Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Jau otro reizi šogad uzbrūk tualetēm

Ar pastaigas laikā pie Klievezera ieraudzīto smilteniete Līga Kļaviņa dalījās “Facebook” un nosodīja vandaļus. Foto: Līga Kļaviņa

Šogad jau otro reizi kāds vai kādi Smiltenē pauduši nepatiku pret āra tualetēm, kas atrodas pie Klievezera un Cērtenes pilskalnā  –  atpūtas un tūrisma vietās, ko izveidojusi, labiekārtojusi un uztur akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (LVM).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Martā rakstījām, ka nezināmi vandaļi tur noplēsuši dēļus divām labierīcību būdiņām (pie Klievezera dēļus vēlāk atrada mežā, iemestus bedrē), izrāvuši stabus ar LVM informatīvajām norādēm un atstājuši aiz sevis vēl citus postījumus.

Vandaļus nosoda sociālajos tīklos

Aizvadītās nedēļas sākumā Smiltenes novada fonds “Krustceles”, kam LVM deleģējusi šo atpūtas vietu apsaimniekošanu, pamanīja, ka pie Klievezera un Cērtenes pilskalnā ir nogāztas labierīcību koka būdiņas un ar tehnikas palīdzību tās novietoja atpakaļ vietā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taču vēl pirms tam vandaļu nedarbus pie Klievezera pludmales, kas vasarā ir ļoti iecienīta atpūtas vieta, ievēroja smilteniete Līga Kļaviņa. Jaunā sieviete dalījās savā sašutumā sociālajos tīklos, ievietojot fotogrāfiju ar nogāzto tualeti un komentāru: ““Paldies” tiem, kas šo izdarīja pie Klievezera. Jūs esat Smiltenes “varoņi”!!”

“Ar vīru gājām pastaigāties, pamanīju nogāzto tualeti pirmā un vīram teicu: “Paskaties, kādam nav ko darīt.” Šausmīgi, kā tā var?! Vieni cenšas, lai cilvēkiem nebūtu jāiet mežā aiz koka, bet atnāk vandaļi un izdemolē. Klusa vieta, tur viņi var savās mežonībās izpausties,” sarunā ar “Ziemeļlatviju” sašutumu pauž Līga Kļaviņa.

Viņas postu jeb ziņu “Facebook” izlasījušie cilvēki dalījās savās emocijās, piekrītot Līgai. Dažs arī uzdeva retorisku jautājumu, vaicājot, ko dara pašvaldības policija, vai kaut vienu postītāju un mežu piesārņotāju ir notvēruši?

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā, ka atpūtas vietas atrodas piepilsētas mežos, nevis visu acu priekšā, Smiltenes novada pašvaldība uzsver, ka kārtību un drošību var saglabāt sadarbojoties un lūdz sabiedrību nepalikt vienaldzīgiem, bet, redzot vai dzirdot par pārkāpumiem, nekavējoties zvanīt Smiltenes novada Pašvaldības policijai uz tālruni 28659933 vai Valsts policijai uz tālruni 110.

Tagad tualete ir savā vietā, būdiņu ar tehnikas palīdzību atpakaļ novietoja atpūtas vietas apsaimniekotājs fonds “Krustceles”. Foto: Jānis Dinga

Dažu dēļ neērtības var nākties just visiem

LVM par apgāztajām labierīcību būdiņām uzzināja no “Ziemeļlatvijas”. LVM Austrumvidzemes reģiona Silvas iecirkņa mežkopis Normunds Vīksna, komentējot notikušo, teic, ka jau pavasarī pēc pirmā demolēšanas gadījuma uzņēmumā ticis apsvērts variants vispār noņemt tualetes šajās atpūtas vietās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja daļā sabiedrības attieksme ir tāda, ka pilskalnā un pie Klievezera tādas būves nav vajadzīgas, ko tad lai mēs darām? Šādas koka konstrukcijas ir viegli demolēt, bet, lai taisītu paliekošu būvi, tas jau ir cits process, kur vajag būvatļauju un kur jāievēro citi  apsaimniekošanas noteikumi. Vēl risinājums būtu no plastmasas ražotās tualetes, tikai jautājums, vai tās liekam mēs (LVM – redakcijas piezīme). Tā ir pilsētas zona, un varbūt pašvaldībai ir tādi līdzekļi priekš saviem iedzīvotājiem,” viedokli pauž Normunds Vīksna.

Smiltenes novada fonda “Krustceles” pārstāvis Jānis Dinga “Ziemeļlatvijai” piebilst, ka nesen  apgāztās tualetes nav bijis vienīgais postījums pēdējo nedēļu laikā. Cērtenes pilskalna teritorijā vēl nolauztas trīs norādes zīmes uz apskates objektiem un stāvlaukumu, kuras fonds jau atjaunojis.

Kaut arī aktīvā tūrisma sezona jau noslēgusies, Jānis Dinga tik un tā regulāri, vairākas reizes  nedēļā, apseko fonda “Krustceles” pārziņai uzticētās LVM atpūtas un tūrisma vietas, jo to sakopšanā tāpat ir ko darīt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ir pudeles samestas, negribas, lai stikli mētājas apkārt. Cilvēki tāpat gan pastaigājas ar bērniem, gan brauc ar velosipēdiem. Uz pilskalnu brauc cilvēki arī no Rīgas. Negribas novadu parādīt no sliktās puses, ka te kaut kas ir salauzts, samests vai arī nav norāžu, pēc kurām orientēties. Ir skumji, ja viena vai vairāku vandaļu dēļ citiem jācieš,” teic Jānis Dinga.

Smiltenes novada Pašvaldības policijas priekšniece Egija Cekula teic, ka risinājums būtu tad, ja cilvēki saprastu savu pilsoņa pienākumu, – ja viņi redz vai dzird kaut ko aizdomīgu, uzreiz operatīvi ziņo policijai, nevis raksta “feisbukā”, jo bijuši gadījumi, kad, tieši pateicoties cilvēku sniegtajai informācijai, ir noskaidroti postītāji.

“Pašvaldības policija vienmēr kā prioritāti ir uzskatījusi savu lokāciju turēt Smiltenes pilsētā, līdz ar to mēs uz Klievezeru varam aizbraukt nepilnu piecu minūšu laikā, un mūsu patruļas ik pa laikam aizbrauc uz Klievezeru, Cērtenes pilskalnu, Niedrāja ezeru. Bet, ja cilvēks domās,  –  “es jau nē, lai jau kāds cits”, tad jāsaprot, ka policija nevar būt visās vietās vienlaicīgi. Postīšana notiek momentā. Vēl risinājums ir videonovērošanas kameru uzstādīšana. Smiltenē un piepilsētā ir tādas vietas, kur atrisinājām  problēmas, uzliekot kameras. Tikai šajā konkrētajā gadījumā jāņem vērā, ka tas ir “Latvijas valsts mežu”  īpašums, tātad par videokameru nodrošināšanu vajadzētu rūpēties un domāt viņiem, taču tad ir jāmaksā gan par kamerām, gan par interneta pieslēgumu,” piebilst Egija Cekula.

LVM tādu plānu par videokameru uzstādīšanu šajās konkrētajās atpūtas vietās un to  novērošanu nav, tur jāaptver salīdzinoši plaša teritorija un attiecīgi tās ir izmaksas un papildu funkcijas, kas nav tiešais LVM darbs, noskaidroja “Ziemeļlatvija”. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.