Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā darbojas 220 sociālie uzņēmumi 

Attēlam ilustratīva nozīme. Foto: pixabay.com

2022.gada septembrī Latvijā bija aktīvi 220 sociālie uzņēmumi ar 1200 darbiniekiem. Covid-19 pandēmijas izraisītā krīze un izmaiņas darba tirgū ir ietekmējušas arī sociālās uzņēmējdarbības jomu un radījušas daudz izaicinājumu, tomēr sociālo uzņēmumu skaits ir turpinājis augt arī šajā izaicinājumu laikā. Katru mēnesi Labklājības ministrija saņem līdz trīs pieteikumiem no potenciālajiem sociālajiem uzņēmumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Populārākā joma, kurā darbojas sociālie uzņēmumi, ir darba integrācija, kurā darbojas 28 procenti no reģistrētajiem uzņēmumiem. Darba integrācijas sociālajos uzņēmumos visvairāk pārstāvētās mērķa grupas ir cilvēki ar invaliditāti, tad seko nelabvēlīgākā situācijā esošie bezdarbnieki, personas ar garīga rakstura traucējumiem, bijušie ieslodzītie u.c. Pēc darba integrācijas kā populārākās darbības jomas seko izglītība – 19%, sports, veselības veicināšana, medicīna – 18%, iekļaujoša pilsoniskā sabiedrība un kultūras daudzveidība – 11%, pakalpojumi un atbalsts sociālās atstumtības riska grupām – 10%, sociālie pakalpojumi – 4%, vides aizsardzība – 4% un 6% citas jomas. Sociālie uzņēmumi darbojas visā Latvijas teritorijā, taču visvairāk sociālo uzņēmumu (51%) atrodas Rīgā, savukārt 22% – Pierīgā, 11% atrodas Kurzemē, 8% – Zemgalē, 5% – Vidzemē un 3% – Latgalē.

Labklājības ministrijas sadarbības partnera – finanšu institūcijas Altum īstenotā grantu atbalsta programma šobrīd ir būtiskākais atbalsta instruments sociālajiem uzņēmumiem. Uz grantu var pretendēt uzņēmums, kuram Labklājības ministrija ir piešķīrusi sociālā uzņēmuma statusu. Altum pieejamais granta atbalsts ir līdz 200 tūkstošiem eiro, un granta iegūšanai ir jāsagatavo dzīvotspējīgs biznesa plāns. Līdz 2022.gada septembrim Altum sociālās uzņēmējdarbības grantu programmā noslēgti 180 granta līgumi par kopējo summu 11,2 miljoni eiro. Vidējais granta apmērs ir 62 tūkstoši eiro. Lai palīdzētu kvalitatīvu biznesa plānu sagatavošanai, Labklājības ministrija joprojām sniedz iespēju sociālajiem uzņēmējiem saņemt bezmaksas konsultācijas biznesa plāna izstrādei par tādām tēmām kā sociālā uzņēmējdarbība, finanses, mārketings, grāmatvedība un nodokļi.

Lai veicinātu sociālās uzņēmējdarbības attīstību un atpazīstamību, arī šogad tiek organizēta sociālās uzņēmējdarbības nedēļa, kas notiks no 10.-14.oktobrim. Sociālās uzņēmējdarbības nedēļas ietvaros plānotas meistarklases, konference un sociālo uzņēmumu digitālā kataloga atklāšana.

Informāciju sagatavoja: Egils Zariņš, Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.