Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Ja mājās ir nevajadzīgs tekstils, jāmeklē violeti konteineri

Smiltenē, Launkalnes pagasta Silvā (attēlā) un Valkā iedzīvotājiem tagad ir pieejami konteineri, kuros bez maksas viņi var ievietot vēl lietojamu, bet pašiem vairs nevajadzīgu apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Publicitātes foto.

Ja Smiltenes un Valkas novadu iedzīvotājiem mājās ir apģērbs, dažādi tekstilizstrādājumi vai apavi vēl labā stāvoklī, ko viņi vairs nelieto, tagad viņi šīs lietas var nodot bez maksas, ievietojot publiski pieejamos speciālos konteineros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tie novietoti Smiltenē, Launkalnes pagasta Silvā un Valkā. Konteinerus viegli atpazīt pēc violetās krāsas un saukļa “Ļauj modei dzīvot ilgāk! Kas neder tev, noderēs citam”.

Jau novērtē atzinīgi un izmanto

Lai veicinātu vēl lietojama apģērba, apavu un mājas tekstila nodošanu atkārtotai izmantošanai, nevis nokļūšanu sadzīves atkritumu konteineros, pašvaldību uzņēmums SIA “ZAAO” savā darbības reģionā ir uzstādījis papildu publiski pieejamus konteinerus tekstila nodošanai bez maksas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Smiltenes novadā šie konteineri novietoti Smiltenē, Daugavas ielā 1 (automašīnu stāvlaukumā pretī bijušajam  universālveikalam), un Launkalnes pagastā, Silvā 18 (pie akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” stāvlaukuma), Valkas novadā – Valkā, Rūjienas ielā 6 un Raiņa ielā 12 (daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos).

Tekstilam paredzēto konteineru Raiņa ielā nesen ievērojusi valcēniete Ligita Drubiņa un jau izmantojusi iespēju šādi atbrīvoties no viņai vairs nevajadzīgām kurpēm.

“Šādi konteineri, manuprāt, ir ļoti vajadzīgi. Esmu cilvēks, kurš domā par atkritumu šķirošanu. Varbūt tiem, kuri nedomā, ir vienalga, bet man nav. Agrāk izmetu vairs nevajadzīgos apavus vai apģērbu sadzīves atkritumu konteinerā, jo citu iespēju, kur tos Valkā atdot, nezinu, bet tagad noteikti izmantošu jauno konteineru. Piemēram, man ir  apavi, kas nav novalkāti, bet vairs nav modē un ko nevilkšu,” stāsta Ligita Drubiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī citi tuvējo māju iedzīvotāji tekstila konteinerus atzinuši par labu lietu, kāda sieviete jau esot nopriecājusies, ka varēs tajā izmest dēla uzvalku, kas izgājis no modes, bet citādi esot labs un vēl valkājams. 

“Kaut nu tikai cilvēki izturētos apzinīgi, izmantojot šos konteinerus. Jau esamu dzirdējusi runājam, ka Igaunijā, Valgā, sākotnēji viss bijis kārtībā, bet pēc tam cilvēki sākuši mest tekstila konteineros visu ko citu,” piebilst Ligita Drubiņa.

Tālāk nodos atkārtotai lietošanai vai pārstrādei

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “ZAAO” atgādina, ka, tāpat kā līdz šim un arī turpmāk, tekstilu bez maksas iespējams nodot arī visos ZAAO eko laukumos. Smiltenes novadā  tie atrodas Smiltenē, Limbažu ielā 8, Raunā, Parka ielā 4C, un Apē, “Druvās”. Valkas novadā eko laukums pieejams Valkā, Austras ielā 10.

Tiesa, cilvēkiem, kuri dzīvo pilsētas centrā un kuriem nav sava transportlīdzekļa, jaunie tekstila konteineri ir labāks un ērtāks risinājums –  nav tālu jāiet, līdzi nesot izmetamās lietas.

SIA “ZAAO” sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Kovala-Sēne informē, ka publiski pieejamo tekstila konteineru tukšošana paredzēta vismaz reizi nedēļā. Ja konteiners ir pilns, iedzīvotāji aicināti tekstilu vest uz tuvāko eko laukumu, bet nekādā gadījumā iepakojumu vai pašu tekstilu nedrīkst novietot uz zemes blakus konteineram. Tekstils jāievieto iepakojumā, lai ZAAO darbinieki varētu konteinerus operatīvi iztukšot, nesabojājot materiāla kvalitāti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Izvērtējot iedzīvotāju aktivitāti, ZAAO izskatīs iespējas palielināt tukšošanas biežumu. Taču aicinām ņemt vērā, – ja konteineri tiks izmantoti neatbilstoši mērķim, tie var tik noņemti,” brīdina Inga Kovala-Sēne.

Visi tekstila šķirošanas konteineros ievietotie materiāli tiks nodoti uzņēmumiem SIA “Eco Baltia vide” un SIA “3 R” (AS “AJ Power Recycling”), kuri to nogādās šķirošanas centros. Pēc materiāla pāršķirošanas tekstilu nodos atkārtotai lietošanai vai pārstrādei uzņēmumu sadarbības partneriem ārpus Latvijas.

Foto: LA.lv

Uzstādot publiski pieejamos konteinerus, ZAAO rada iespēju ērtākai tekstila nodošanai un tā apsaimniekošanai, samazinot kopējo sadzīves atkritumu apjomu, kā arī īsteno Ministru kabineta noteikumus Nr. 712 “Atkritumu dalītas savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi”. Tie nosaka pašvaldībām par pienākumu sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem līdz 2023. gada 1. janvārim izveidot dalītas savākšanas sistēmu tekstilmateriāliem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piemēram, aizvadītajā gadā no 1. janvāra līdz 30. novembrim no ZAAO apsaimniekotajiem publiski pieejamiem konteineriem un eko laukumiem ir savāktas un nodotas tālākai izmantošanai aptuveni 245 tonnas tekstila, kas citādi, visticamāk, būtu nonācis poligonā apglabāšanai.

ZAAO aicina ikvienu iedzīvotāju izvērtēt savus ikdienas paradumus, iegādājoties tekstila izstrādājumus, izvērtēt nepieciešamību pēc tiem, kā arī nodot atkārtotai izmantošanai lietošanai derīgas, bet pašiem nevajadzīgas lietas, tādējādi saudzējot vidi, kurā paši dzīvo.

UZZIŅAI

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tekstila konteineros:

DRĪKST nodot nesabojātus, nesaplēstus, tīrus kreklus, bikses, jakas, mēteļus, šalles, cimdus, cepures, dvieļus, aizkarus, jostas, somas, gultas veļu, pārklājus, spilvenus, segas, kā arī valkāšanai derīgus apavu pārus, tajā skaitā gumijas un speciālos ziemas sporta apavus – slidas, slēpju zābakus, kā arī bižutēriju (tas ir jaunums);

NEDRĪKST nodot saplēstu apģērbu vai audumu atliekas, ar specifisku smaku, sadzīves ķīmijām, motoreļļām sasmērētu, kā arī mitru, pelējušu apģērbu, kas var sabojāt atkārtotai izmantošanai un pārstrādei derīgo materiālu.

Avots – ZAAO

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.