Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Piedzīvojums – Latvijas orientēšanās nakts – arī Smiltenē

Distancē ar kopīgu startu pretī piedzīvojumiem devā 43 komandas – teju 120 orientieristu. Foto: Sandra Pētersone

Aizvadītās nedēļas nogalē, 23. septembrī, Eiropas sporta nedēļas laikā Latvijas Orientēšanās federācija (LOF) visiem aktīvās atpūtas interesentiem, teju 3300 dalībiekiem, sarūpēja neaizmirstamu un aizraujošu piedzīvojumu – Latvijas orientēšanās nakti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmo gadu 20 Latvijas pilsētās un novados bez maksas varēja izmēģināt spēkus orientēšanās rogainingā tumsā.

Pa mežu, purviem un ielām tumsā

Sacensības notika arī Smiltenē, tur LOF aicinājumam atsaucās orientēšanās klubs “Azimuts”. Rogaininga organizēšanu uzņēmās kluba pārstāvji Otārs Putrālis un Ilgvars Caune, piepalīdzot Aldim Lapiņam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Startēt Smiltenē pieteicās 48 komandas, uz starta izgāja 43 komandas (120 sportisti), kuras distancē devās no starta un finiša zonas Smiltenes vidusskolā. Kontrolpunkti tumsā (no pulksten 20 līdz 23) bija jāmeklē Smiltenes pilsētas teritorijā un piepilsētas mežos Niedrāja, Spieciera, Klievezera, Cērtenes pilskalna un Silvas apkārtnē, Silvā un Saltupos.

Rogainings ir viens no orientēšanās sporta veidiem, kurā komandu (divu līdz piecu dalībnieku sastāvā) uzdevums ir noteiktā kontrollaikā pašu izvēlētā secībā apmeklēt kontrolpunktus ar mērķi savākt pēc iespējas lielāku ieskaites punktu summu. Kontrolpunkti izvietoti plašā apvidū, un tiem ir dažādas vērtības, tāpēc rezultātu izšķir ne tikai fiziskā sagatavotība, bet arī stratēģija – komandas izvēlētais maršruts.

Latvijas Orientēšanās naktī arī Smiltenē starp dalībniekiem bija gan pieredzējuši orientieristi, gan ģimenes ar maziem bērniem, un daudzi šajā vakarā orientēšanās sporta burvību izbaudīja pirmo reizi. Jaunākā sacensību dalībniece bija vienu gadu vecā Nora, kuru, tāpat kā viņas māsu, trīsgadīgo Unu, un brāli, četrus gadus veco Oto, ratos tumsā pa pilsētas ielām un meža takām un ceļiem stūma vecāki, launkalnieši Aiva un Uldis Kleperi, veicot 23 kilometrus garu distanci divās stundās un 44 minūtēs. Neraugoties uz papildu fizisko slodzi, komanda “Kleperi ar karietēm” izcīnīja 13. vietu 43 komandu konkurencē. Nora gan aizmiga pirmajās trijās minūtēs pēc starta, Una snaudā laidās pēc pirmās stundas, Oto izturēja visilgāk, stāsta tētis Uldis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sacensības notika izvēles distancē ar mērķi iegūt pēc iespējas vairāk punktus pēc iespējas īsākā laikā. Kontrolpunktā atzīmēšanās notika ar telefona lietotnes palīdzību, nolasot QR kodu. Sacensību  kontrollaiks – trīs stundas (par katru nepilni nokavētu minūti pēc kontrollaika beigām tiek atņemts viens punkts, nokavējot vairāk par 30 minūtēm, rezultāts netiek ieskaitīts). Tas nozīmē, ka komanda pati saplāno, kurus kontrolpunktus apmeklēt trīs stundu kontrollaikā tā, lai savāktu iespējami lielāko punktu vērtību.

Latvijas orientēšanās naktī Smiltenē vislabāk tas izdevās Grundzāles komandai “Kad bremzes netur” (Māris Stabiņš, Renārs Kļaviņš), kas finišēja ar rezultātu  02:57:17 un 135 punkti un uzvarēja.

2. vietā – arī Smiltenes novada komanda “Labi kreisie” (Agnese Jaunmuktāne, Uvis Sproģis), tās rezultāts ir 02:54:28 un 116 punkti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

3. vietā – smilteniešu komanda “Trīs paaudzes” (Andris Lapiņš, Elmārs Lapiņš, Māris Lapiņš) ar rezultātu 02:59:21 un 116 punkti.

