Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kad ir īstais laiks pirmajai zobārsta vizītei?

Bērna zobu kopšana ir vecāku atbildība, tāpēc, lai bērna mutes dobuma veselība nesagādātu problēmas, nepieciešams jau agrīnā vecumā ieplānot pirmo zobārsta apmeklējumu. Tas ir labs veids, kā ne tikai uzzināt atbildes uz visiem interesējošiem jautājumiem par bērna zobiņu kopšanu, bet arī laicīgi bērnu iepazīstināt ar speciālistu, kas rūpējas par mutes dobuma veselību.

Zobārsts jāapmeklē līdz ar pirmajiem piena zobiem

Pirmo zobārsta vizīti vajadzētu ieplānot līdz ar piena zobu parādīšanos. Jāatceras, ka pirmā zobārstniecības vizīte var atstāt būtisku ietekmi uz to, kā bērns nākotnē uztvers zobārsta apmeklējumu. Tāpēc, lai bērns saņemtu ne tikai profesionālu, bet arī draudzīgu un iejūtīgu attieksmi, jāizvēlas uzticama bērnu zobārstniecība. Pirmie zobārsta apmeklējumi parasti ir vairāk informatīvi. Speciālists pārbauda un novērtē bērna mutes dobuma veselības stāvokli, kā arī vienkāršā un bērnam saprotamā valodā māca, kā rūpēties par zobiņiem. Tāpat vecākiem tiek sniegti noderīgi padomi, kas attiecas gan uz zobu kopšanu, gan uzturu. 

Bērnu zobārstniecību būtu vēlams apmeklēt vismaz reizi pusgadā, lai zobārsts laicīgi varētu pamanīt un novērst problēmas, kā arī novērtētu zobu stāvokli un sakodiena veidošanos. Svarīgi atcerēties, ka piena zobi būtiski ietekmē bērna dzīves kvalitāti un tālāko kaula zobu šķilšanās procesu, tāpēc ir svarīgi par tiem pareizi rūpēties.

Pie zobu higiēnista jāved no 2 gadu vecuma

Lai bērna zobi būtu veseli, ne mazāk svarīgas ir arī vizītes pie zobu higiēnista. Tas ir speciālists, kurš palīdz noturēt bērna mutes veselību labā stāvoklī. Higiēnista apmeklējuma laikā no zobiem tiek noņemts mīkstais un cietais aplikums, kuru neizdodas notīrīt ar zobu suku, kā arī rūpīgi iztīrītas grūti pieejamas vietas. Tiek novērtēts arī kopējais bērna zobu stāvoklis un nepieciešamības gadījumā ieteikta vizīte pie zobārsta. Tāpat zobu higiēnists ne tikai konsultē zobu kopšanas jautājumos, bet arī bērnam saprotamā valodā stāsta un rāda, kā pareizi rūpēties par zobiņiem.

Kā sagatavoties zobārsta apmeklējumam?

Lai zobārsta vizīte nesagādātu lieku satraukumu un radītu pozitīvu pieredzi, ieteicams tai bērnu sagatavot. Lūk, daži padomi, kas vecākiem var būt noderīgi.

  • Ar bērnu pārrunājiet gaidāmo vizīti

Pirms došanās pie zobārsta vēlams bērnam pastāstīt par to, kur dosieties, kas tur sagaidāms, kas bērnam būs jādara. Tas palīdzēs mazināt uztraukumu, kā arī radīs priekšstatu par to, kas notiek zobārsta kabinetā. Nekādā gadījumā nedrīkst biedēt bērnu vai melot par to, kas sagaidāms. Bērnam saprotamā valodā pastāstot par zobārsta vizīti, tas atvieglos zobārstniecības apmeklējumu ne tikai speciālistam un vecākiem, bet arī pašam mazajam pacientam.

  • Nedalieties ar negatīvo pieredzi

Lai arī iepriekšējās paaudzēs gandrīz katram ir kāds negatīvs pieredzes stāsts, kas saistīts ar zobārsta apmeklējumu, labāk ar tiem nedalīties. Tagad zobārstniecības izmanto inovatīvas, saudzīgas un nesāpīgas metodes, kas mazajiem pacientiem nodrošina komfortu procedūru laikā. Tāpēc bērna biedēšana ar negatīviem pieredzes stāstiem ir pavisam lieka un nevajadzīga.

  • Variet izspēlēt lomu spēles

Labs papildinājums sarunai par zobārsta apmeklējumu var būt lomu spēles. Bērns pats var iejusties zobārsta lomā un ārstēt vecākus vai rotaļlietas, izliekoties, ka pārbauda zobus un darbojas mutē ar dažādiem instrumentiem. Tikpat noderīga var būt arī kādas multfilmas noskatīšanās par zobiņu labošanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.