Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izvērtētas sūdzības par vārda brīvības ierobežošanu, dezinformācijas izplatīšanu, neslavas celšanu un nepatiesu ziņu izplatīšanu

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome janvāra sēdē izskatīja vairākas sūdzības un vēstules par vārda brīvības ierobežošanu, dezinformācijas izplatīšanu, neslavas celšanu un nepatiesu ziņu izplatīšanu. Visos šajos gadījumos Ētikas padome sniedza vērtējumu par iesniegumos minētajiem apstākļiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērtējot sūdzību par lietotāja komentāra dzēšanu kādā no ziņu portāliem, Ētikas padome noraidīja pārmetumus par vārda brīvības ierobežošanu, atzīstot medija tiesības rūpēties par diskusiju kultūru savā portālā, sekot līdzi publicētajiem ierakstiem un to atbilstībai portāla lietošanas noteikumiem un raksta tematikai.

Izskatot vēstuli par nepatiesas ziņas izplatīšanu par uzņēmēja Jura Savicka nāvi, Ētikas padome atzina, ka mediji, kas izplatīja ziņu, nebija kritiski izvērtējuši informācijas avotu. Lai arī kļūdai bija plaša rezonanse sabiedrībā, un mediji saņēma plašu kritiku, no mediju ētikas viedokļa svarīga ir arī medija rīcība, kļūdai atklājoties. Ētika padome secināja, ka šajā gadījumā mediji ātri dzēsa un atsauca publikācijas, atzina un skaidroja radušos kļūdu jaunās publikācijās un sižetos, atvainojās, izvērtēja apstākļus, kas noveduši pie kļūdas. Izvērstu vērtējumu par šo situāciju un rekomendācijas redakciju darba uzlabošanai ir sniedzis Latvijas sabiedrisko mediju ombuds Anda Rožukalne, kas ir arī Ētikas padomes locekle. Ētikas padome pievienojas ombuda vērtējumam.

Ētikas padome regulāri saņem sūdzības par nepieņemamu uzskatu paušanu medijos. Šādās situācijās Ētikas padome vērtē, vai mediji nav pārkāpuši kādu no Ētikas kodeksa punktiem, taču nevērtē medijos paustos cilvēku uzskatus, ne arī mediju redakciju politiku. Skatot sūdzību, ka  Aivars Lembergs laikrakstā “Ventas balss” izplata dezinformāciju un apzināti šķeļ Latvijas sabiedrību, Ētikas padome secināja, ka sūdzība attiecas uz vārda brīvības principu un laikraksta redakcijas politiku. Publicētais materiāls ir intervija, bet intervijā paustie uzskati uzskatāmi par personas viedokli, ko aizsargā vārda brīvības princips. Demokrātiskā sabiedrībā cilvēkam ir tiesības paust savu viedokli arī tad, ja citam tas nav patīkams, šķiet nevēlams, tam nepiekrīt, tajā ietvertie fakti šķiet sagrozīti vai nepatiesi, kamēr vien tas nepārkāpj likumos definētās vārda brīvības robežas. Savukārt preses brīvības princips paredz, ka medijs ir tiesīgs noteikt, kā un ar kādiem apsvērumiem veido intervijas, cik kritiski žurnālists izturas pret intervēto, cik ērtus vai neērtus jautājumus uzdod utt. Rezultātā veids, kā vienu un to pašu cilvēku intervē dažādi mediji, var būt ļoti atšķirīgs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ētikas padome noraidīja Jehovas liecinieku draudžu savienības sūdzību par portāla jauns.lv publikāciju. Ētikas padome secināja, ka publikācijā ir minēti notikumi un personas, kas saistītas ar Jehovas liecinieku kopienām ārpus Latvijas. Medijiem ir tiesības atspoguļot arī skandalozu informāciju, un nebūtu pamata prasīt, lai medijs atteiktos veidot publikāciju tāpēc, ka publikācijā minētais ir noticis ārpus Latvijas vai informācija kādam nav tīkama. Turklāt, lai arī publikācijas par ticīgo izdarītiem noziegumiem var būt netīkamas arī nesaistītām personām – citiem ticīgajiem, un vēl vairāk – ar notikušo saistītā ticības virziena piekritējiem, skandāli iesaistītajām kopienām un organizācijām nereti dot arī pamudinājumu veikt izvērtējumu, pārmaiņas un uzlabojumus. 

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padome šobrīd strādā šādā sastāvā: Ētikas padomes priekšsēdētāja Daiga Sproģe, priekšsēdētājas vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi: Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Gunta Līdaka, Jānis Buholcs, Aleksandrs Mirlins.

Par Latvijas Mediju ētikas padomi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 43 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies trīspadsmit uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības darbu vada biedrības valde, kuru pārstāv biedrības valdes locekle Ilona Skuja.

Papildu informācija: www.lmepadome.lv

Informācija par Mediju ētikas padomes darbu sagatavota ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma – sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana – veikšanu ietvaros.

Informāciju sagatavoja: Ilona Skuja, Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” valdes locekle

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.