Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Mācību vizītē iepazīst nevalstisko organizāciju darbu

Alūksnes NVO atbalsta centra pārstāvji kopā ar citiem interesentiem tikšanās reizē Valkas kultūras namā. Foto: No personīgā arhīva

Šonedēļ vairākas Valkas novada nevalstiskās organizācijas (NVO) projekta ietvaros pie sevis uzņēma ciemiņus no biedrības “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”, kā arī brīvprātīgos. Kā stāsta vizītes dalībnieki, šajā pusē viņi ieguvuši jaunas atklāsmes un noderīgu pieredzi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projektu īsteno Alūksnes, Smiltenes, Balvu, Valkas un Gulbenes novados. Šajā reizē pieredzes apmaiņas braucienā devās 22 cilvēku grupa no vairākiem novadiem. Kā viens no pirmajiem galamērķiem tika izraudzīts Kārķu pagasts, kur Kārķu tautas namā interesenti tikās ar pagasta iniciatīvas veicināšanas biedrības “Ugunspuķe” pārstāvjiem un Ērģemes un Kārķu pagastu pārvalžu vadītāju Pēteri Pētersonu, kurš pastāstīja par gadu gaitā jau īstenotajiem projektiem, kā arī plānotajām iecerēm šajos pagastos.

Kārķos tika apmeklēta Kārķu baznīca, ko pieredzes apmaiņas dalībnieki apbrīnoja, uzzinot, ka tā tapusi ar vietējās sabiedrības un uzņēmēju atbalstu. “Ar Alūksnes NVO atbalsta centra vadītāju Dzintru mēs jau sadarbojamies vairākus gadus. Aizvadītajā gadā devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Alūksni, kur apmeklējām Alūksnes novada Sabiedrības centru, iepazināmies ar nevalstisko organizāciju darbu, kā tas notiek pie viņiem. Katrā vietā ir tās labās lietas, ko varam no citiem mācīties vai ņemt par piemēru. Tāpēc šādām tikšanās reizēm vienmēr ir pievienotā vērtība, daloties pieredzē, arī paši no tā iegūstam. Proti, uzzinām arī daudz ko jaunu, nereti saņemot tādu kā vērtējumu no malas. Noteikti gūstam jaunas ierosmes, spēku un iedvesmu turpmākai darbībai,” atzīst biedrības “Ugunspuķe” vadītāja Sandra Pilskalne.

Savukārt Ērģemē viesi pabija Ērģemes pilsdrupās un tikās ar biedrības “Ērģemes bruņinieku pils” vadītāju Jāni Biezo. Vizītes dalībnieki apmeklēja arī petanka sporta zāli, kur tikās ar biedrības “Sporta kluba “Petanks Ērģeme”” valdes locekli Mārtiņu Kreili, kurš pastāstīja par vietējo iedzīvotāju ieinteresētību sporta kluba aktivitātēs un par pašu petanka spēli, par kuru nebūt ne visi bija dzirdējuši. Esot Ērģemē, tika apmeklēta arī  Ērģemes bibliotēka (“Iedvesmas bibliotēka 2022”). Iedvesmojošu stāstu dzirdējuši arī no Ērģemes pamatskolas direktores par lauku skolas darbību un ne tikai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt vizītes noslēdzošais posms bija Valkā – tikšanās ar biedrības “Valkas Dāmu klubs” vadītāju Mārīti Magoni un citiem.

