Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pilsēta grib augt

Kad aizvadītajā nedēļā  Blomes tautas namā Smiltenes novada pašvaldības pārstāvji tikās ar pagasta iedzīvotājiem, lai pārrunātu aktualitātes, novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš  informēja sanākušos arī par plānoto Blomes, Launkalnes un Smiltenes un Brantu pagastu reorganizāciju. Tā iecerēta, ņemot vērā paredzēto Smiltenes pilsētas teritorijas paplašināšanu, tai pievienojot Kalnamuižu, Vidzemīti, Grotūzi un Silvu, un divu apvienoto pārvalžu veidošanu: Launkalnes – Brantu un Blomes – Smiltenes pagasta, nemainot pagastu robežas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ideja padarīt Smiltenes pilsētu lielāku gan teritoriāli, gan arī iedzīvotāju skaita ziņā nav nekas jauns.

Smiltenes novada teritorijas plānojuma izstrādes laikā ir apspriesti un analizēti dažādi risinājumi – attīstības scenāriji jeb alternatīvas. No tām nozīmīgākās apskatītas saistībā ar Smiltenes pilsētas un ciemu teritoriju robežu iespējamām izmaiņām. Viena no alternatīvām ir paplašināt Smiltenes pilsētas teritorijas robežas, iekļaujot pilsētas teritorijā tādas apdzīvotās vietas kā Vidzemi, Kalnamuižu, Saltupus, Silvu un Grotūzi, uzsverot, ka tās jau telpiski ir saplūdušas ar pilsētas teritoriju, tām ir izveidojusies vai veidojas vienota tehniskā infrastruktūra (ielu un ceļu tīkls, inžiertehniskā apgāde – pieslēgumi pie pilsētas centralizētajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem un tamlīdzīgi).

Iekļautie risinājumi ir balstīti uz Smiltenes novada ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2013.–2037. gadam. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Manuprāt, tas tiešām būtu tikai loģiski,  ja visas šīs nosauktās vietas tiktu pievienotas Smiltenei – no pilsētas tās šķir vien nieka zemes vai meža strēmeles, bet Kalnamuižas un Smiltenes robežas pie Vidusezera vispār ir nemanāmas. Ieguvums būtu  administratīvi nesadrumstalota teritorija un lielāka pilsēta, kas var izrādīties svarīgi, piesaistot resursus teritorijas attīstībai un apbūvei perspektīvā.

Esmu iedzimtā smilteniete, pilsēta ir augusi manu acu priekšā, cik nu tai bijis vietas izplesties uz zemes deķīša, un ir redzams, ka vietas ir par maz. Faktiski Smiltenē ir tikai viens centrs – Baznīcas laukums, kur arī koncentrējas vairums piedāvāto pakalpojumu un kur apgrozās visvairāk ļaužu un transportlīdzekļu. Atsevišķas, pircēju iecienītas tirdzniecības vietas tuvāk pilsētas robežai šo plūsmu nespēj līdzsvarot.

Perspektīvā, ja Smiltenes pilsētas robežas tiešām kļūs lielākas, Smiltene jau var kļūt interesanta vide pilsētplānošanas procesam, modelējot zemes izmantošanas plānošanu, tai skaitā apbūvi, publiskās telpas, transportu, komunikācijas, vides izmantošanu un attīstības jautājumus, kas viss lielā mērā var veicināt iedzīvotāju labklājību un ekonomisko izaugsmi. Un kas zina, varbūt pat diezgan tālā, gadu desmitos mērāmā nākotnē Smiltenei būs jau vairāki iepirkšanās centri ar kafejnīcām un atpūtas vietām, gan arī jaunas rūpnieciskās zonas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.