Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Grundzālē dolomītu grib iegūt jaunās atradnēs

Smiltenes novada Grundzāles pagastā dienas kārtībā atgriežas dolomīta ieguves tēma –  netālu no Grundzāles ciema (nosacīti starp Grundzāli un Vizlu, kur jau ir atradne “Jaunpurgaiļi”) privātuzņēmums  SIA “Menergo mežs” plāno iegūt šos derīgos izrakteņus salīdzinoši plašākā teritorijā, nekā agrāk to darīja cits izstrādātājs, proti, nu jau trijos zemes gabalos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmdien, 26. septembrī, sāksies un līdz 30. septembrim ilgs ieceres sabiedriskās apspriešanas sanāksme neklātienes formā (attālināti). Tiešsaistes videokonference notiks  26. septembrī pulksten 17 (pieejas saite tiks publicēta tīmekļa vietnē www.purgaili.lv no 22. septembra).

Aicina iedzīvotājus nestāvēt malā

Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties sabiedriskās apspriešanas procesā, jo plānotā dolomīta ieguve var ietekmēt dzīves kvalitāti  Grundzālē un tās apkārtnē, bet ceļus – vēl plašākā teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau rakstījām, ka dolomīta ieguve pie Grundzāles plānota arī derīgo izrakteņu atradnes “Dzeņi” citos iecirkņos “Kalna Kades-I” un Kalna Kades-II”, netālu no Vidzemes šosejas, kur dolomītu iegūs cits uzņēmums. Līdz ar to faktiski Grundzāles ciems un tā apkārtne otrpus Vidzemes šosejas Vizlas virzienā atradīsies dolomīta izstrādes ielenkumā.

Tagad  publiskā apspriešana notiks par dolomīta ieguvi nekustamo īpašumu “Birztalas”,  “Purgaiļi” un “Jaunpurgaiļi” zemes vienībās. Darbības ierosinātājs ir Siguldas novada Inčukalnā reģistrēts uzņēmums SIA “Menergo mežs”.

Publiski pieejamajā sabiedriskās apspriešanas paziņojumā  norādīts, ka dolomīta ieguvi plānots turpināt 9,855 hektāru platībā, daļēji izstrādātā dolomīta atradnes “Dzeņi” iecirknī “Jaunpurgaiļi”, kā arī  veicot izpēti un pēc tam derīgā izrakteņa ieguvi zemes īpašumos “Purgaiļi” (zemes gabala platība 74 ha) un “Birztalas” (bijusī Spaliņu skola, zemes gabala platība 1,52 ha).  Pēc izpētes un ietekmes uz vidi novērtējuma veikšanas tiks detalizēta ieguves platība minēto īpašumu robežās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Ja nesekosim līdzi un neizvirzīsim savas prasības, var izmainīties mūsu, pagasta iedzīvotāju, dzīves kvalitāte,” būt aktīviem publiskās apspriešanas procesā grundzāliešus aicina Alda Zvejniece. Piemēram, plānotās dolomīta atradnes ir netālu no valsts nozīmes vietējā autoceļa Cirgaļi–Palsmane–Ūdrupe, pa kuru arī tiktu izvests atradnēs iegūtais dolomīts.

“Tajā pusē kāds zemnieks būvē fermu, un viņam  apmēram 10 tonnīgas mašīnas divas nedēļas pieveda smiltis. Ceļš bija lupatās. Gods kam gods, “Latvijas valsts ceļi” ceļu saremontēja, bet kas notiks, kad pa šo un citiem zemes ceļiem brauks lielākas ietilpības smagās automašīnas ar dolomīta šķembu kravām un veiks 15  līdz 20  reisus dienā? Tāpat ir jādomā par vides kvalitāti, jo iepriekšējie atradnes “Jaunpurgaiļi” izstrādātāji nebija pienācīgi domājuši par notekūdeņu attīrīšanu pirms  to iepludināšanas Vecpalsas upē,” bažas pauž Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja.

Publiskās apspriešanas ziņojumā norādīts, ka dolomīta atradnes teritorijas materiāls tālāk tiks transportēts pa valsts vietējās nozīmes autoceļiem: galvenokārt pa V247 Mēri–Grundzāle–Vizla, pa kuru līdz valsts galvenajam autoceļam A2 Rīga–Sigulda–Igaunijas robeža (Veclaicene) ir aptuveni 3,2 kilometri, vai pa V-249 Lankaskalns–Vidaga un V-248 Cirgaļi–Palsmane–Ūdrupe kas būs mazāk izmantojamais ceļš. Norādīts arī, ka SIA “Menergo mežs” sadarbībā ar pašvaldību risinās iespējamās dalības autoceļu uzturēšanā, tai skaitā nodrošinot šķembu materiālu, kā arī līdzdalību ceļu mitrināšanā vai apstrādē ar pretputēšanas līdzekļiem vasarās sausā laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ņemot vērā plānoto sagatavoto šķembu apjomu – 80 000 kubikmetru gadā un to, ka pārsvarā tiks izmantots autotransports ar kravas ietilpību 15–20 m3, izvešana tiek plānota visu gadu, arī laikā, kad ieguve netiek veikta. Prognozējamā transporta slodze šķembu izvešanai varētu būt 15–20 auto reisi dienā, darba dienās, darba laikā.

Plānotā dolomīta ieguve var ietekmēt arī dzīvi atradnēm tuvējās viensētās “Spaliņi”, “Dārznieki” un “Dziļumi”, kas atrodas ap 150 līdz 500 metru attālumā.

Informācija – gan pašvaldībā, gan internetā

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Attiecībā uz SIA “Menergo mežs” plānotajām darbībām Vides pārraudzības valsts birojs šogad 26. aprīlī pieņēma lēmumu  par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu un apvienošanu. Sākotnējā sabiedriskā apspriešana notiks līdz šī gada 17. oktobrim.

Ar informatīvo materiālu par paredzēto darbību var iepazīties sākotnējās sabiedriskās apspriešanas laikā: tīmekļa vietnē www.purgaili.lv; drukātā formātā Grundzāles pagasta pārvaldē, iepriekš piesakoties pa tālruni 64728516; Smiltenes pašvaldības interneta vietnē www.smiltenesnovads.lv.

No 26. līdz 30. septembrim www.purgaili.lv tīmekļvietnē tiks publicēta prezentācija par paredzēto darbību, un interesentiem būs iespēja uzdot jautājumus un saņemt atbildes, rakstot uz e-pasta adresi inga.gavena@gmail.com.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Taujāta, vai pašvaldībai ir kāda informācija, kad plānots uzsākt dolomīta ieguvi atradnēs “Kalna Kades-I” un Kalna Kades-II”, Alda Zvejniece zina stāstīt, ka šogad tur darbība netiks uzsākta, par to pašvaldību informējis Valsts vides dienests.

“Izstrādātāji visu ir sagatavojuši darbības uzsākšanai, tikai vēl nav bijuši pie iedzīvotājiem, jo ir  vajadzīgs apsekot mājas un viensētas  par ūdens līmeņiem, par ēku drošību, jo tad, kad sāks spridzināt, tuvākām mājām var pazust ūdens, var plaisāt ēku sienas,” teic Alda Zvejniece.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.