Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Konkursā “Tīrai Latvijai” Smiltenes vidusskola uzrāda labus rezultātus

Starp aktīvākajiem bateriju vācējiem bija Smiltenes vidusskolas 5.a un 5.b klases audzēkņi. Attēlā kopā ar skolotāju dabaszinību un sociālo zinību skolotāju Madaru Kronbergu. Foto: No personīgā arhīva

Ir noslēgusies “Zaļās jostas” rīkotā izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona. Tajā Smiltenes vidusskola ierindojās 2. vietā Vidzemes reģionā, savukārt valsts mērogā – 8. vietā. Smiltenes vidusskolas audzēkņi pārstrādei nogādāja 467,8 kilogramus bateriju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smilteni kampaņā “Tīrai Latvijai” šogad pārstāvēja tikai Smiltenes vidusskola. Taču tas netraucēja gūt lieliskus panākumus. Tikmēr paši aktīvākie izlietoto bateriju vācēji Vidzemes reģionā šogad mācās Varakļānu pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, kuras audzēkņi ar vecāku palīdzību ne tikai savākuši pārstrādei 878,8 kilogramus bateriju, bet arī izcīnījuši 3. vietu konkursā valsts mērogā pēc savāktā bateriju daudzuma iestādē. “Skolēni aktīvi piedalījās akcijā, saprotot, ka baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kas atstāj ietekmi uz dabu. Rezultāts sasniegts, iesaistot arī vecākus vai savus ģimenes locekļus, jo bērni nesa nodošanai baterijas, kas bija sakrājušās mājās atvilktnēs vai pat vecākiem darbā un tā tālāk. No tā visa kopā ir izveidojies tik iespaidīgs cipars nodoto bateriju ziņā. Turklāt apziņa par to, ka mums katram pašam ir jārūpējas par tīru, zaļu un drošu apkārtējo vidi, tiek veidota kā skolēnu, tā pirmsskolas izglītības audzēkņu vidū. Viņi smeļas zināšanas un izpratni par atkritumu šķirošanu ne vien klausoties skolotāju stāstītajā, bet arī  pēc redzētā atkritumu poligonā “Daibe”, mūsējie ir čakli ekskursanti, jo īpaši mazāko klašu kolektīvi. Tieši tur var redzēt un saprast visu, kas attiecas uz atkritumiem, ko katrs saražojam ikdienā, tostarp par to, cik svarīgi pievērst uzmanību tieši bīstamajiem atkritumiem,” skaidro Smiltenes vidusskolas direktores vietniece izglītības jomā Inese Raiskuma un uzsver, ka izglītības iestāde jau daudzus gadus piedalās bateriju vākšanas kampaņās, bet tā gan nav vienīgā aktivitāte, kurā labprāt iesaistās skolas audzēkņi, piemēram, lielu atsaucību iepriekš izpelnījušās arī makulatūras vākšanas kampaņas.

Arī Smiltenes vidusskolas skolotāja un Ekoskolu programmas koordinatore Madara Kronberga pozitīvi vērtē skolas kolektīva iesaisti konkursa “Tīrai Latvijai” norisē. “Šobrīd šī akcija ir noslēgusies, taču, ja kāds turpina nest izlietotās baterijas uz skolu, tad var atstāt tās pie klases dežuranta un mēs vēlāk tās savācam kopā. Jo, protams, ar šo viss nebeigsies. Arī nākamajā gadā Smiltenes vidusskola aktīvi iesaistīsies dažādās zaļās domāšanas kampaņās, noteikti tā būs arī bateriju vākšana, kas mums jau ir kļuvusi par gluži ikdienišķu un saprotamu lietu,” uzsver M. Kronberga.

Skolotāja akcentē, ka mācību stundās par vides jautājumiem tiek runāts un stāstīts dažādās formās. Piemēram, viņas vadītajās dabas zinību un sociālās mācības stundās skolēni šajā mācību gadā veidoja plakātus par atkritumu šķirošanu, tādējādi gūstot lielāku izpratni un noturīgākas zināšanas par sabiedrībai tik aktuālo tēmu. “Būtiski, lai tās nav tikai tukšas skaņas no pedagogu puses, svarīgi, lai pašiem bērniem visos vecumposmos ir sava izpratne par dabā notiekošajiem procesiem, par cilvēka lomu un ietekmi uz vidi. Radoša darbošanās un praktisks rezultāts ir tas, kas mudina viņus būt vēl apzinīgākiem un līdzdarboties šādās akcijās. Otrā vieta Vidzemes reģionā noteikti ir labs stimuls nākamajā mācību gadā vākt baterijas vēl čaklāk,” pauž M. Kronberga.

Jāmin, ka konkursa “Tīrai Latvijai” ietvaros sadarbībā ar AS “BAO” pārstrādei nogādātas nepilnas 25 tonnas šo videi kaitīgo atkritumu – tas ir par 6 tonnām vairāk nekā pērn. “Ir būtiski skaidrot videi kaitīgu atkritumu ietekmi uz dabu, kā arī mācīt bērnus jau no mazotnes atbildīgi un saudzīgi izturēties pret vidi mums apkārt,” norāda “Zaļās jostas” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka Vislatvijas izlietoto bateriju vākšanas kampaņa “Tīrai Latvijai” kļuvusi par nozīmīgu ikgadēju vides izglītības projektu simtiem Latvijas izglītības iestādēs. Kampaņas laikā bērni ne tikai iesaista savas ģimenes atkritumu šķirošanā, uzlabojot atkritumu apsaimniekošanas ilgtspējas rādītājus valsts līmenī, bet arī padziļināti pēta videi kaitīgo atkritumu – bateriju, akumulatoru, elektroiekārtu – ietekmi uz dabu un cilvēka veselību, gūstot pamatojumu to pareizas apsaimniekošanas nozīmei. Kā atgādina “Zaļā josta”, izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus, tāpēc to pareiza apsaimniekošana ir īpaši būtiska.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.