Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Raunas viduslaiku pils saņem Eiropas kultūras tūrisma balvu

Eiropas kultūras tūrisma tīkla (ECTN) pasniegtais apbalvojums uz īsu brīdi pabijis arī Raunas viduslaiku pilsdrupās, bet turpmāk tas glabāsies Raunas pagasta pārvaldē. Foto: No personīgā arhīva

Raunas viduslaiku pils (Smiltenes novads) saņēma Eiropas kultūras tūrisma tīkla (ECTN – European Cultural Tourism Network) apbalvojumu “Ilgtspējīga kultūras tūrisma galamērķis 2022” kategorijā “Viduslaiku mantojums un arheoloģija”. Uzvarētāji tika paziņoti piecās kategorijās, un Raunas viduslaiku pils bija vienīgais finālists savā kategorijā un vienīgais dalībnieks no Latvijas starp konkursa finālistiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apbalvošanas ceremonija norisinājās Horvātijā, Krkas pilsētā, kur tika organizēta 15. starptautiskā tūrisma konference ar galveno tēmu “Eiropas tūrisma restarts, izmantojot kultūras mantojumu un digitalizāciju”. Uz konferenci un pēc balvas devās pieteikuma iesniedzējas – Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena un Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes tūrisma jomas vadītāja Marta Vika.

Katru gadu šajā konkursā tiek apbalvoti “Ilgtspējīgi kultūras tūrisma galamērķi”. Interesanti, ka šāda kategorija “Viduslaiku mantojums un arheoloģija” konkursā tika pieteikta pirmoreiz. “Par to, ka ir šāda iespēja startēt konkursā, ka šogad ir parādījusies arī šāda kategorija par viduslaiku mantojumu un arheoloģiju, uzzinājām no Vidzemes Tūrisma asociācijas. Sapratām, ka pēc visiem kritērijiem atbilstam konkursa nolikumam. Viennozīmīgi nolēmām piedalīties un, sadarbojoties ar Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes tūrisma jomas vadītāju, izveidojām pieteikumu dalībai konkursā,” atklāj I. Plētiena un min, ka starp konkursa kritērijiem bija jāizklāsta par nozīmīgākajiem kultūras objekta sasniegumiem pēdējo gadu laikā, par tā popularizēšanas pasākumiem un tamlīdzīgi.

Konkurss tiek rīkots ar mērķi, lai uzlabotu Eiropas kultūras tūrisma galamērķu redzamību, radītu platformu pieredzes un zināšanu apmaiņai un veicinātu sadarbības tīkla izveidi starp galamērķiem. “Šāda mēroga konkursā piedalāmies pirmo reizi. Pieteikumus vērtēja 15 neatkarīgi eksperti no dažādām kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un tūrisma organizācijām, tostarp no Eiropas arheologu asociācijas. Ir liels prieks un gandarījums par šādu apbalvojumu, jo tas nozīmē, ka Latvijas, Smiltenes novada un Raunas viduslaiku pils vārds ir izskanējis tālu pasaulē. Vēlos uzsvērt, ka šis apbalvojums ir visiem tiem cilvēkiem, kuri daudzu gadu garumā ir bijuši iesaistīti Raunas pils saglabāšanā, izpētē, attīstīšanā un apsaimniekošanā,” pauž I. Plētiena un turpina: “Horvātijā bijām jau 19. oktobrī, balvas pasniegšanas ceremonija norisinājās 20. oktobrī, bet vizītes noslēdzošā diena bija 22. oktobrī. Protams, guvām daudz pozitīvu emociju un apstiprinājumu tam, cik svarīgi ir saglabāt un mūsdienās runāt par viduslaiku mantojumu. Es domāju, ka raunēnieši jo īpaši var būt lepni, ka mums ir šāda viduslaiku pērle – viduslaiku pils. Tas nozīmē, ka esam un būsim interesants un saistošs galamērķis kultūrtūrisma cienītāju vidū.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Smiltenes novada Kultūras un tūrisma pārvaldes tūrisma jomas vadītāja Marta Vika (no kreisās) un Raunas muzeja vadītāja Ieva Plētiena devās uz Horvātiju – Krkas salu, lai pārstāvētu Latviju un saņemtu apbalvojumu par Raunas viduslaiku pili kā vienu no “Ilgtspējīga kultūras tūrisma galamērķiem” šajā gadā. Foto: Gita Memmēna

Viņa atgādina, ka pēdējo divdesmit gadu laikā Raunas viduslaiku pils piedzīvojusi vērienīgas pārmaiņas. No nezināmas vietas, kas ieaugusi kokos un paslēpusies no apkārtējo acīm, tā kļuvusi par vienu no Vidzemes reģiona un Latvijas tūrisma galamērķiem un Raunas kultūrvēsturiskā mantojuma centrālo elementu. Pēdējo trīs gadu laikā, neskatoties uz “Covid-19” radītajiem ierobežojumiem, Raunas viduslaiku pilī īstenotas un uzsāktas īstenot vairākas aktivitātes, kas veicinājušas Raunas viduslaiku pils kā labās prakses piemēra attīstību viduslaiku mantojuma saglabāšanas, pētniecības un popularizēšanas aspektos.

Taujāta par šī gada tūrisma sezonu un Raunas viduslaiku pils apmeklējumu, I. Plētiena skaidro, ka kovidlaiks ir ieviesis korekcijas arī tūristu plūsmas uzskaitē. Proti, kāda daļa tūristu nemaz nedodas uz tūrisma informācijas centriem, bet kā individuāli vai nelielu grupu ceļotāji paši atbrauc uz Raunu, apskata skaistākās vietas, tostarp pilsdrupas. “Apmeklētāji atrod ceļu pie mums uz Raunu. Cik man zināms, vairāk ir kaimiņu valstu tūristu, jo īpaši no Igaunijas. Bet uz šejieni brauc interesenti arī no Nīderlandes, Vācijas un citām zemēm. Kas ir nedaudz pārsteidzoši, ka pat no mūsu tautiešiem nereti dzirdam – mēs nemaz nezinājām, ka Raunā ir tik labi saglabājušās pilsdrupas, ka ir skatu tornis, no kura paveras brīnumskaista ainava visos gadalaikos.”

Eiropas kultūras tūrisma tīkls (ECTN) ir vienīgais Eiropas tīkls kultūrtūrisma attīstībai un veicināšanai. Mērķis ir panākt augstu sadarbības līmeni starp biedriem kultūrtūrisma jomā un izveidot ciešu sadarbību ar Eiropas Savienības institūcijām un citām starptautiskām organizācijām, tīkliem un valsts iestādēm visā pasaulē.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.