Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kopā ziedojot palīdz atdzimt Jeberlejas estrādei

“Šī grāmata ir mūsu kopienas kopīgā atmiņu mantojuma saglabāšana nākamajām paaudzēm
un tajā ir ieguldīts mūsu spēks un sirsnība,” atverot savu grāmatu par Blomes pagastu un tā
iedzīvotājiem, uzsver autore Ilze Kalniņa. Attēlā – ar vienu no stāstniekiem un Jeberlejas vēstures
veidotājiem blomēnieti Arvīdu Kaupi. FOTO: SANDRA PĒTERSONE

Sestdien, 17. maijā, Blomes pagasta Jeberlejā aizvadīti divi lieli pasākumi, piesaistot ziedojumus Jeberlejas brīvdabas estrādes jumta atjaunošanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispirms dienā notika “Lielkalnu muižas” (agrāk zināmas kā viesu nams “Donas”) īpašnieces Ilzes Kalniņas grāmatas par Blomes pagastu un tā iedzīvotājiem “Vienas ēkas stāsts cauri gadsimtiem” atklāšanas svētki. Vakarpusē cilvēkus Jeberlejas estrādē pulcēja koncertuzvedums “Laikazīmes. Māris Čaklais” un balle kopā ar “Ballīšu Orķestri”, lai turpinātu Blomes pagasta iedzīvotāju padomes iniciatīvu panākt šīs vietas atdzimšanu.

Atbalstot ziedo tūkstošiem eiro

Katrs Ilzes Kalniņas grāmatas “Vienas ēkas stāsts cauri gadsimtiem” eksemplārs ir iegādājams par 20 eiro lielu ziedojumu, kas pilnībā tiks novirzīts Jeberlejas estrādes jumta atjaunošanai. Grāmatas atvēršanas svētkos, kas notika “Lielkalnu muižā” un bija privāts pasākums lūgtiem viesiem, gan iegādājoties grāmatu, gan atbalstot vakara labdarības pasākumu Jeberlejas estrādē, šim mērķim jau ir saziedoti 6500 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Visi ienākumi no Ilzes Kalniņas grāmatas iegādes un no ieejas biļetēm uz koncertu un balli
Jeberlejā, kas notika 17. maijā, tiks izlietoti Jeberlejas estrādes jumta rekonstrukcijai.

Katras biļetes iegāde uz koncertuzvedumu “Laikazīmes. Māris Čaklais” un balli arī bija ziedojums Jeberlejas estrādes jumta rekonstrukcijai.

Ziedojumus šim mērķim vāc Blomes pagasta biedrība “GaisMa tunelī”, kurai ir sociālā labuma organizācijas statuss.

Līdz 17. maijam biedrības kontā ziedojumu summa bija 5484 eiro, ko tagad papildinājuši ziedojumi no ieejas biļetēm uz jau pieminēto koncertu un balli Jeberlejas estrādē 17. maija vakarā – pavisam 4715,53 eiro, kā arī jau pieminētie 6500 eiro no pasākuma “Lielkalnu muižā”, informē Blomes pagasta iedzīvotāju padome.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pavisam ziedojumu kontā Jeberlejas estrādes jumta rekonstrukcijai pašlaik ir 16699,53 eiro.

“Mēs šeit esam sapulcējušies vietā, kas ir pilna ar atmiņām. Pateicoties jūsu nesavtīgajam darbam, sadarbībai un kopības garam, Jeberlejas estrāde piedzīvo atdzimšanu, lai kļūtu par vietu, kur kultūra, radošums un sadarbība zeļ un plaukst, kur dzimst jauni stāsti, sapņi, draudzība un mīlestība,” pirms koncertuzveduma, kurā Jeberlejas estrādē skanēja Imanta Kalniņa dziesmas ar Māra Čaklā vārdiem populāru Latvijas mākslinieku izpildījumā, klātesošos uzrunāja Blomes un Smiltenes pagastu apvienības pārvaldes vadītājs Gaidis Bogdanovs.

Pateicoties vietējo iedzīvotāju atbalstam un darbam, it īpaši Blomes pagasta iedzīvotāju padomes aktivitātēm, Jeberlejā pēdējo divu gadu laikā jau ir sakopta un labiekārtota vide, nesen izveidotas pastaigu takas un atjaunoti skatītāju soli, kuru virsmām materiālus ziedoja uzņēmuma SIA “EP Forest” valdes priekšsēdētājs, vietējais uzņēmējs Edgars Petrovskis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču tagad ir jāglābj Jeberlejas estrādes jumts, kura rekonstrukcijai nepieciešami 62 tūkstoši eiro. Jau rakstījām, ka estrādei pirms vairāk nekā 30 gadiem uzliktais koka lubiņu jumta segums ir sliktā stāvoklī, vietām jau ieliecies, tuvojoties riskam iebrukt, un apdraud estrādes turpmāku izmantošanu.

