Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Lai Ziemassvētki nekļūst par atkritumu svētkiem!

Pēdējo gadu laikā būtiski mainījušies iedzīvotāju patēriņa paradumi. Ja vēl pirms pieciem gadiem uz vienu iedzīvotāju mēnesī tika tērēti nedaudz vairāk nekā 300 eiro, tad pēc pēdējiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem izdevumi palielinājušies jau līdz vairāk nekā 400 eiro uz vienu iedzīvotāju mēnesī. Turklāt Ziemassvētki ir laiks, kad sabiedrība uz iepirkšanos kļūst vēl naskāka. Lai svētku periodā neradītu papildu slodzi naudas makiem un pēc tam arī atkritumu konteineriem, apkopoti vairāki risinājumi, kas palīdzēs dāvanas un pārtikas produktus izvēlēties un patērēt tā, lai tie mazāk nonāktu atkritumos. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepērcies atbildīgi – plāno pirkumu sarakstu un pašu iepirkšanās procesu!

Negaidi iepirkšanās “drudzi” un pēdējo brīdi, lai dotos uz veikalu. Savlaicīgi saproti, ar kādām dāvanām vēlēsies iepriecināt savus tuviniekus un kādus ēdienus plānosi likt galdā svētku mielastam. Ja dzīvo ar ideoloģiju “katra dāvana spēj iepriecināt”, izvēlies to, kas kalpos ilgāk. Tāpat lielāka vērtība būs, ja dāvana ir ražota Latvijā. Tādējādi atbalstīsi vietējos uzņēmumus, kā arī tā būs mērojusi mazāku ceļa posmu, attiecīgi transportēšanas rezultātā radītā CO2 izmešu pēda būs salīdzinoši mazāka.  Savukārt pārtiku iegādājies atbilstoši plānotajam viesu skaitam un iespējai to visu notiesāt.

Pirms došanās uz veikalu, izveido sarakstu ar nepieciešamajiem pirkumiem un strikti tam seko līdzi pie veikalu plauktiem. Sarakstā ietver arī tādas preces kā dāvanu maisiņi vai dāvanu saiņošanas papīrs, kā arī citus sīkumus, kas var būt nepieciešami svētku laikā. Tādējādi izskaudīsi nepieciešamību doties uz veikalu vairākas reizes un samazināsi vēlmi iegādāties, iespējams, nevajadzīgus produktus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepērkoties, dod priekšroku vairākkārt lietojamam iepirkumu maisiņam. Tas var būt gan audumu maisiņš, gan arī plastmasas, taču ar nosacījumu, ka tas tiek lietots atkārtoti.

Pievērs uzmanību iepakojumam – pārpakots ātri būs izpakots

Jau dāvanu un produktu izvēles procesā pievērs uzmanību iespējām samazināt iepakojuma apjomu. Izdari izvēli par labu precēm, kuras var iegādāties bez maisiņiem un kastītēm. Piemēram, veikalos darbojas beziepakojuma stendi, kuros šķietami visikdienišķākos produktus, piemēram, šķidrās ziepes, šampūnus, kā arī riekstiņus, cepumus un citas preces vari iepildīt vai iesvērt līdzpaņemtos tauciņos, ko dāvināšanas gadījumā tās saņēmējs varēs uzpildīt atkārtoti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja izvēlētā dāvana bez iepakojuma nav pieejama, parūpējies, lai to vēl papildus nepārpakotu mājās. Ja saiņo dāvanu speciālajā papīrā, dāvanu maisiņš būs lieks. Labāk izmantot tikai vienu no abiem variantiem. Turklāt videi draudzīgāk būsi, ja izdarīsi izvēli par labu papīra iepakojumam, kas ir dabiskas faktūras un bez pārsātinātiem krāsu akcentiem, kā arī tādu, kas nav laminēts. Savukārt dāvanu kastītes labāk ņemt tādas, kas ražotas no viena materiāla. Piemēram kartona kastīti izvēlies bez plastikāta lodziņa.

