalsīgais lēmums pārdēvēt visas trīs ielas jau izraisījis neapmierinātību vienā daļā Valkas iedzīvotāju. Atgādinām, ka turpmāk Oškalna iela Valkā nesīs savu vēsturisko nosaukumu Smēķu iela, Puškina iela tiek pārdēvēta par Kārļa Skalbes ielu, bet Friča Roziņa iela – par Voldemāra Roberta Zāmuela ielu.

Par Oktobra ielu Variņos Publiskās atmiņas centrs norāda, ka šīs ielas nosaukums ir atgādinājums par 1917. gada Krievijas revolūcijas boļševiku komunistiskā totalitārā apvērsumu jeb PSKP propagandā – Lielo Oktobra sociālistisko revolūciju.

Savukārt Oškalna ielas Apē nosaukums Publiskās atmiņas centra redzējumā asociējas ar Otomāru Aleksandru Oškalnu (1904–1947)  – nelegālās Latvijas Komunistiskās partijas (LKP) kaujinieku, LKP Centrālās komitejas opergrupas locekli, LKP Rīgas apriņķa komitejas pirmo sekretāru, Staļina okupācijas Tautas Saeimas locekli, PSRS Augstākās Padomes deputātu, Padomju Savienības varoni. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Publiskās atmiņas centra iesniegums tika izskatīts Smiltenes novada pašvaldības Finanšu un attīstības jautājumu komitejas sēdē, tajā klātesošie deputāti uzklausīja Apes pilsētas un Variņu pagasta pārvalžu vadītājus un nolēma nemainīt abu ielu nosaukumus, nesaskatot ielu pārdēvēšanu par lietderīgu, “Ziemeļlatviju” informē Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš.  Uz tālāku izskatīšanu domes sēdē, kurā piedalās visi novada deputāti, šis jautājums netika novirzīts.

“Variņos ir Oktobra iela. Vai tad mēs vairs nelietosim vārdu “oktobris”? Ja ielas nosaukumam būtu vēl kāds vārds klāt, tad varētu diskutēt tālāk. Par Oškalna ielu Apē vietējie cilvēki stāsta, ka nosaukums tapis saistībā ar ošiem, kas tur kādreiz auguši. Mēs nesaskatījām, ka ielas nosaukums ir ar mērķi, lai slavinātu padomju mantojumu, bet vairāk ir vietvārds, tāpēc arī deputāti izlēma  nosaukumu nemainīt. Ja iela sauktos Otomāra Oškalna iela, tad tas jau būtu cits stāsts un tad mēs varētu lemt par pārdēvēšanu,” pašvaldības viedokli pauž Edgars Avotiņš.

Domes priekšsēdētājs piebilst, ka lēmumam par ielas nosaukuma maiņu līdzi nāktu dažādi citi procesi par adrešu maiņu, izmaiņām zemesgrāmatā, transportlīdzekļu tehniskajā pasē un tamlīdzīgi, kas pēc tam tiktu uzlikti uz iedzīvotāju pleciem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāji šādai nostājai piekrīt

Smiltenes novada pašvaldības nostāju nepārdēvēt Oškalna ielu Apē atzinīgi vērtē Apes pilsētas iedzīvotāja, bijusī Apes izpildkomitejas priekšsēdētāja no 1985. līdz 1991. gadam, 1991. gada janvāra barikāžu atbalstītāja Ilze Sproģe.

Dienā, kad viņu sazvanu, Ilze Sproģe tieši klausījusies Latvijas Radio 1 novadu ziņas un dzirdējusi, ko “Ziemeļlatvijas” galvenā redaktore Ingūna Johansone stāsta par ielu, tai skaitā par Oškalna ielas pārdēvēšanu Valkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Nodomāju, ka mums Apē arī šī tēma uzies gaisā (tobrīd Ilze Sproģe vēl nezināja, ka Smiltenes novada pašvaldība Oškalna ielu Apē nepārdēvēs – redakcijas piezīme). Taču kāpēc gan Apē nevar būt Oškalna iela? Kāpēc jāpiesien klāt tā partizāna Otomāra gaitas? Domāju, ar viņu te nav nekāda sakara. Te neviens pa šiem gadiem nav runājis par viņu, viņš nav ne godināts, ne kas tamlīdzīgs bijis. Kolhozs “Oškalns” gan te bija 70. gados. Un tikpat labi tā var būt Ošu iela, un, ja vajag, pie ielas var iestādīt ošus. Trīs neuzcelto Līvānu māju vietā ir brīva zeme. Kādreiz šeit bija ar kokiem un krūmiem aizaudzis klajums, kam cauri gāja ceļš uz bijušo kaļķu cepli. Tad te uzcēla privātmājas, uzbūvēja ielas, piemēram, te ir arī Priežu iela,” stāsta Ilze Sproģe.

Apes iedzīvotāja, vietējā tautas nama vadītāja Ilva Sāre sarunā ar “Ziemeļlatviju” pirmajā brīdī pat atzīst, ka nemaz nezina, kur Apē atrodas Oškalna iela. “Mani pilnīgi netraucē, ka ielai ir tāds nosaukums. Absolūti to nesaistu ar Oškalnu. Kas viņš tāds bija?” taujā Ilva Sāre.

Arī citi “Ziemeļlatvijas” uzrunātie iedzīvotāji ir vai nu pret ielu nosaukumu pārdēvēšanu, vai arī šaubās par šāda pasākuma lietderību.

Variņu ciema Oktobra ielas iedzīvotāja Maiga Āboliņa jau sākumā, tiklīdz Publiskās atmiņas centrs nāca klajā ar savu iesniegumu, uzsvēra, ka viņai šīs ielas nosaukums saistās ar bijušo kolhozu “Oktobris”, uz kura radītās bāzes radās tagadējie Variņi, un bija pret Oktobra ielas nosaukuma maiņu. “Man nav nekādu iebildumu pret Oktobra ielu. Man tas nosaukums vienmēr paticis, visi zina, ka te tāda iela ir. Kad kolhozs izveidojās, tad kolhoznieki tādu nosaukumu izdomāja.Toreizējais kolhoza “Oktobris” priekšsēdētājs Ēvalds Viļumsons bija slavens visā Latvijā, arī viņa un citu kolhoznieku piemiņa ir šādi iemūžināta. Tā ir cieņa pret tiem cilvēkiem, viņu darba mūžu.  Šo nosaukumu var sasaistīt arī ar gada mēnesi oktobri,” stāsta Maiga Āboliņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.