Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Pālē notiks Vidzemes lībiskais Saulgriežu festivāls

Aicinām uz 1. Vidzemes lībisko vasaras Saulgriežu festivālu, kas notiks Pālē, Limbažu novadā, 2023. gada 22. jūnijā. Lībiešu mantojuma gadā aicinām kopā svinēt rituālos Saulgriežus, vienlaikus meklējot lībiskās saknes un apzinot kultūras mantojumu, kas spēcina mūs šodienā. Vidzemē ir raksturīga lībiskā dialekta Vidzemes izloksne, kas arī tiks daudzināta pasākuma laikā. Ieeja – bez maksas. Dalība pasākumā vēlama īstā vai stilizētā tautastērpā, goda drānās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Programmā 22. jūnijā vakarā ielīgošana, rotaļas, uguns rituāls kopā ar Pāles kultūras nama folkloras kopu Malībieš’, danči kopā ar folkloras kopu Cielavas spēlmaņi, pusnakts pliko laimes skrējiens, draudzīga sadziedāšanās un kopā būšana līdz rīta gaismai, sagaidot saullēktu.

Aicinām ikvienu interesentu un jo īpaši – Vidzemes lībiskās kultūrtelpas iedzīvotājus no Limbažu novada pagastiem, Vidzemes lībiešu pēctečus, kā arī ikvienu Latvijas iedzīvotāju, ģimenes, bērnus un jauniešus, kam ir interese par tradicionālu svētku kopā svinēšanu un lībiskā mantojuma apzināšanu.

“Tradicionālo saulgriežu svinēšana saskaņā ar dabas ritmiem, dziedāšana, dejošana, muzicēšana, uguns rituāla piedzīvošana – mūsdienu straujajā laikmetā var palīdzēt rast harmoniju, dzīves un darba līdzsvaru un pat neizdegt, jo dod iedvesmu un spēku nākamajam dzīves cēlienam. Kā latviešiem, tā lībiešiem ir raksturīga tuva saikne ar dabu, dabas ritmiem, cikliem. Vasaras saulgrieži ir laiks, kad vairojam to, ko savā dzīvē vēlamies, un ļaujam sadegt tam, no kā gribam atbrīvoties, “ stāsta producents un folkloras kopas Malībieš’ vadītājs Reinis Druvietis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Norises vieta: Dīķa iela 1, ūdens ņemšanas vieta, pļavā pie ezera ar koku ūdenī, Pāle, Limbažu novads.

Lokācija – 57.697384, 24.674628, (https://ej.uz/waze-saulgriezi2023).

Pasākuma norises laiks: no 2023. gada 22. jūnija plkst. līdz 23. jūnijam plkst. 5.00.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rakstiet uz e-pastu malibies@metsepole.lv,

  • lai rezervētu telts vietu;
  • lai pieteiktos Vidzemes vasaras Saulgriežu pusnakts pliko laimes skrējienam un garantētai dāvanai.

Programma (var tikt precizēta)

  • 20.00 Ierašanās, iekārtošanās telšu ciemā
  • 20.30 Apkārtgājiens, kaimiņu aplīgošana
  • 21.00 Saulgriežu ielīgošana
  • 22.26 Saulgriežu uguns rituāls, spēka dziesmas
  • 23.50 Vidzemes vasaras Saulgriežu pusnakts pliko laimes skrējiens
  • 00.05 Danči kopā ar Cielavas spēlmaņiem no Salacgrīvas
  • 04.19 Saules sagaidīšana

Aicinām ņemt līdzi pērnos vainagus, jāņu zāles, savu ēdamo, dzeramo. Speciāla ēdināšana nav paredzēta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Papildu informācija, programma un dziesmu vārdi būs pieejami Malībieš’ Facebook lapā, tuvojoties pasākumam: www.facebook.lv/malibiesh. Sekojiet līdzi jaunākajai informācijai.

Projektu organizē Pāles kultūras nama folkloras kopa Malībieš’, Vidzemes lībiskais centrs un biedrība Make Art sadarbībā ar Pāles pagasta pārvaldi un Pāles kultūras namu.

Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu. Projekta virsmērķis ir nodrošināt Vidzemes lībiskās kultūrtelpas nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanu, saglabāšanu un rekonstruēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vidzemes lībiskā kultūrtelpa 2022. gadā ir atzīta par nemateriālā kultūras mantojuma vērtību un ir iekļauta Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Vidzemes lībisko kultūrtelpu veido vairākas vērtības – lībiskā dialekta Vidzemes izloksne, Vidzemes lībiešu pēcteču dzimtas, kā arī saglabātie lībiskas izcelsmes vietvārdi un apvidvārdi Ziemeļvidzemes ainavā. Līdztekus, kultūrtelpai raksturīgas arī tādas nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes kā gadskārtu ieražas, saimniekošanas veids, kas saglabā ciešu saikni ar dabu un lībisko mantojumu, darba un sadzīves tradīcijas. Tāpat Vidzemes lībiskās kultūrtelpas savdabība ir transformējusies un guvusi jaunas izpausmes mūzikā, dzejā, vizuālajā un it īpaši lietišķajā mākslā. Vidzemes lībiskās kultūrtelpas kopienā darbojas gan aktīvi lokālo tradīciju zinātāji un pratēji, ap 100 cilvēku, tajā skaitā amatnieki, folkloras kopu dalībnieki, kultūrvides kopēji, prasmju nesēji, vēsturnieki, novadpētnieki, pētnieki, skolotāji, kultūras iestāžu darbinieki, bibliotekāri, muzeju darbinieki u.c. Vietējās kopienas darbs ir nozīmīgs nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, saglabāšanā un popularizēšanā.

Sabiedrības informēšanas un izglītošanas nolūkā pasākuma norise tiks dokumentēta – filmēta un fotografēta. Piedaloties pasākumā klātienē, dalībnieki dod piekrišanu savu personas datu apstrādei – pasākuma foto un video materiālu izvietošanai pasākuma organizatoru publicitātes kanālos.

Informāciju sagatavoja: Reinis Druvietis, producents, folkloras kopas Malībieš’ vadītājs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.