Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ko izvēlēties labāk – apbedīšanu vai kremēšanu?

Pēdējos gados aizvien izplatītāka prakse Latvijā ir kremēšana, nevis tradicionālā apbedīšana, uzsvaru liekot uz to, ka tas ir lētāk un piemērotāk pilsētām, jo kā jau zināms, kapu vietas ir diezgan piepildītas, taču reliģiskais kults Latvijā ir svarīgs, tāpēc procentuāli klasiskā apbedīšana ņem virsroku. Šajā rakstā granīta izstrādājumu izgatavotājs “Granīta Piemineklis” www.granita-piemineklis.lv iepazīstinās ar kremēšanas un klasiskās apbedīšanas priekšrocībām.

Lai kā arī būtu, kremēšana ir personīgs lēmums, ko pieņem indivīds vai ģimenes locekļi. Turklāt jāņem vērā mirušā vēlmes, jūtas un pārliecību. Dažas personas, piemēram, baidās tikt kremētas, jo tā nav reliģiski pierasta lieta. Ziņu portāls Jauns.lv raksta: “Baznīca ilgu laiku ticīgo kremēšanu uzskatīja par nepieņemamu, jo tā sasaucās ar pagānu rituālu. Tomēr kopš pagājušā gadsimta sākuma baznīca arvien pieļāvīgāk izturas pret šo apbedīšanas veidu. Latvijas tradicionālo konfesiju pārstāvji lēš, ka piektdaļā apbedīšanas ceremoniju zemē tiek guldītas urnas ar pelniem.”

Tas nozīmē, ka apbedīšanas ceremonija var notikt ar pelnu urnu klasiskos apbedīšanu kapos. Rīgas valstspilsētas pašvaldības noteikumi nosaka, ka mirušais tiek apbedīts zārkā, bet kremācijas gadījumā – urnā. Kapa garumam jāatbilst zārka izmēriem, dziļumam jābūt 1,5 m līdz zārka vākam, bet veicot virsapbedījumu – no 0,7 m līdz 1,2 m līdz zārka vākam.

Urna ar mirušā pelniem var tikt apbedīta kapsētā ne mazāk kā viena metra dziļumā, kā arī kolumbārijā. Vienā kapavietā ir pieļaujama vairāku urnu apbedīšana.

Kapi vienmēr sēru laikā ļaus apciemot savus mirušos tuviniekus. Tiek uzskatīts, ka kapsēta ir pastāvīgā vieta, kur izrādīt cieņu un tā ir ļoti būtiska un mierinoša. Kremētos tuviniekus var gan apbērēt, gan atcerēties visur, kur atrodas viņu pelni, pat ja šai vietai nav piemiņas zīmes. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks ir apglabāts vai kremēts, tuvinieki var skumt tur, kur viņi visvairāk izjūt mirušā garu.

Ja esi izvēlējies saviem mīļotajiem mūžīgu piemiņas vietu, tad ieskaties granīta izstrādājumu izgatavotāja “Granīta Piemineklis” mājas lapā. Šeit speciālisti ieteiks labāko risinājumu kapsētu noformējumam, vienalga vai esi izvēlējies kremēt tuvinieku vai apbedīt.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.