Viena no mācību vizītes dalībniecēm Sintija Pušpure (Alūksnes PII “Sprīdītis” skolotāja) atzina, ka Valkas pusē viesojusies pirmoreiz. “Mūs pārsteidza, ka lauku pagastos Ērģemē un Kārķos vecās ēkas tiek atjaunotas un tur ir idejas, ko darīt. Proti, pat ja vēl nav izdevies rast pielietojumu kādai pamestai ēkai, tad, pēc pārvaldes vadītāja teiktā, jau top nākotnes ieceres, projekti, ko ar tām darīt, kā apsaimniekot vai meklēt jaunu īpašnieku. Par braucienu ir tikai tās pozitīvākās emocijas. Kopā ar kolēģēm secinājām, ka jādodas šādos pieredzes apmaiņas braucienos, lai redzētu, kas tepat Latvijā mums notiek,” iespaidos dalās S. Pušpure un turpina: “Būtiski, ka arī idejas, kurās nepieciešams neliels līdzfinansējums, tiek atbalstītas un īstenotas, ar galveno mērķi, lai sabiedrībai būtu no tā labums. Patiesībā mēs, skolotājas, arī esam rakstījušas dažādus projektus, un varu teikt, ka mums ar to atbalstu tik labi neiet savā novadā. Lai gan neesam nevienā biedrībā, ar Alūksnes NVO atbalsta centru sadarbojamies, ja tā var teikt, kā brīvprātīgās, kad vajag kādu padomu, tad vēršamies pie viņiem un kopīgi atrisinām dažādas lietas. Gūstot jaunus iespaidus un iedvesmojoties no citiem, varbūt mēs pašas arī saņemsimies kaut ko vairāk darīt,” pamato S. Pušpure un saka, ka interesanti bijis iepazīties ar sporta kluba “Petanks Ērģeme” darbību. “Mūsu pusē tāda nav. Pozitīvi, ka pašvaldība atbalsta viņu darbību,” saka S. Pušpure.

Savukārt Alūksnes NVO atbalsta centra vadītāja Dzintra Zvejniece atzīmē, ka tāds kopējais novērojums pēc šīs vizītes, ka Valkas novada biedrībām ir visnotaļ laba sadarbība ar pašvaldību dažādu jautājumu risināšanā. “Pēc šī brauciena esam guvuši jaunu pieredzi. Vēlreiz pārliecinājāmies, – ja cilvēkiem ir idejas, vēlme kaut ko darīt, tad to visu var īstenot arī laukos, ne vienmēr tai jābūt pilsētai. Tātad katrai mērķa grupai var atrast veidu, kā īstenot idejas, meklējot atbalstu gan pašvaldības līmenī, gan biedrībām pašām aktīvi līdzdarbojoties sabiedrības interesēs,” norāda Dz. Zvejniece un par unikālu vietu min arī Ērģemes bibliotēku, kur līdzās pastāv arī Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs. “Nekur vēl tik spilgti neesmu redzējusi, ka pašvaldība tik ļoti domā par iedzīvotājiem pēc dažādu iestāžu slēgšanas. Izskanēja, ka no diviem ciemiem pašvaldība palīdz iedzīvotājiem nokļūt uz Ērģemi dienās, kad tur vienkopus ir sastopams sociālais darbinieks un citi speciālisti, pēc kuriem iedzīvotājiem ir bijusi nepieciešamība,” Dz. Zvejniece sniedz vērtējumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa un pārējie apbrīno arī “Valkas Dāmu kluba” un Valkas novada literālās apvienības aktivitātes. “Tas ir apbrīnojami, ka kultūras namā ir iespēja darboties nevalstiskajām organizācijas. Pie mums tā nav,” viņa pamato.

Aizvadīto mācību vizīti finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Šī projekta ietvaros Valkas un Smiltenes novadu nevalstisko organizāciju pārstāvji (kā arī citi interesenti) ir aicināti 18. oktobrī pulksten 14 uz semināru “Radoši finansējuma piesaistes veidi NVO sektorā” Balvu novada Briežuciema tautas namā, kur biedrības “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs” un nodibinājuma “Alūksnes un Apes novada fonds” vadītāja Dz. Zvejniece dalīsies ar vairāk nekā 20 gadu laikā uzkrāto pieredzi un iepazīstinās ar reāliem piemēriem, kā NVO piesaista līdzekļus savas darbības nodrošināšanai un jaunu projektu īstenošanai. “NVO sektorā finansējumu iespējams piesaistīt dažādos veidos. No biedru ikgadējām iemaksām veidojot projektu pieteikumus un pretendējot uz publisko finansējumu, vācot ziedojumus, veicot saimniecisko darbību. Ziedojumu vākšana var izrādīties viena no izaicinošākajām. Kā aicināt cilvēkus dalīties un ieguldīt jūsu organizācijas mērķu sasniegšanai? Pastāstīsim par savu pieredzi, kā, rīkojot dažādas akcijas, iedzīvotāji atsaucas ziedojumiem, līdz ar to mēs visi kopā varam sasniegt izvirzītos mērķus,” tā Dz. Zvejniece.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.