Abonē e-avīzi "Ziemeļlatvija"!
Abonēt

Reklāma

Gaujienas muižas pilī adventes svētdienās rosās Rosāmkambaris

Domājot par to, kā rosināt vietējos iedzīvotājus iziet ārpus mājas un iesaistīties kopīgās aktivitātes, Rosāmkambarim, kurā apvienojušies vairāki gaujienieši, ideju netrūkst ne priekš bērniem, ne pieaugušajiem. Foto: No personīgā arhīva

Sagaidot Pirmo adventi, Gaujienas aktīvie iedzīvotāji, kuri pazīstami kā Rosāmkambaris, iedzīvotājus aicināja uz Gaujienas muižas pili un tās apkaimi, kur skanēja mūzika, kā arī norisinājās radošas aktivitātes pašiem mazākajiem apmeklētājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz šādu pirmo tikšanos bija ieradušās vairākas ģimenes ar bērniem. Kā stāsta viena no Rosāmkambara aktīvistēm un idejas iniciatore Elga Rācene, liels atbalsts šajā ziņā ir saņemts no Gaujienas pagasta pārvaldes. “Mūsu ideja bija vienu stundu laikā no pulksten 15 līdz 16 ik svētdienu skaisti pavadīt kopā. Jāsaka paldies par atbalstu pārvaldes vadītājai Ingunai Avotai, kura piekrita, ka varam izmantot Gaujienas pils muižas telpas. No Gaujienas mūzikas un mākslas skolas uz šo laiku varam dabūt tumbu, lai apkārtnē skan mūzika, lai cilvēki uz šo vienu stundu iznāk ārpus savām mājām un pavada laiku vienkārši pastaigājoties. Ja tās ir ģimenes ar bērniem, tad bērniem piedāvājam noklausīties kādu divdesmit minūšu garu pasaku. Šajā laikā skan arī dzeja. Pašas lasām dzejas rindas no grāmatām, ko esam paņēmušas bibliotēkā,” par brīvā laika pavadīšanas iespējām Gaujienā stāsta E. Rācene, kura priecājas, ka vietējie nepaliek malā un cenšas iesaistīties Gaujienas sabiedriskajā dzīvē.

Vēl bez minētā Pirmajā adventē bērniem bija iespēja iesaistīties radošajās darbnīcās, kuras vadīja Inese Petrova. Viņa deva iespēju bērniem radoši izpausties, kā arī pamācīja gatavot apsveikumu kartītes. Laikā, kad bērni bija aizrāvušies ar mākslu, vecāki pavadīja laiku sirsnīgās sarunās pie siltas tējas tases un Rosāmkambara sarūpētajām sviestmaizēm un cukurmaizītēm.

Līdzīgas aktivitātes Gaujienā tiek plānotas arī citās tikšanās reizēs, bet kā jaunums ir tas, ka iedzīvotājiem ir iespēja pasūtīt un iegādāties svaigus dārzeņus no saimniecības SIA “Ezeracs”. “Skatīsimies, kā mums ies. Viss aizsākās ar to, ka kāda ukrainiete, kura apmetusies Vidagas pusē, Rosāmkambarī interesējās, vai kādam no mums nav palikuši pāri dārzeņi. Mums īsti nebija, ko piedāvāt, tāpēc sākām interesēties par citiem variantiem. Sakontaktējāmies ar Trapenes saimniecību “Ezeracs”, kurā audzē visdažādākos dārzeņus. Tā saimnieks Uģis bija pārdevis ukraiņiem kartupeļus un kā dāvanu bez maksas pievienojis arī bietes ar domu, lai viņi var pagatavot tradicionālo ukraiņu boršču,” atklāj E. Rācene un min, ka rezultātā atklājies, ka saimniecībā tiek audzēti arī burkāni, sīpoli, ķiploki, ķirbji un citi dārzeņi. Tāpēc Rosāmkambaris nolēmis ar šo saimniecību sadarboties, un “Ezeracs” saimnieks Uģis jau šajā svētdienā ieradīsies Gaujienā, lai nogādātu svaigus dārzeņus visiem interesentiem, kuri jau paguvuši rezervēt piegādi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cilvēkiem ir vēlme sanākt kopā

Pēc E. Rācenes stāstīta, ideja par Rosāmkambari izveidojās pirms vairākiem gadiem, kad Gaujienas pagasts vēl bija Apes novadā. “Tad kādas aktivitātes ietvaros sanācām kopā uz iedzīvotāju tikšanos, kur viena no projekta aktivitātēm izkristalizējās, ka varētu apzināt vietējos cilvēkus, kuri savā dārzā kaut ko audzē vai mājās kaut ko gatavo un savā starpā varētu apmainīties ar šiem produktiem. Patiesībā pirms pandēmijas šādas tikšanās mums bija pavisam interesantas – stāstījām viens otram anekdotes, ēdām pīrāgus un dziedājām dziesmas. Mums pat izveidojās tāds neliels ansamblis un pāris reižu jau kā kolektīvs esam uzstājušies tautas namā,” skaidro E. Rācene.

