Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Sāks aptaujāt iedzīvotājus par interneta lietošanu

Foto: pixabay.com

Pirmdien, 24. janvārī, Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju, lai iegūtu informāciju par Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas paradumiem – biežumu, nolūkiem, iepirkšanos internetā un kā šie rādītāji mainījušies, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju aptauja notiks no 24. janvāra līdz 8. jūnijam, un tajā būs iekļauti 8,5 tūkstoši respondentu vecumā no 16 līdz 74 gadiem, aptverot visus Latvijas reģionus.Aptauja notiks divās kārtās.

Pirmajā kārtā – no 24. janvāra līdz 28. februārim respondentiem būs pieejama e-anketa.

Apsekojuma izlasē iekļautie iedzīvotāji, kuri saņems vēstuli ar uzaicinājumu piedalīties aptaujā, varēs aizpildīt e-anketu vietnē e.csb.gov.lv. Lai autentificētos, būs jāizmanto internetbanka, e-identifikācijas karte vai e-paraksts. Anketu varēs aizpildīt latviešu vai krievu, vai angļu valodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konsultācijas par e-anketas aizpildīšanu būs pieejamas no 24. janvāra līdz 28. februārim darba dienās no pl. 10.00 līdz 18.00 pa bezmaksas tālruni 80008811 vai e-pastu – ikt@csp.gov.lv.

Otrajā kārtā – no 1. marta līdz 8. jūnijam notiks telefonintervijas.

Ja līdz 28. februārim e-anketa nebūs aizpildīta, tad no 1. marta līdz 8. jūnijam tiks veiktas telefonintervijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Intervētāja identitāti būs iespējams pārbaudīt CSP tīmekļa vietnē vai pa iepriekš minēto bezmaksas tālruni. Aptaujā iegūtā informācija tiks izmantota tikai apkopotā veidā, un CSP garantē iesniegto atbilžu konfidencialitāti.

Iedzīvotāju interneta lietošanas apsekojums ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu notiek jau 18. gadu, un tā rezultāti ļauj sekot tam, kā attīstījusies interneta izmantošana Latvijā un kā mainījušies iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi. Iegūtie dati tiek izmantoti informācijas tehnoloģiju politikas veidošanā, Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) aprēķinam, kas atspoguļo ES dalībvalstu panākto progresu digitalizācijas jomā, kā arī Latvijas Nacionālā attīstības plānā izvirzīto mērķu novērtēšanai.

2021. gada apsekojuma rezultāti liecina, ka:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • interneta pieslēgums bija 91,1 % mājsaimniecību, augstākā interneta pieejamība reģionos bija Rīgā, kur internets pieejams 92,9 % mājsaimniecību;
  • platjoslas interneta izmantošana, salīdzinot ar 2020. gadu, pieauga par 1,9 procentpunktiem un 2021. gadā platjoslas internets bija 89,5 % mājsaimniecību;
  • regulāro interneta lietotāju (vismaz reizi nedēļā) skaits turpināja pieaugt, un 2021. gadā tas sasniedza 89,7 % un, salīdzinot ar 2020. gadu, bija audzis par 2,8 procentpunktiem;
  • populārākie interneta izmantošanas mērķi bija internetbankas lietošana (80,1 %), e-pasta lietošana (79,2 %) un ziņu sūtīšana ziņapmaiņas lietotnēs (74,9 %);
  • valsts vai pašvaldību iestādēm adresētas veidlapas, izmantojot internetu, aizpildīja 64,7 % iedzīvotāju, un gada laikā šis rādītājs pieauga par 1,3 procentpunktiem;
  • lai iegādātos dažādas preces un pakalpojumus, internetu izmantoja 66,9 % iedzīvotāju, un, salīdzinot ar 2020. gadu, šis rādītājs pieaudzis par 4,1 procentpunktu. Visbiežāk iedzīvotāji internetā iegādājās  apģērbus, apavus vai aksesuārus (61,1 %), izmantoja ēdienu piegādes no restorāniem vai citiem ēdināšanas uzņēmumiem (33,5 %), pirka datorus, planšetdatorus vai mobilos telefonus un to aksesuārus (29 %), kosmētiku, skaistumkopšanas produktus (28,8 %).

Plašāka informācija par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju lietošanu mājsaimniecībās pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “Informācijas tehnoloģijas”.

Informāciju sagatavoja: Centrālās statistikas pārvaldes Komunikācijas daļa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.