Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

“Literatūre” jeb ceļojums ar rakstniekiem atgriežas ēterā ar astoņiem jauniem raidījumiem

Publicitātes foto.

Sākot ar 2022. gada 15. janvāri ēterā atgriežas dokumentālais literāro ceļojumu raidījums “Literatūre”. Jaunā sezona būs skatāma katru otro sestdienu LTV1 ēterā, kā arī tiešraidē replay.lsm.lv platformā pirms dienas ziņām plkst. 17.30. Vēlāk raidījums būs pieejams arī ierakstā replay.lsm.lv un ltv.lv mājaslapās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā allaž, literatūriste Marta Selecka kopā ar kādu šolaiku rakstnieku dosies uz kāda tolaiku rakstnieka pasauli, kamēr otrs literatūrists, Gustavs Terzens, joprojām ar grāmatām rokā, dosies uz visām debespusēm, lai kādam svešiniekam palasītu priekšā un iedraudzētos gan ar cilvēku, gan literatūru.

“Literatūres ceturtais cēliens mani pārsteidza ar savu nopietnību. Likās paši esam izauguši, nobrieduši – literāros procesus apņēmuši dziļākā tvērumā. Gatavojoties filmēšanai nācās sastapties ar ārkārtīgi dažādiem tekstiem un dzīvesstāstiem. Visvairāk saviļņoja Riharda Bargā dziedāšana Liepājā, Amandas Aizpurietes pelde Gaujā un aveņu lasīšana Knuta Skujenieka dārzā,” tā par šosezon sajusto un piedzīvoto izsakās “Literatūres” idejas autore un vadītāja Marta Selecka.

Savukārt savrupais grāmatu lasītājs un raidījuma otrs vadītājs Gustavs Terzens “Literatūres” 4. cēlienu veidojot ir guvis citas atziņas: “Ceturto sezonu filmējot, manā sajūtu paletē ļoti bieži uzplaiksnīja “vienatnes” jēdziens. Tas bieži gribēja sašļukt līdz “vientulībai”, bet sastaptie rakstnieki un viņu darbi to neļāva. Gan caur viņu cilvēcisko prizmu, gan savas iztēles tvērumiem viņu darbos, es aizvien spilgtāk izjutu to, cik labi tomēr rakstnieki un dzejnieki bez īpaša treniņa pieprot to kvalitatīvo pašpietiekamo vienatni, kas nebūt nav viegls mirklis radoša cilvēka dzīvē. Dažkārt mokošs un sāpīgs. Bet, ja beigās rodas Bargā “Slampes meitenes” un Ādamsona “Smalkās kaites”, tad esmu gatavs šādu vienatni piedzīvot un influencēt pasaulei.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr raidījuma režisors un idejas līdzautors Uģis Olte joprojām atrod iemeslu doties it kā jau zināmos ceļos, bet tomēr prātā paturot, ka rakstnieku radītās pasaules joprojām spēj pārsteigt ar kaut ko jaunu: “Filmēt “Literatūri” ir kā iet sēņot. Mēs zinām, kas jāņem līdzi, kur ir jāmeklē un kas jādara, lai sēnes atrastu. Bet kādas tās būs – tas vienmēr ir nezināmais. Un, ja dodoties filmēt, ir iespējams kaut mazākais nezināmais, tas nozīmē, ka piedzīvojums būs tā vērts! Un – iepazīt paša iepriekš nezinātus cilvēkus, kuru galvas strādā labāk, kā vairumam, ir labākais iemesls darināt šī raidījuma jau ceturto cēlienu”.

“Literatūres” 4. cēlienā ar rakstnieku Rihardu Bargo sapratīsim šauro robežu, kur tenkas pārtop prozā un kur Māra Melgalva dzeja kļūst par tautas sirdsapziņas dziesmām. Ar rakstnieci Laimu Kotu nonāksim Tirzā, kur radīsim kopsaucēju savulaik spožās ulmaņlaiku dzejnieces Elzas Ķezberes mīlas pantu trauslumam un L.Kotas prozā sastopamajam sievišķās mistērijas nešpetnumam. Pirmoreiz “Literatūres” ceļi šķērsos Latvijas un Igaunijas robežu kopā ar igauņu dzejnieku un tulkotāju Contru jeb Margusu Konnulu, kurš ne tikai iepazinis latviešu valodu caur Eduarda Veidenbauma daiļradi, bet arī noskrējis visus 170 km no Tartu līdz Veidenbauma dzīvesvietai. Dzejniece Amanda Aizpuriete spēlēsies ar gaismēnām, lai spoguļotu pāragri aizgājušās dzejnieces Velgas Kriles daiļradi un dzīvi. Dzejnieks Knuts Skujenieks drosmīgi atļausies modināt Rūdolfa Blaumaņa garu, lai pierādītu, ka viņa drāma joprojām ir aktuāla arī mūsdienu Latvijā. Dzejniece Anna Auziņa uzgleznos rakstnieces Andras Neiburgas savrupo, bet dziļo piejūras dzīvi tūrē no Rīgas līdz pat Miķeļtornim. Ar vārdiem precīzi žestikulējot, dzejnieks Artis Ostups iedzīvosies smalkajās kaitēs, dodoties rakstnieka Erika Ādamsona rakstu pasaulē. “Literatūres” 4. cēliena pašā izskaņā notiks kaut kas līdz šim vēl nebijis – publiski dedzināsim rakstnieces Marijas Luīzes Meļķes pirmās grāmatas manuskriptu Klāva Elsberga dzejas liesmās, jo mēs taču labi zinām, ka manuskripti nedeg.

Skaties ceļojumu ar rakstniekiem “Literatūre” LTV1 katru otro sestdienu pulksten 17.30, sākot ar 15. janvāri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Literatūre” ir literārā tūrisma dokumentāls raidījumu cikls, ko jau ceturto gadu veido biedrība “Ziemeļu puse” sadarbībā ar “VFS Films”. Raidījums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Latvijas Televīzijas atbalstu.

“Literatūres” režisors ir daudzu iecienītu televīzijas oriģinālraidījumu (“Ziemeļu Puse”, “Te!”, “Karaliste”, “Adreses”, “Atslēgas”) līdzautors un mitoloģiskā savvaļas trillera “Upurga” režisors Uģis Olte. Raidījumu filmē industrijā atzītākie kino operatori Valdis Celmiņš, Dainis Kļava, Jānis Šēnbergs.  

Raidījumu ierakstus aicinām skatīties LSM vietnē Replay platformā .

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Literatūres” gaitām sekot līdzi aicinām projekta “Facebook” un “Instagram” vietnēs, kā arī izmantot mirkļbirku #RaidījumsLiteratūre.

Tāpat kā pērn, arī šogad ar raidījumā sastapto autoru pārdomām aicināsim iepazīties LSM platformā, rakstnieku veidotajos blogos.

Arī šosezon “Literatūre” metīs izaicinājumu izlasīt visas raidījumā apskatītās grāmatas, vairākās bibliotēkās uz vietas izveidojot “Literatūres” plauktus ar šo grāmatu klāstu.  

Informāciju sagatavoja: Anete Franka, raidījuma producente

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.