Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pēc labi padarīta darba dodas izzinošā braucienā

Jaunie dārzkopji izbaudīja ekskluzīvu braucienu ar emku – motociklu ar blakusvāģi. Foto Sandra Pilskalne

Septembra beigās, dodoties kopīgā braucienā Kārķu un Ērģemes mazpulcēniem un Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītā projekta programmas “Pats savam saimes galdam” projekta “Labais vairo labo” dalībniekiem, iegūta ne tikai lieliska pieredze, bet arī daudz interesantu iespaidu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekta vadītāja Sandra Pilskalne stāsta, ka šoruden abu pagastu ļaudis devās pieredzes braucienā uz Rūjienas un Mazsalacas pusi. Pirmie iespaidi gūti, apmeklējot Eriņu mototrasi, kur ikvienam bija iespēja izbaudīt aizraujošu braucienu ar motociklu ar blakusvāģi. Pēc tam apskatīts Ķoņu kalns un vairākas muižas – Eriņu, Dīķeru un Endzeles. Pēc S. Pilskalnes stāstītā, aizraujošs piedzīvojums izbaudīts Jeru kluba apmeklējuma laikā Skaņkalnē un jēra gaļas pelmeņu, kas vārīti uz ugunskura, baudīšana.

“Mūsu pusē, jēri tusē – tāds ir saimniecības “Ķeiķi” motto.  Kā tas notiek, tas jāredz katram pašam. Nav jābrauc nez cik tālu, lai ieraudzītu ko jaunu. Šis maršruts ir piemērots ne tikai pieaugušajiem, bet arī skolēnu grupām,” iesaka brauciena organizatore S. Pilskalne.

Šī iespaidiem bagātā diena noslēgusies ar stādaudzētavas “Zaļā oāze” apmeklējumu, kur dalībnieki varēja iegādāties sev tīkamo no daudzveidīgā piedāvājuma klāsta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kārķēniešiem un ērģemiešiem tā bija lieliska pieredze, jo braucām vairāk nekā četrdesmit bērni un pieaugušie un visiem kopā bija interesanti,” ir gandarīta S. Pilskalne. Viņa stāsta, ka kārtējais projekts ir noslēdzies, taču vienmēr tiek domāts, kā turpināt iesākto. Ir radusies iecere par projekta dalībnieku tikšanos Mārtiņdienā.

“Degustēsim ziemas krājumus, kas noglabāti pagrabos. Kopīgi baudīsim izaudzēto un apmainīsimies receptēm, lai smeltu iedvesmu turpmākiem darbiem un jaunai sezonai,” ar iecerēm dalās S. Pilskalne.

Uz ugunskura vārītie jēra gaļas pelmeņi garšo lieliski. Foto: Sandra Pilskalne

Šogad projektā “Labais vairo labo” kopumā iesaistījušās 24 ģimenes – 19 no Kārķu un 5 no Ērģemes pagasta. Pirms pavasara darbu uzsākšanas projekta vadītāja tiekas ar visām ģimenēm, lai izrunātu, kādi darbarīki, stādi un augļu koki nepieciešami, lai izveidotu un koptu mazdārziņu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Projektā iesaistījušās ģimenes, kuras savus dārzus kopj ne pirmo gadu. Katrai ģimenei, ieguldot jēgpilni projekta naudu, esam iegādājušies tiešām kvalitatīvus darbarīkus un dārza ķerras. Ar tādiem ir ne tikai prieks un vēlme strādāt, bet arī tie kalpo ilgu laiku. Šovasar Kārķu pagastā apskatījām visu projektu dalībnieku dārzus. Jāteic, ka mums ir izveidojusies sava domubiedru un atbalsta grupa, kurā cits no cita mācāmies un smeļamies pieredzi. Jau februārī cilvēki nāk pie manis un jautā, vai arī šogad būs šis projekts un varēs kopā darboties un doties izzinošos braucienos. Protams, ka turpināsim piedalīties šajā vietējiem cilvēkiem svarīgajā aktivitātē, vispirms gan izturot projekta konkursu,” sola S. Pilskalne.

UZZIŅAI

Projekta “Labais vairo labo” Kārķu pagastā dārzu apskatē iegūtā pieredze un atziņas:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomātu, gurķu, puķu un jebkuru dārzeņu un augu mēslošanai un spēcināšanai ļoti noderīga ir nātru virca. Tā ir vienkārši pagatavojama, un praktiski nemaksā neko.

“Egļukalnu” nātru vircas recepte: mucā saliek sagrieztas vai sasmalcinātas lielās nātres, pārlej ūdeni un nedēļu raudzē. Vircu lietojot atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10. Mucu pēc tam var atkal papildināt ar nātrēm. Ja rudenī nātru virca paliek pāri, to var sapildīt pudelēs vai kannās, uzglabāt pa ziemu pagrabā un tā lieliski noderēs pavasarī augu mēslošanai, kamēr nātres nav vēl izaugušas.

Tomātus ļoti labi un praktiski var laistīt, ja, tos stādot, katram stādam blakus ierok plastmasas pudeli ar nogrieztu apakšu. Laistot tomātus, ūdeni lej pudelē, tādējādi, nodrošinot mitrumu saknēm, nevis saslapinot tikai virskārtu. Tas ir svarīgi, lai neveicinātu augļu un lapu puvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja nav siltumnīcas, labi tomātus var izaudzēt arī āra apstākļos. Piemērota audzēšanai laukā ir tomātu šķirne ‘Betalux’. Pozitīvi ir tas, ka to audzēšana ir mazāk laika ietilpīga – nav jāizlauž pazarītes, kā arī laistīšana tikpat kā nav nepieciešama. Vienīgi jāizveido sistēma kā tomātus piesiet, jo tomāti ir ļoti ražīgi un ar daudz ķekariem, kas var nolūzt.

Kāpostu balteņu atbaidīšanai labi noder tomātu pazarītes, kuras uzliek uz kāpostu lapām. Nedēļas laikā tās pāris reižu nomaina, uzliekot jaunas pazarītes, jo kāpostu baltenim nepatīk tomātu lakstu smarža.

Piemājas puķu dobes var papildināt ar ēdamiem augiem, piemēram, mēnešzemenēm, kas ražo visu vasaru līdz vēlam rudenim, kā arī izskatās ļoti dekoratīvi. Glītā puķu dobē iederas arī dilles, burkāni un citi ēdami augi. Šāda dobe ir ne tikai dekoratīva, bet arī praktiska.

Ja cīņai ar Kolorādo vabolēm nevēlas lietot ķīmiskus preparātus un kartupeļu stādījums ir neliels, tad visefektīvākais veids to iznīcināšanai ir vaboļu un kāpuru nolasīšana. Kāda no dalībniecēm arī secinājusi, ka nav patīkami kāpurus iznīcināt, tos saspiežot. Viņa tos iebērusi upē un novērojusi, ka zivis tos uzreiz apēd. Protams, nav zināms, kas notiek ar tiem kāpuriem, kurus zivis neapēd, iespējams, tie var aizpeldēt uz citu dārziņu. Projekta dalībnieki šogad izmēģinājuši arī vairākas dabīgu preparātu miglošanas metodes, kas labi darbojās pagājušajā gadā, taču tās šogad pie ļoti lielā Kolorādo vaboļu skaita izrādījušās diezgan neefektīvas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.