Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Izskata priekšlikumu par ielu nosaukuma maiņu

Foto: Ingūna Johansone

Pagājušonedēļ notikušajā novada pašvaldības Attīstības lietu komitejas sēdē deputāti izskatīja saņemto iesniegumu no biedrības “Publiskās atmiņas centrs”. Savā iesniegumā biedrība aicināja novada pašvaldību Valkas pilsētā mainīt nosaukumus Friča Roziņa, Puškina un Oškalna ielām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ziemeļlatvija” jau rakstīja par iespējamo ielu nosaukumu maiņu pilsētā, kā arī uzklausīja pilsētas iedzīvotāju viedokli.

Komitejas sēdē novada pašvaldības deputāti nolēma nemainīt ielu nosaukumus F. Roziņa un Puškina ielām, jo nav uzskatāms, ka šie nosaukumi slavinātu padomju režīmu.

Novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Ivo Leitis informē, ka komitejas locekļu vidū nav bijis vienprātības par Oškalna ielas nosaukuma maiņu, tāpēc lēmums par to ir atlikts līdz nākamajai Attīstības lietu komitejas sēdei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Publiskās atmiņas centrs, uzsverot, ka šis lēmums neatbilst Satversmei, nosodījis un aicinājis grozīt novada pašvaldības 23. augusta lēmumu saglabāt Padomju Krievijas un Stučkas terora valdības komunistiskā totalitārā režīma komisāra Roziņa slavinošu ielu, jo pašvaldība apgalvojusi – “nav uzskatāms, ka šie nosaukumi slavinātu padomju režīmu”.

Publiskās atmiņas centra padomes loceklis Didzis Šēnbergs skaidro, ka F. Roziņš bija ne tikai Viskrievijas Centrālās izpildu komitejas prezidija – augstākās valsts institūcijas boļševiku Krievijā – loceklis un Padomju Krievijas latviešu nacionālo lietu komisārs, bet arī pēc Staļina priekšlikuma boļševiku partijas Krievijas biroja sēdē 1918. gada 23. novembrī izveidotās Latvijas Sociālistiskās Padomju Republikas valdības tautas komisārs jeb Pētera Stučkas valdības loceklis. Kā Stučkas komisārs atbalstīja komunistisko totalitāro teroru pret Latvijas tautu un cīnījās pret Latvijas Republiku Brīvības cīņu laikā – faktiski viņš bija viens no ap divdesmit augstākajām boļševiku amatpersonām, kas vadīja cīņu pret Latvijas Republikas eksistenci.

“Līdz šim šāda nosaukuma esību varēja skaidrot ar pasivitāti vai nezināšanu. Valkas novada pašvaldības Attīstības lietu komiteja ar savu nostāju situāciju mainījusi, pieļaujot radikālu kļūdu. Šādi gadījumi pamato nepieciešamību vienota likuma par komunistiskā totalitārā režīma un rusifikācijas slavināšanas nosaukumu izskaušanu. Valkas novada pašvaldībai tika nosūtīti metodoloģiski vienoti 2022. gada 24. februāra ieteikumi par Satversmē nostiprinātā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanu, bet, nesaņemot pozitīvu atbildi, tika aicināts konkrēti pārdēvēt Roziņa, Puškina un Oškalna ielas,” skaidro D. Šēnbergs. Viņš uzsver, ka Aleksandrs Puškins bija ar Latviju nesaistīta Krievijas impērijas militārpersona, kura, piemēram, piedalījusies 1829. gada Turcijas iekarošanā Krievijas karā pret Turciju. Arī literāts, kura tēlu kā propagandas simbolu izmanto Krievijas karā pret Ukrainu. Savukārt Otomārs Oškalns bija Latvijas Komunistiskās partijas kaujinieks, tās Centrālās komitejas opergrupas loceklis un Rīgas apriņķa komitejas pirmais sekretārs, Staļina okupācijas Tautas Saeimas loceklis, PSRS Augstākās Padomes deputāts un Padomju Savienības varonis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.