Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Launkalne iegūst atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2024”

Ar krāšņu apbalvošanas ceremoniju noslēgusies atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2024” pasniegšana. Balvu klātienē saņēma Brantu un Launkalnes pagastu apvienības pārvaldes vadītāja Liene Gūtmane (no kreisās) un Launkalnes tautas nama vadītāja Signe Baltere.
FOTO: NO PERSONĪGĀ ARHĪVA

28. jūnijā aizvadīts otrais Latvijas lauku kopienu un viedo ciemu vasaras forums “Kopienu Persilāde 2024”. Tā laikā notika atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2024” apbalvošanas ceremonija, kurā paziņoja astoņus atpazīstamības zīmes ieguvējus – to vidū arī Launkalne.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iniciatīvas laikā visā Latvijā tika meklētas un noskaidrotas viedas un stipras kopienas, kas veido un attīsta savas teritorijas, aktīvi iesaista vietējos iedzīvotājus, attīstot jaunas pieejas izaicinājumu risināšanai laukos.

Pašvaldībā uzsver, ka šis ir apliecinājums vietējās kopienas spēkam, unikalitātei, viedumam un spējai attīstīties. “Tikām uzaicināti uz forumu. Tas, ka šajā reizē saņēmām arī atpazīstamības zīmi, mums bija ļoti patīkams pārsteigums. Tas ir apliecinājums, ka esam uz pareizā ceļa, ka varam būt kopiena ar ilgtermiņa redzējumu pagasta attīstībai,” atzīst Brantu un Launkalnes pagastu apvienības pārvaldes vadītāja Liene Gūtmane un atklāj, ka, lai saņemtu “Viedā ciema” statusu, izvirzītajiem ciemiem ir jāatbilst virknei kritēriju.

Viedie ciemi ir lauku apvidu kopienas, kas izmanto radošus risinājumus, lai uzlabotu savu noturību, balstoties uz vietējām stiprajām pusēm un iespējām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Launkalnes kopiena cenšas uzlabot savu noturību un veicināt savu ilgtspēju, iesaistot vietējos iedzīvotājus vietējas nozīmes iniciatīvu realizācijā. “Viena no kopienas iniciatīvām ir sociālā uzņēmuma “Attīstības centrs “Pakāpieni”” izveide. Uzņēmumu vietējā kopiena saredz kā iespēju, izmantojot kopienas pārstāvju prasmes, nodrošināt dažādu kā vietējai kopienai, tā novada iedzīvotājiem nepieciešamu pakalpojumu pieejamību, kuri šobrīd lielākoties pieejami tikai pilsētās. Tāpat kopienai svarīga ir apkārtējās vides sakārtošana. Kopienas pārstāvji pastāvīgi uztur un attīsta Launkalnes dabas taku. Vienlaikus uzsākti un plānoti darbi pie publiskās ārtelpas izveidošanas,” norāda L. Gūtmane.

Viņa pauž, ka kopiena ļoti iestājas par bērnu interesēm un atbalsta jauniešu pašiniciatīvas, jaunieši patstāvīgi īsteno dažādas aktivitātes, kā vienu no tām var minēt jauniešu deju grupu, kurai nu jau būs otrais koncerts.

“Apzinoties kopienā iesaistīto aizņemtību, dažādās nodarbošanās un skatījumu uz ikdienas norisēm, kopiena meklē racionālus risinājumus vietējās teritorijas attīstīšanai. Ne mazāk svarīgi – kopienas kopā sanākšanas reizēs valda nepiespiesta gaisotne, un katrā no tām mēs kopīgi smeļamies iedvesmu turpmākajiem darbiem. Ikvienam, kurš jūtas piederīgs Launkalnei un kuram rūp šīs vietas ilgtspēja, ir aicināts iesaistīties kopienā, paust savas idejas un, protams, sniegt atbalstu to realizācijā,” viņa pamato.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atgādināsim, ka pērn atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2023” ieguva atvērtā saimniecība “Zadiņi” Launkalnes pagastā, bet Launkalnes pagasts saņēma diplomu “Ceļā uz Viedais ciems 2023”, kas bijusi nozīmīga ceļazīme un ieteikumu krātuve turpmākai izaugsmei, kas arī ir piepildījies, šajā gadā pagastam saņemot “Viedais ciems 2024” atpazīstamības zīmi.

Pretendēt uz atpazīstamības zīmi “Viedais ciems 2024” tika aicināta ikviena Latvijas lauku aktīvā kopiena un ciems, un kopumā tika saņemti 19 pieteikumi no dažādiem Latvijas novadiem. Pirmo kārtu pārvarēja un sevi otrajā kārtā prezentēja 14 kopienas, demonstrējot savu pieredzi un inovācijas kopienu un savas vietējās teritorijas attīstībā.

Kopienu pieteikumus vērtēja 13 ekspertu žūrija, kurā darbojās pārstāvji no Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Valsts Lauku tīkla, Latvijas Dabas fonda, kā arī pārstāvji no esošajiem atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” ieguvējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā atzina žūrija, katrs no ciemiem demonstrēja savu viedumu un unikalitāti, kas apliecināja to atbilstību atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” kritērijiem. “Bija prieks redzēt, ka ciemi aug, ka arvien vairāk izvēlas stratēģisku attīstību un spēj līdz tai nonākt, apvienojoties visai kopienai.”

Godināšanas pasākums norisinājās Augšdaugavas novada Bebrenē. Latvijas viedo ciemu un lauku kopienu vasaras foruma “Kopienu Persilāde 2024” ietvaros notika atpazīstamības zīmes “Viedais ciems 2024” apbalvošanas ceremonija, kurā tika paziņoti astoņi atpazīstamības zīmes ieguvēji – Alsunga, Ance, Dekšāres, Jaunlutriņi, Launkalne, Līksna, Meņģele un Pelēči.

Kopumā šobrīd Latvijā ir 32 vietas, kas ir ieguvušas atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”. Vieds ciems – viedi cilvēki! Viedi cilvēki – vieda Latvija!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.

casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş