Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Mājsaimniecības tiek aicinātas atrast izdevīgāko dabas gāzes tirgotāju

5. aprīlī Ministru kabineta sēdē tika apstiprināti noteikumi par pilnīgu dabas gāzes tirgus atvēršanu no šī gada 1. maija. Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) aicina ikvienu dabas gāzes lietotāju rūpīgi iedziļināties dabas gāzes tirgotāju piedāvājumos un izdarīt izvēli, ņemot vērā katra patēriņa paradumus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabas gāzes tirgus pilnīga atvēršana paredz, ka tie mājsaimniecību lietotāji, kas līdz 1. maijam nebūs paspējuši noslēgt līgumu ar kādu no dabasgāzes tirgotājiem, saskaņā ar Enerģētikas likumā noteikto, no 1. maija automātiski (bez papildus darbībām no lietotāju puses) saņems  Universālo pakalpojumu no iepriekšējā pakalpojuma sniedzēja.

Universālais pakalpojums veidots pēc līdzības ar elektroenerģijas mazumtirgus atvēršanu 2015. gadā. Šis pakalpojums paredz papildu aizsardzību lietotājam, proti, nemainīgu cenu sešus mēnešus un tiesības izbeigt līgumu, nemainot cenu. Šim pakalpojumam tirgus atvēršanas sākumperiodā ir arī noteikti maksimālās cenas griesti, kas nodrošina nemainīgu cenu lietotājam ilgtermiņā neatkarīgi no pakalpojuma sniedzēja. Šis pakalpojums ir izveidots, lai ikvienam dabas gāzes lietotājam būtu iespēja pakāpeniski un pārdomāti, izvērtējot savu dabas gāzes patēriņu, atrast sev piemērotāko tirgotāju. Katram tirgotājam, kas uzsāk darbu mājsaimniecības segmentā, ir pienākums piedāvāt universālo pakalpojumu.

KEM norāda, ka, veidojot regulējumu kopā ar sadarbības partneriem, tika meklēti risinājumi, kas rada pēc iespējas mazāku administratīvo slogu lietotājiem tirgus atvēršanas brīdī, kā arī nodrošina balansu starp konkurenci un izmaksām ilgtermiņā. Papildus automātiskai saistīto lietotāju pārcelšanai, minama arī universālā pakalpojuma maksimālās cenas ierobežošana mazumtirgus pilnīgās atvēršanas sākuma posmā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par konkrētiem piedāvājumiem dabasgāzes mazumtirgū KEM aicina interesēties pie dabasgāzes tirgotājiem, savukārt, citu neskaidrību gadījumā aicinām sazināties ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK), kas ir dabasgāzes tirgus uzraudzības iestāde.

Šobrīd mājsaimniecību segmentā ir teju 380 tūkstoši gazificētu objektu. No tiem nedaudz vairāk par 300 tūkstošiem ir lietotāji, kas dabasgāzi izmanto ēdiena pagatavošanai. Pārējie – ūdens uzsildei un apkurei. No visiem mājsaimniecībām, šobrīd aptuveni 360 tūkstoši ir lietotāji, kuri turpina izmantot publiskā tirgotāja pakalpojumu un kuriem tiek rekomendēts pārskatīt savus līgumus.

Kopumā grozījumi Enerģētikas likumā paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas pabeigšanu, kas tika uzsākta jau 2017. gadā, mājsaimniecību iesaisti dabasgāzes tirgū, izmaiņas dabasgāzes tirgotāju pienākumos attiecībā uz pakalpojuma piedāvājumiem, izslēgt jēdzienus “saistītais lietotājs” un “publiskais tirgotājs”, tā vietā ieviešot jēdzienu “universālais pakalpojums”.

Informāciju sagatavoja: Beate Barkāne, Klimata un enerģētikas ministra padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.