Ēdienu pārpalikumi jaunās receptēs, saldētavā vai bio šķirošanas konteinerā

Atbilstoši senām latviešu tradīcijām, Ziemassvētkos uz galda tiek celti  deviņi vai 12 ēdieni. Par precīzu skaitu gan vēsture klusē, tomēr jebkurā no scenārijiem tas ir liels pārtikas daudzums, kas draud ar lieliem ēdienu pārpalikumiem. Īpaši šajā laikā, kad iedzīvotāji tiek aicināti nepulcēties lielā radu lokā. Ja tomēr nav izdevies ēdienkarti pienācīgi saplānot un ir palikuši pāri produkti, kuri vēl būtu izmantojami gatavošanai,  izmantojot speciālu digitālo rīku – “Iztukšojiet savu ledusskapi”, ievadi tajā pārpalikumu produktu veidu un saņemsi receptes, kurās tos vari iekļaut.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis rīks ir pieejams ikvienam interesentam un, kā rāda apkopotie dati, pateicoties tā aktīvai izmantošanai ir izdevies novērst jau vairāk nekā 2 tonnu pārtikas produktu nonākšanu atkritumos. Baltijas iedzīvotāji lietotnē visvairāk meklē ātras receptes, veģetārus ēdienus, kā arī receptes ar zemu ogļhidrātu saturu. Savukārt pieprasītākie produkti, no kuriem lietotāji visās Baltijas valstīs visbiežāk vēlās kaut ko pagatavot, ir kartupeļi, griķi un piena produkti. Vairāk par iespējām saņemt noderīgas receptes uzzini ŠEIT.

Savukārt, ja pēc svētkiem uzkrājušies pārtikas produkti vai gatavie ēdieni, tos var sasaldēt un baudīt citu dienu. Saldēt var visu – augļus, dārzeņus, gaļu, zivis, buljonu, gatavos ēdienus, pat piena produktus, tortes un pankūkas. Sasaldē neapēsto zupu un vēlāk iepurini to katliņā un uzsildi, vai porcijās sagrieztas kūkas, ko var vēlāk atlaidināt pa nakti ledusskapī vai pāris stundas istabas temperatūrā.  Produkti, kuriem beidzies minimālais derīguma termiņš “ieteicams līdz…”, joprojām ir droši lietojami uzturā, ja ir ievēroti glabāšanas nosacījumi un nav bojāts iepakojums. Šos produktus drīkst lietot uzturā vēl aptuveni divus mēnešus pēc termiņa beigām – tie ir dažādi konservi, graudaugu izstrādājumi, eļļa, garšvielas, konditorejas izstrādājumi un saldumi.

Bet ja tomēr pārtikas produkti vairs nav lietojami uzturā, tos var šķirot pie bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem. Šādas iespējas šobrīd tiek nodrošinātas Rīgā un Pierīgā, piedāvājot speciālos šķirošanas konteinerus. Liela ērtība ir privātmāju iedzīvotājiem, kuriem ir iespēja bio atkritumus ievietot pie mājas izveidotajā komposta kaudzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šķiro atkritumus – dari to pareizi!

Tiek lēsts, ka katrs pirkums atkritumos nonāk vidēji pus gada laikā, kas atkarīgs no iegādātās preces veida. Svarīgi atcerēties – virknei priekšmetu ir iespējama arī otrā dzīve atkārtotā apritē. Jau šobrīd atkritumu apsaimniekošanas operatori nodrošina šķirošanas iespējas vieglajam iepakojumam jeb plastmasas, papīra, metāla iepakojumam, stikla tarai, elektrotehnikai, baterijām. Daudzviet pieejami arī tekstila šķirošanas konteineri un citas atkritumu šķirošanas iespējas. Dalītās vākšanas konteineri iedzīvotājiem pieejami gan publiskās vietās, gan daudzviet arī individuāli – pie privātmājām un daudzdzīvokļu namiem. Turklāt visi minētie izstrādājumi ir šķirojami bez maksas, kas ļauj samazināt izdevumus par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Plašāku informāciju par atkritumu šķirošanu var uzzināt pie sava atkritumu apsaimniekošanas operatora. Kā arī publiski pieejamās šķirošanas vietas var atrast Latvijas Zaļā punkta mājas lapā iestrādātajā interaktīvajā kartēŠEIT.

Ikdienas paradumiem ir liela nozīme, lai nākamajām paaudzēm par svētku laiku mantojumā atstātu pozitīvas emocijas, nevis atkritumu kalnus. Latvijas Zaļais punkts atgādina par pieciem vērtīgiem paradumiem, kuri ir vienlīdz pielietojami kā katrs individuāli, tā visi kopā. Tie ir pavisam vienkārši principi jeb 5P – pateikt nē jeb nepirkt lietas, ja tās nav nepieciešamas, pielietot vēlreiz, kur tas iespējams, pārskatīt savas izvēles, dodot priekšroku tam, kas videi draudzīgs, kā arī pārstrādāt un pārveidot lietas, dodot tām jaunu dzīvi. Apgūsti savu jauno 5P paradumu ŠEIT. Un atceries, svini svētkus atbildīgi, lai Ziemassvētki nepārvērstos par atkritumu svētkiem un Latvija kļūtu vēl tīrāka un zaļāka!

Informāciju sagatavoja: Alise Zvaigzne, “Latvijas Zaļais punkts”, sabiedrisko attiecību speciāliste

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.