Jeberlejas stāstu nākotnei saglabā grāmatā

Par Jeberlejas estrādes ziedu laikiem, tās tuvumā esošās “Lielkalnu muižas” ēkas vēsturi un daudz ko citu aizraujošu, informatīvi bagātu, ar krāsainām fotogrāfijām un vēsturiskiem materiāliem ilustrētu biezu grāmatu ar vairāk nekā 250 lappusēm “Vienas ēkas stāsts cauri gadsimtiem” uzrakstījusi “Lielkalnu muižas” īpašniece, Blomes pagasta iedzīvotāju padomes locekle Ilze Kalniņa, kurai Jeberlejas estrādes atjaunošana ir prioritāte. Ilze Kalniņa līdz šim jau ieguldījusi lielu enerģiju, līdzekļus un darbu, lai bijušo “Donu” maizes ceptuves ēku izveidotu par skaistu viesu namu ar ainavisku, labiekārtotu un sakoptu teritoriju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savā grāmatā autore apkopojusi vairāk nekā 30 Blomes kopienas iedzīvotāju emocionālus un vēsturiskus atmiņu stāstus, un arī viņi bija aicināti būt klāt grāmatas atklāšanas svētkos – sirsnīgā pasākumā, ko atraktīvi vadīja valmierietis Uģis Melders, bet par muzikālo noskaņu gādāja ģitārists Ēriks Upenieks.

Tie blomēnieši, kuri jau paguvuši ieskatīties grāmatā, teic paldies Ilzei Kalniņai par sagādātajām atmiņām gan par Blomes maizi un keramikas medaļām (kolhozu laikā ēkā, kur tagad atrodas Ilzes Kalniņas viesu nams, bija keramikas cehs un slavenā Blomes maizes ceptuve), gan par Jeberlejā savulaik rīkotajiem Latvijas mēroga pasākumiem, – krietnās mūzikas festivālu “Dziesma manai paaudzei”, metālmūzikas festivālu un teātra nometni “Circeņi”.

“Redzot, ka Jeberleja atdzimst, man ir asaras acīs, jo te pavadīti manas jaunības labākie darba gadi. Ļoti iepriecina, ka šajā pusē parādījušies enerģiski cilvēki, kuri kaut ko grib un kaut ko var,” sarunā ar “Ziemeļlatviju” teic blomēnietis Arvīds Kaupe, viens no stāstniekiem Ilzes Kalniņas grāmatā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jeberleja uzplaukumu piedzīvoja kolhoza “Sarkanā Zvaigzne” laikā. Šajā kolhozā 1963. gadā sāka strādāt divi jauni speciālisti – kolhoza priekšsēdētājs Imants Bērziņš, kuram pirmajā vietā bija cilvēki un viņu vajadzības, un viņa domubiedrs galvenais agronoms Arvīds Kaupe. Tad arī Jeberlejā tika izbūvēts sporta un atpūtas komplekss un Asuānas aizsprosts, bijušās ulmaņlaika saimniecības zirgu stallī ierīkota maizes ceptuve un keramikas cehs.

Ideja par Jeberlejas estrādes būvniecību radās 1968. gadā, pamatus iebetonēja 1969. gadā, bet estrādi kopā ar somu pirti atklāja 1972. gada vasarā. Estrāde uzcelta senas rijas veidolā un tika izdaudzināta par vienu no akustiskākajām Vidzemē. Arī šie un citi fakti un blomēniešu atmiņu stāsti, kā arī stāsts par ēkas tagadni, izlasāmi Ilzes Kalniņas grāmatā.

“Tagad ir jāskatās un jālasa,” teic grāmatas atvēršanas svētkos sastaptā blomēniete Mudrīte Vestfāle, bijusī Blomes pamatskolas direktore no 1985. līdz 2014. gadam, kura priecājas gan par Ilzes Kalniņas, gan par Blomes pagasta iedzīvotāju padomes uzņēmību un jau paveiktajiem darbiem. Grāmatā lasāms arī Mudrītes Vestfāles atmiņu stāsts gan par skolu, gan par to, ko Blomes skolēni savulaik darīja Jeberlejā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ilzes Kalniņas grāmata “Vienas ēkas stāsts cauri gadsimtiem” jau izpelnījusies atzinīgas blomēniešu atsauksmes – kā lepnums pagastam. Grāmatu par ziedojumiem iespējams iegādāties “Lielkalnu muižā” tās darba laikā.

Vairāk foto no 17. maija pasākumiem Jeberlejā – www.ziemellatvija.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.