Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Koktēlnieka darbi – izstādē “Sentēvu sēta”

Otrklasniekam Renāram Lārmanim izstādē izliktie koktēlnieka Gunta Priedītes darbi atsauc atmiņā nesen redzēto filmu par Lennebergas Emīlu, kurš greba koka vīriņus. Foto: Sandra Pētersone

Smiltenes bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā līdz 31. martam var apskatīt smiltenieša koktēlnieka Gunta Priedītes darināto koka figūru izstādi “Sentēvu sēta”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādei šādu nosaukumu izvēlējušās bibliotekāres, jo līdz ar cilvēku un dzīvnieku figūrām, plosta  maketu un citiem darbiem tajā izlikti arī divi senlatviešu pils fragmenti: valdnieka māja un pilskalna nocietinājuma posms. Var apskatīt arī albumus ar koktēlnieka citu darbu fotogrāfijām.

Pilskalna tēma sāp

Latvijas vēstures tēma Guntim Priedītem ir tuva, tai viņš veltījis daudzus savus kokgriezumus, arī  Cērtenes pilskalna maketu un liela izmēra koka skulptūras, kas novietotas Smiltenes piepilsētas mežā, Cērtenes pilskalnā un tā apkārtnē, lai izceltu šīs vietas ainavisko vidi un vēsturi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Cērtenes pilskalna tēma man ir sāpīga, jo pašvaldība vilcina pilskalna attīstības koncepciju,” sarunā ar “Ziemeļlatviju”, stāstot par saviem darbiem, cita starpā piebilst Guntis Priedīte.

“Aizpagājušajā gadā, kad notika koncepcijas sabiedriskā apspriešana, pašvaldība saaicināja cilvēkus uz sapulci, kopā bijām kādi 14, izteicām viedokļus. Pēc tam vairākas reizes rakstīju pašvaldības speciālistiem, arī domes priekšsēdētājam, kas notiks tālāk. Saņēmu Avotiņa (Smiltenes novada domes priekšsēdētāja Edgara Avotiņa – redakcijas piezīme) atbildi, ka viss it kā esot, tikai punkts uz “i” jāuzliek. Tagad gaidu, kad to punktu uzliks. Divi mēneši drīz būs pagājuši,” stāsta Guntis Priedīte.

Darbs ar koku ir viņa aicinājums un hobijs jau 47 gadu garumā, bet ikdienā koktēlniekam ir cita profesija. Viņš ir celtnieks, šobrīd strādā Smiltenes novada būvfirmā “Evento” par darbu vadītāju un darba dienās mēro ceļu uz Api, kur pilsētas centrā, aiz  tautas nama, “Evento” objekts ir topošais vēstures un amatniecības centrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gunta Priedītes kokgriezumi aizceļojuši arī uz Apes pusi, Grūbes HES īpašnieks koktēlniekam pasūtījis vairākus maketus, arī, piemēram, kāda šī spēkstacija izskatījās 1935. gadā.

Guntis Priedīte ir koktēlnieks ar 47 gadu lielu stāžu šajā jomā, viņa darbi daudzviet redzami publiskā telpā (attēlā – darinot lapsas skulptūru Smiltenes pilsētas svētkos). Foto: No personīgā arhīva

Vieniem stimuls, citiem nostalģija

Veiksmīga sadarbība koktēlniekam izveidojusies ar vairākām pašvaldībām, kuru teritorijās izlikti  viņa darbi, piemēram, Strenčos – skulptūra “Gaujas plostnieks” Gaujmalā, liels plosta makets ar plostnieku skulptūrām tranzītielas malā un kokgriezumi koka skulptūru parkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gunta Priedītes darinātās koka skulptūras ir apskatāmas arī Grund­zāles pagasta atpūtas kompleksa “Trīssaliņas” dabas takā, viņa darbi aizceļojuši arī uz Kārķiem, Jērcēniem, uzņēmumu “Grantiņi-1” Rankas pagastā un citur, daži no tiem apskatāmi arī Gunta bijušajā darbavietā, uzņēmumā “8.CBR”.

2017. gadā Guntis Priedīte kopā ar dzīvesbiedri Annu Priedīti saņēma Smiltenes novada domes apbalvojumu – Gada balva Kultūrā – par ieguldīto darbu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, tradīciju turpināšanā savā radošajā darbā.

Izstāde “Sentēvu sēta” jau pirmajās dienās pēc atvēršanas izpelnījusies bibliotēkas apmeklētāju ievērību, pieaugušajiem raisot arī nostalģiskas atmiņas, stāsta bibliotekāres.

“Ienāca Smiltenes bērnudārza bijusī darbiniece un atcerējās, kā Guntis Priedīte kādreiz darināja bērnudārzam figūras un audzinātājas ar tām strādāja, rādot bērniem, kādi izskatās dzīvnieki. Izrādot izstādi savai mazmeitiņai, kāda cita sieviete piebilda, – “šis vīrietis mums taisīja mājas nosaukuma norādi”. Ceram, ka izstāde, parādot, ko cilvēks ar savām rokām var izdarīt, radīs bērnos interesi  apmeklēt darbmācības pulciņu un pašiem kaut ko darināt,” novēl bibliotekāres Sanita Lārmane un Zane Indriksone.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.