Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Kā aprēķināt darba algas nodokļus

Vienalga, vai pagaidām vēl tikai meklē darbu, esi jau pieredzējis darbinieks, vai arī nupat esi nomainījis amatu, ir ļoti svarīgi sekot līdzi savam algas apmēram. Jo informētāks būsi, jo veiksmīgāk varēsi pārvaldīt savas finanses un arī izprast, kāda ir tava – kā darbinieka – vērtība.

Ja neesi speciālists finanšu jautājumos, tad nodokļi var šķist kā Ķīnas ābece. Taču nesatraucies! Mūsdienās ir pieejami ērti rīki, kas būs saprotami pat lielākajiem nezinīšiem.

Algas kalkulators – vienkāršs, bet noderīgs rīks

Ja vēlies aprēķināt savu darba algu (un kādus nodokļus nepieciešams maksāt), tad labs palīgs ir mūsu izveidotais algas kalkulators. Kā to izmantot?

Vispirms atzīmē, vai vēlies noskaidrot, kāda būs bruto vai neto darba alga.

Pēc tam norādi, vai pie darba devēja esi iesniedzis algas grāmatiņu. Tāpat, lai veiktu aprēķinu, nepieciešams ierakstīt, vai esi pensionārs, kāds ir tavs apgādājamo skaits un neapliekamais minimums.

Kas ir algas nodokļa grāmatiņa?

Svarīgs faktors algas aprēķinā ir nodokļu grāmatiņa, kas ir jāiesniedz darba devējam pirms jebkuru darba attiecību uzsākšanas. Ja darbojies vairākos uzņēmums, tad algas nodokļa grāmatiņu atstāj pamata darbavietā.

Nodokļu grāmatiņā ir ietverta informācija par apgādājamām personām, invaliditāti un citiem faktoriem, kas var ietekmēt algas aprēķinu. Mūsdienās nodokļu grāmatiņa darbiniekam ir jāiesniedz pašam, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). To ir iespējams izdarīt arī klātienē.

Lai varētu aprēķināt to, kādu summu saņemsi “uz rokas”, ir svarīgi izprast divus jēdzienus – bruto un neto algu. Bruto alga ir summa, ko strādājošais saņem mēnesī vai stundā pirms nodokļu samaksas. To parasti dēvē par “algu uz papīra”. Savukārt neto alga apzīmē naudu, ko strādnieks reāli saņems savā bankas kontā.

Kā aprēķināt neto darba algu?

Diemžēl tā summa, ko redzi darba līgumā, nebūs tā, kas ienāks tavā bankas kontā. Vienkāršotā veidā neto alga = bruto alga mīnus sociālais nodoklis mīnus iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kas ir šie nesaprotamie rādītāji?

Mieru, tikai mieru! Algas aprēķins nav tik sarežģīts, kā varētu šķist.  Lai aprēķinātu neto darba algu, vispirms ir jāņem vērā sociālais nodoklis. Lai to izdarītu, jāreizina sociālā nodokļa likme (10,5%) ar bruto algu.

Pēc tam ir svarīgi noskaidrot, kāds ir tavs neapliekamais minimums. To aprēķina atkarībā no algas lieluma. Tālāk izrēķini ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo summu. Tā atbilst formulai bruto alga mīnus sociālais nodoklis mīnus atvieglojumi par apgādāmajiem mīnus diferencētais neapliekamais minimums(to prognozē un aprēķina pats VID).

To, cik liels iedzīvotāju ienākuma nodoklis tev ir jāmaksā, vari noskaidrot, sareizinot ar iedzīvotāju ienākumu apliekamo summu un iedzīvotāju ienākumu nodokļu likmi. Tā ir:

  • Ja ienākumi ir līdz 20 004 eiro gadā, tad 20%
  • Ja ienākumi ir no 20 004 līdz 62 800 eiro gadā, tad 23%
  • Ja ienākumi ir virs 62 800 eiro gadā, tad 31,4%

Kad esi izbūries cauri šiem aprēķiniem, atliek vien pēdējais solis. Lai noskaidrotu savu neto algu, no bruto algas atņem sociālo nodokli un iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Esi apmulsis? Padomu prasi darba devējam

Ja šķiet, ka alga ir pārāk maza vai neizproti, kā tā veidojas, nekautrējies savam darba devējam par to pavaicāt. To, cik liela tā būs, ietekmē arī nostrādāto stundu (tostarp virsstundu) skaits. Pēc darbinieka pieprasījuma, darba devējam ir pienākums izskaidrot, kāpēc tava alga ir tāda, kāda tā ir.

Būt informētam par to, kā tiek aprēķināta tava alga, ir ļoti svarīgi. Tikai tādā veidā vari pārliecināties, ka patiesi saņem to, kas tev pienākas pēc likuma. Ja matemātika nav tava spēcīgā puse, izmanto mūsu algas kalkulatoru. Ar tā palīdzību aprēķinus varēsi veikt vien pāris sekundēs.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.