Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Konfiscēt laikam vieglāk

Gadumijas brīvdienās Latvijā 17 dzērājšoferi palikuši bez sava auto. Tas ir konfiscēts, vēsta ziņu portāli. Lai samazinātu traģēdiju skaitu, ko ik gadu uz ceļiem izraisa apreibinājušies šoferi, 2022. gada 25. novembrī mūsu valstī stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā. Tie paredz kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu reibuma stāvoklī. Turklāt personai, kura vadījusi transportlīdzekli reibumā virs 1,5 promilēm, konfiscēs tai piederošo transportlīdzekli. Gadījumā, ja noziedzīgais nodarījums tiks izdarīts ar citai personai piederošu transportlīdzekli, no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumā dzērājšoferiem atņemto automašīnu skaits ar katru dienu pieaug. Tiem visiem ir viens liktenis – izsole, kurā auto pārdos un iegūto naudu ieskaitīs valsts budžetā. Tiesa, gadumijas svētkos konfiscētās automašīnas gan nav ļoti jaunas un izteikti dārgas, lasāms publikācijās par šo tēmu.

Tas, ka dzēris autovadītājs uz ceļa nespēj adekvāti kontrolēt savu braukšanu un apdraud gan savu, gan citu ceļu satiksmes dalībnieku dzīvību, nebūtu pat jāatgādina. Jo vairāk cilvēku tiks izslēgti no sēšanās pie stūres reibumā, jo labāk. Tomēr diskutabls ir jautājums, kāpēc mūsu valsts vara, apstiprinot šos grozījumus par transportlīdzekļu konfiskāciju, nav ķērusies arī pie problēmas saknes,  proti, pie alkohola tirdzniecības ierobežojumiem Latvijā. Piemēram, Zviedrijā, Norvēģijā un Somijā alkoholu tirgo valsts monopola veikalos, un to darba stundas ir ierobežotas. 

Arī Islandē alkoholu var nopirkt tikai speciālos veikalos, un svētdienās un svētku dienās tie ir slēgti. Kad nesen sarunājos par šo tēmu ar Islandē strādājošu paziņu, viņš piebilda, ka Islandē alkoholu nepārdod publiskās vietās, piemēram, pilsētas svētkos, zvejnieku svētkos, street food (ielas ēdiena) dienās pat alu nevarot nopirkt. “Gan jau tāpēc, lai jaunieši tik ātri nesāk aizrauties ar dzeršanu. Islandieši noteikti dzer retāk nekā latvieši,” piebilda paziņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kādā intervijā lasīju mūsu valsts tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu viedokli, ka cīņa ar dzērājšoferiem nesekmēsies, ja netiks konfiscēts priekšmets, ar kuru var izdarīt pārkāpumu. Tagad tas ir attiecināts uz transportlīdzekli, kura konfiskācija ģimenēs var tālāk raisīt bēdu stāstus, – nav automašīnas un līdz ar to, iespējams, cilvēks vairs netiek uz darbu un ģimene zaudē iztikas līdzekļus. Jā, protams, pats vainīgs, ka nepadomāja un sēdās pie stūres dzērumā, par to nav stāsts.

Stāsts ir par to, ka arī alkohols ir priekšmets, ar kuru (kura iespaidā) var izdarīt pārkāpumu. Pie mums alkoholu pārdod pārtikas preču veikalos un pat kā pirmās nepieciešamības preces (tuvu kasēm) un veikali atvērti arī svētdienās un svētku dienās. Taču neesmu publiskajā telpā pamanījusi valsts varas ierosinātas diskusijas par to, lai Latvijā ar likumu ierobežotu alkohola tirdzniecību un  tā pieejamību. Mūsu Saeimai izlemt konfiscēt mašīnu dzērājšoferim acīmredzot šķitis vieglāks ceļš, nekā raustīt aiz ūsām alkohola nozares lobijus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.