Rosāmkambara aktivitātes atsākušās pēc Gaujienas iedzīvotāju foruma. “Gaujienā notikušais iedzīvotāju forums bija plaši apmeklēts. Iedzīvotāji bija paturējuši prātā šo nosaukumu – Rosāmkambaris, viņiem patika šis nosaukums, un tā mēs nolēmām arī tālāk kaut ko darīt vietējā kopienā. Tā, piemēram, visi kopā jauki nosvinējām Mārtiņdienu ar visām tradīcijām un pat vēl vairāk. Mums bija gaiļu suvenīru izstāde, par kuru bija parūpējusies Inese Petrova, bija arī īsti gaiļi, kurus no savas sētas bija atnesusi Ināra Kurloviča. Sarīkojām arī pankūku cepšanas un degustācijas konkursu, kurā piedalījās ukrainiete Gaļina, kura ar vīru apmetusies Gaujienā un aktīvi iesaistās sabiedriskajā dzīvē. Viņa parādīja īpaši plānu pankūku cepšanas meistarklasi, kādas es savā dzīvē nebiju redzējusi,” papildina E. Rācene.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rosāmkambara aktivitātes pozitīvi vērtē arī Gaujienas pagasta pārvaldes vadītāja Inguna Avota. “Tas ir kā filmā –  lauku ciematiņu vai pilsētiņas iedzīvotāji veido savas tradīcijas, ikdienišķas, bez ārišķībām, par ko klusībā arī sapņoju – rosība, satikšanās un sarunas caur smiekliem. Garšīgas uzkodas un pīrāgi, receptes un padomi. Gaujienā Rosāmkambaris ir kā neformālais līderis, kas saaicina tikties gan gaujieniešus, gan liek darbināt autiņus arī kaimiņu pagastu iedzīvotājiem.  Gaujieniešiem šāda rosība jau ir kā tradīcija, kas nu atkal jāceļ godā. Paldies par brīnišķīgu iespēju, par ideju Elgai Rācenei un visai aktīvajai Rosāmkambara komandai,” saka I. Avota.

Viņa arī akcentē, ka Gaujienas pils, kas tagad ir plaši atvērta gan vietējai sabiedrībai, gan Gaujienas viesiem, piedzīvo tādu kā atdzimšanu.

Ceturtajā adventē – labdarības izsole

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rosāmkambara aktivitātes turpināsies katru adventes svētdienu. Bet Ceturtajā adventē, 18. decembrī, E. Rācenes vadībā tiek plānota arī labdarības izsole, kas ir viens no Gaujienas luterāņu draudzes pasākumiem. Proti, ar janvāri Baznīckalna draudzes nama lielajā zālē sāks darboties svētdienas skoliņa. Šobrīd telpā ir vien pāris mēbeles, bet gribētos krāšņumu, piederumus, Jēzus Kristus dzīves stāstu, lai varam bērniem mācīt par mūsu Kungu ar pārskatāmiem un taustāmiem, krāšņiem materiāliem. Tāpēc draudze organizēs labdarības izsoli svētdienas skoliņas iekārtošanai.

Jāpiebilst, ka izsolē var iesaistīties katrs interesents. “Vēl līdz 12. decembrim lūdzu jūs katru savā ģimenē apdomāt iespēju noziedot draudzei kādas neizmantotas, labas lietas, piederumus, pašu radītus produktus vai ko citu. Viss sabiedrības ziedotais tiks izsolīts 18. decembrī pulksten 16 Gaujienas muižas pilī. Aicinām arī katru ziedotāju piedalīties izsolē un iegādāties sev ko noderīgu,” papildina draudzes priekšniece Klinta Bernarte, kura ir pārliecināta, ka Ziemassvētku laikā katrs cilvēks kļūst laipnāks, sirsnīgāks, iejūtīgāks un dāsnāks. “Šīs jūtas mūsu sirdīs iekvēlina brīnums, gaidot Jēzus Kristus piedzimšanu,” viņa saka.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Ziemellatvija.lv komanda.