Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jauniešu mentālā veselība – Eiropas Komisijas prioritāte

Covid-19 pandēmijai ir atstājusi nepieredzētu ietekmi uz jauniešu mentālo veselību. Gatavojoties Pasaules mentālās veselības dienai, jaunā ES ziņojumā analizēts, kā Eiropas valstis ir risinājušas pandēmijas radītās problēmas jauniešu garīgās un emocionālās veselības kontekstā. Pētījums ir daļa no Eiropas Komisijas centieniem uzlabot mentālo labbūtību un mazināt mentālās veselības problēmu stigmatizāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eiropas valstis ir izmantojušas preventīvu pieeju jauniešu mentālās veselības problēmu risināšanā pandēmijas laikā. Viens no visbiežāk veiktajiem pasākumiem ir bijis psiholoģiskā atbalsta stiprināšana skolās, gan palielinot jauniešiem pieejamo psihologu un konsultantu skaitu, gan arī apmācot skolās strādājošos atpazīt un risināt mentālās labbūtības problēmas.

Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes lietu komisāre Marija Gabriela norāda: “Mums visiem ļoti rūp mūsu jaunieši. Pēc pandēmijas, turklāt Eiropā notiekot karam, šis ir īstais laiks ziņojumam par jauniešu mentālo veselību. Es priecājos, ka ES dalībvalstis šo problēmu uztver nopietni un ir ieviesušas pasākumus jauniešu atbalstam, jo īpaši skolās. Šiem centieniem jāturpina veicināt jauniešu iespējas attīstīties gan šobrīd, gan turpmākajos gados, un Komisija vienmēr būs gatava sniegt atbalstu.”

Jau kopš 2021. gada mentālā veselība Latvijas jauniešu vidū ir vērtējama kā negatīva – 2022. gadā 66 procenti jauniešu atzinuši, ka pēdējo divi nedēļu laikā saskārušies ar mentālās veselības problēmām. Šāds zems rādītājs novērots kopš Covid-19 pandēmijas sākuma, un nav konstatēts, ka rādītāji uzlabotos. Šobrīd daži pētījumi norāda uz to, ka tikai 26% jauniešu savu mentālo veselību raksturotu kā labu vai ļoti labu, absolūtais vairākums – negatīvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdztekus tādu dalībvalstu kā Latvija centieniem Eiropas Komisija 2022. gadu ir pasludinājusi par Eiropas Jaunatnes gadu, atzīstot izaicinājumus, ar ko jauniešiem ir nācies sadzīvot Covid-19 pandēmijas laikā. Eirobarometra 2022. gada maijā veiktās zibensaptaujas dati liecina, ka jaunieši 16 no 27 dalībvalstīm uzskata, ka Eiropas Jaunatnes gada prioritāte ir uzlabot jauniešu mentālo un fizisko veselību un labbūtību.

Eiropas Komisija mudina jauniešus kā Eiropas nākotnes līderus dot savu ieguldījumu ES veidošanā.  Izmantojot īpašu Balss platformu, Eiropas Komisija uzklausa jauniešus un aicina viņus dalīties ar savu viedokli, bažām un idejām. No visām balsīm, kas ierakstītas kategorijā “Veselība, labbūtība un sports”, trešdaļa jauniešu platformu ir izmantojuši, lai aicinātu uzlabot izpratni par mentālo veselību un pieejamu piekļuvi mentālās veselības speciālistiem.

Latvijas Jaunatnes padome, Eiropas Jaunatnes gada ietvaros, aicina jauniešus sekot līdzi un iesaistīties oktobra beigās gaidāmajā jauniešu labbūtības akcijā, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par jauniešu  mentālās veselības nozīmi. Kampaņas ietvaros jaunieši ir arī aicināti iesniegt iniciatīvas un saņemt līdz 1000 EUR finansējumu, lai organizētu pasākumus, nodarbības un cita veida aktivitātes, kuru galvenais vadmotīvs ir jauniešu fiziskā un mentālā veselība. Iniciatīvu pieteikumi iesniedzami līdz 2022. gada 5. novembrim. Plašāka informācija un konkursa nolikums pieejams šeit.

Informāciju sagatavoja: Ilze Anna Putniņa

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.