Kontrolpunkti – skaistākajās Smiltenes vietās

Pieredzējušais orientierists Māris Stabiņš startēja komandā “Kad bremzes netur” kopā ar savu bijušo audzēkni Renāru Kļaviņu un smej, ka distancē galvenais bija fiziski stiprāko un ātrāko Renāru bremzēt –  “lai  man paliek spēki un lai pēdējā kilometrā Renāram mani nebūtu jānes”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāts par komandas izvēlēto taktiku, Māris atklāj, ka sākumā distanci saplānojuši tā, lai paņemtu vērtīgos kontrolpunktus Spiciera ezera otrā pusē, tomēr īsi pirms starta pārdomājuši.

“Nospriedām, ka tajā apvidū varam pazust uz ilgāku laiku, jo to pusi sliktāk pārzinām. Nakts ir nakts. Un, ja kādu punktu nevaram atrast, tad esam par velti aizskrējuši un lieki notērējuši laiku.

Domāju, ka vinnējām uz to, ka neņēmām punktu, kas bija uz Tepera ezera salas, jo tā izvirzījāmies vadībā. Izlaidām kontrolpunktu Klievezera ziemeļos, jo aizskrējām pa nepareizu taciņu, tad sapratām, ka labāk paspēt aizskriet uz punktu ar vērtību 10 nekā tērēt laiku punkta ar vērtību 3 meklējumos. Daudzas vietas mums jau bija zināmas, arī stigas gals pie Cērtenes pilskalna, netālu no Klievezera, tur ir purvs un tāda žļurga, kur pat dienā neviens neiet labprātīgi, bet daudzi, tāpat kā mēs, to punktu bija ņēmuši, jo tas bija vērtīgs. Toties nekad nebiju bijis Lazdukalnā un meteorīta krāterī, kur arī bija punkti,” iespaidos dalās Māris Stabiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sacensību galvenais tiesnesis Otārs Putrālis, pētot rezultātus, secina, ka rogaininga pasākumā ļoti svarīga ir plānošana, – galvenais ir noskriet pēc iespējas mazāku gabalu un savākt pēc iespējas vairāk punktu. Proti, uzvarētāji ideālā līnijā noskrēja 17,12 kilometrus un savāca 135 punktus,  bet 2. vietas ieguvēji noskrēja vairāk (18,12 kilometrus), bet savāca mazāk punktu (116).

Vērtējot Latvijas orientēšanās nakts norisi Smiltenē, Otārs Putrālis par rezultātu ir gandarīts, jo viss izdevās labi, arī dalībnieku atsauksmes ir atzinīgas. Bijis silti ap sirdi nākamajā dienā treniņa laikā mežā no nejauši sastapta garāmgājēja dzirdēt paldies par vakardienas rogainingu, proti, izrādās, pretimnācējs tajā piedalījies.

“Sarīkot šīs sacensības mums bija izaicinājums. Bija sarežģītāk, jo bija daudz nezināmo. Nekad agrāk nebijām saskārušies ar tādu lietu, kā QR kodu skenēšana un aplikācijas izmantošana rezultātu apstrādē. Bija diezgan liela neziņa, domājām, kā būs, bet viss bija uz sekundi redzams – ļoti ātri un informatīvi. To, ka Latvijas orientēšanās nakts Smiltenē noslēdzās ļoti veiksmīgi, sekmēja arī jauki un enerģiski dažāda vecuma sportisti un viesmīlīgā uzņemšana Smiltenes vidusskolā. Ceru, ka pasākums savu mērķi sasniedza, motivējot iedzīvotājus pievērsties regulārām fiziskām aktivitātēm. Jau saņēmām piedāvājumu šādas sacensības rīkot arī nākamgad un teicām, ka droši vien to darīsim, bet tad, iespējams, palielināsim kontrolpunktu skaitu Smiltenes pilsētas teritorijā,” piebilst Otārs Putrālis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sacensību dalībnieks Uldis Klepers “Ziemeļlatvijai” teic, ka ir prieks, ka šāds rogainings beidzot notiek arī Smiltenē, proti, tas ir demokrātisks un ģimenēm pieejams sporta veids. “Patika, ka kontrolpunkti bija ielikti Smiltenes top apskates vietās, tādās kā, piemēram, meteorīta krāteris, “Stounhendža”, Cērtenes pilskalns, Jāņukalna karoga masts. Beigās, dodoties uz finišu, Tepera  promenāde ar krāsaino strūklaku un izgaismoto ceļu vispār bija kā saldais ēdiens,” Ilgvara Caunes veikto distances plānojumu uzteic Uldis Klepers.

Latvijas orientēšanās nakti organizēja Latvijas Orientēšanās federācija sadarbībā ar “Maximu”, “Jāņa sētu”, Latvijas Sporta federāciju padomi un  reģionālajiem orientēšanās klubiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.